Čo môže zhoršiť stav ekzému
- psychická záťaž a stres
- fyzická záťaž, pretože sa pri nej zvyšuje potenie
- súbežne prebiehajúce infekcie alebo iné ochorenia organizmu – rôzne virózy a ochorenia bakteriálneho pôvodu
- kontakt s inými alergénmi – potravinami, peľmi, prachom a podobne
- mechanické podráždenie postihnutého miesta – napríklad škrabaním alebo vlneným svetrom
- používanie čistiacich prostriedkov, ktoré vysušujú pokožku
Vhodná liečba
Ak ste na sebe spozorovali niektorý z príznakov ekzému, nemali by ste otáľať s návštevou dermatologickej ambulancie. „V závislosti od typu ekzému existujú rôzne prípravky – od premasťujúcich cez prípravky obsahujúce antibakteriálne či antimykotické účinné látky.
Veľké opodstatnenie v liečbe ekzémov majú dnes aj kortikosteroidné masti,“ vysvetľuje Denisa Dostálová. Ak vás trápi nepríjemné svrbenie, dôležité je neškrabať si postihnuté miesta, lebo tým môžete stav ekzému len zhoršiť.
Noste voľnejšie bavlnené oblečenie a pokožku pravidelne mastite, aby sa nevysušovala. Treba sa o ňu starať aj zvnútra – vyhýbajte sa nezdravým jedlám a zabezpečte, aby ste mali dostatočný príjem vitamínov. Pre suchú kožu je dôležitý najmä vitamín E v kombinácii s vitamínom D a A.
Ako zistím, že mám dermatitídu?
Ekzém sa môže vyskytnúť prakticky na ktorejkoľvek časti tela. Najčastejšie sa objavuje na miestach, ktoré sú vystavené príčinám spôsobujúcim dermatitídu – na rukách, nohách, krku, ale výnimkou nie sú ani nedostupné miesta na tele. Existuje viacero typov tohto ochorenia, ktoré majú veľmi podobné príznaky. Prejavy sú rôzne najmä v závislosti od štádia, v ktorom sa ekzém nachádza.
„Akútne štádium sa prejavuje začervenaním kože, opuchom, býva sprevádzaný tvorbou svrbivých vyrážok a pľuzgierikov, ktoré praskajú a mokvajú. Následne sa hoja vo forme žltkastých chrastičiek. Neskoršie štádiá sa prejavujú zhrubnutou začervenanou alebo viac pigmentovanou kožou. Tento stav je sprevádzaný olupovaním, prípadne tvorbou bolestivých prasklín na koži, ktoré po doznení ekzému často zanechávajú dočasné alebo permanentne trvajúce tmavšie fľaky na koži,“ vysvetľuje dermatologička Denisa Dostálová z medicínskeho centra Medifera.
Najčastejšie mýty
- Ekzém je nákazlivý – nákazy sa nemusíte obávať, pretože sa neprenesie dotykom postihnutého miesta.
- Atopická dermatitída nemôže prepuknúť v dospelosti – je pravda, že sa často vyskytuje už u malých detí, ale ak máte toto ochorenie geneticky dané, jeho prepuknutie záleží od spúšťajúcich faktorov, ktorými môžu byť rôzne alergény či stres. Objaviť sa teda môže aj v dospelosti.
- S ekzémom sa nesmie kúpať – väčšina pacientov sa môže kúpať, len si treba dávať pozor na chlór na kúpaliskách, ktorý pokožku vysušuje.
- Ekzém upokojíte bylinkami – dermatologička Denisa Dostálová neodporúča prírodné produkty kvôli možnej alergii: „Pri aplikácii výrobkov obsahujúcich rastlinné extrakty je podstatne vyššia možnosť, že okrem prebiehajúceho ekzému vám pribudne kontaktná alergická dermatitída.“ O vhodnej liečbe sa radšej poraďte s lekárom.
- More nahradí slaná voda – vo všeobecnosti sa na liečbu ekzémov odporúčajú pobyty pri mori. Domáce kúpele v slanej vode však nie sú dostatočnou náhradou za more. Na ochorenie totiž vplýva aj samotná klíma, nielen morská voda.
Najčastejšie druhy ekzémov
Atopický - patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Je dedičný a objavuje sa často už v detstve. Jeho presná príčina nie je dosiaľ známa. Dermatologička Dostálová dopĺňa: „Je to geneticky podmienené vystupňovanie reakcie imunitného systému na rôzne alergény vonkajšieho a vnútorného prostredia, najčastejšie ide o alergény potravinové a inhalačné.“
Seboroický - postihuje často malé deti, ale rovnako často sa vyskytuje aj u dospelých. „Ide o geneticky podmienené vystupňovanie reakcie mazových žliaz na rôzne faktory, najmä hormonálne výkyvy,“ vysvetľuje doktorka. Často sa objavuje opakovane aj po zahojení.
Kontaktný - môže byť na alergickom alebo iritačnom základe. Alergický je vyvolaný opakovaným kontaktom kože s určitým alergénom, napríklad kovmi, krémami alebo liekmi. „Iritačný ekzém spôsobuje kontakt s dráždivou látkou. Je sprevádzaný začervenaním kože a je spojený s pálením a štípaním,“ opisuje dermatologička. Objavuje sa napríklad pri používaní chemických prostriedkov v domácnosti, pri príliš častom umývaní rúk, čím sa odstraňuje prirodzená mastnota kože, ale aj vplyvom zimy či vetra.
Mikrobiálny - jeho príčinou je podľa odborníčky alergická reakcia poranenej kože na bakteriálnu kontamináciu. „Treba ho odlíšiť od takzvaného numulárneho ekzému, ktorý je alergickým prejavom na prítomnosť baktérií, húb alebo parazitov v organizme, teda infekcií iného systému, ako je koža,“ vysvetľuje Dostálová.