Koža je prvou bariérou a ochranou nášho organizmu pred okolitým prostredím. Pozornosti okolia býva zvyčajne vystavená pokožka na tvári, ktorej preto zvyčajne venujeme veľa pozornosti. Jedným zo základných ošetrení, ktoré ju pomáhajú udržiavať zdravú, sviežu a v ideálnej kondícii, je hĺbkové čistenie pleti. Jeho forma a realizácia závisí od typu pokožky a veku človeka.
„Hĺbkové čistenie pleti je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o pokožku. Podstatné je vždy pred začatím tohto úkonu absolvovať analýzu pokožky. Len tak sa dá určiť najlepšia forma čistenia a odporučiť produkty vhodné na starostlivosť,“ uvádza dermatologička Slavomíra Feix.
Pri veľmi citlivom a jemnom type pleti stačí používať jemný fluid alebo pleťovú vodu s prírodnými výťažkami z uhoriek, repíka alebo aloe vera, prípadne si vystačíme s mikrodermabraziou a po nej mezoterapiou z rúk odborníka. V prípade mastnej pokožky je najúčinnejší chemický peeling.
Pri normálnej a starnúcej pleti, keď potrebujeme len obnoviť povrch kože, odstrániť odumreté bunky a vyhladiť povrch, stačí jemná mikrodermabrazia. Môže byť vystupňovaná laserovou technikou až do hĺbkového skinresurfacingu, čo je postup, pri ktorom sa laserom odstránia na jednej strane ultratenké vrstvičky buniek z kožného povrchu, vďaka čomu je pokožka čistejšia, rovnej šia, pôsobí mladšie a zároveň sa vybudí v jej hlbších vrstvách tvorba kolagénu.
Pokožka musí byť otvorená
Hĺbkové čistenie pleti, čiže klasické manuálne čistenie, sa využíva najmä pri aknóznej pleti s komedonami a zápalmi. Ide o ručné ošetrovanie prejavov akné, pri ktorom sa upchaté mazové žľazy otvoria a prečistia. Pred samotným zákrokom je nesmierne dôležitá príprava pokožky na čistenie.
Jej povrch sa musí vhodným spôsobom zmäkčiť, aby bol tlak pri otváraní pórov čo najnižší. Predchádza sa tak zbytočnému mechanickému dráždeniu a nebezpečenstvu tvorby jazvičiek. Práve preto by mala takéto ošetrenie vykonávať len skúsená kozmetička, ktorá vie, ako má s kožou pracovať.
„V súčasnosti už máme menej agresívne a pritom účinné formy čistenia pleti, ktoré odstraňujú príčiny upchávania pórov. Ide napríklad o poruchu produkcie mazu, pri ktorej sa žľazy nestačia samy vyprázdňovať, poruchu vývodu, ktorý je pridlhý, úzky alebo vysušený, poruchu odstraňovania povrchových vrstiev kože pri suchosti a dehydratácii.
Pomocou mikrodermabrazie, chemického peelingu, laserom alebo skin scrubberom pomáhame plošne odstraňovať odumierajúce kožné bunky a tým urýchľujeme obnovu pokožky. Všetky uvedené spôsoby ošetrenia majú jednu spoločnú úlohu – otvoriť povrch pokožky, prečistiť potné a mazové žľazy a odstrániť odumreté bunky,“ uvádza dermatologička.
Účinná revitalizácia
Hĺbkové čistenie pleti nie je určené len pre pokožku s akné, ale prakticky pre každý typ pleti. „Jemná a citlivá pleť nepotrebuje časté hĺbkové prečistenie. Pri mastnej a aknóznej pleti je však čistenie veľmi dôležitou súčasťou kozmetickej starostlivosti. V jej prípade spočíva úspech v pravidelnosti takéhoto ošetrovania.
Veľmi vhodné je hĺbkové čistenie aj pri starnúcej pleti, pri regenerácii a odstraňovaní jemných vrások,“ dodáva Slavomíra Feix. Pri rýchlo sa mastiacej pleti je pravidelné hĺbkové čistenie nevyhnutné. Dôležitú úlohu zohrávajú aj ďalšie spôsoby ošetrovania.
Netreba zabúdať na antibakteriálny účinok pleťových vôd a krémov s prísadami čajovníka, sukralfátu, gáfru a podobne. Reguláciu tvorby mazu môžeme tiež ovplyvniť vitamínom B a zinkom, prípadne vysušovacími krémami s retinoidmi, čiže derivátmi vitamínu A.
Dôležitú úlohu hrá aj chemický peeling. Ide o revitalizačnú metódu, ktorá jemne obrusuje najvrchnejšiu vrstvu pokožky. Kyselina sa pritom mieša s mazom v póroch, robí ho vodnatejším, takže sa ľahšie vyplavuje na povrch. Vďaka tomu sa pleť prečisťuje, omladzuje a odstraňujú sa aj malé nedostatky kože.
„Otvárať póry pomáha aj mikrodermabrazia a následná lokálna terapia krémom, biolampou, LED terapiou. Má výrazne upokojujúce a protizápalové účinky. Pri jazvách po akné pristupujeme tiež k intenzívnej laserovej terapii, aby sme vyhladili nerovnosti a jazvičky,“ dodáva odborníčka.
Hĺbkové čistenie trochu inak
Na bezbolestné hĺbkové čistenie pleti sa používa aj špeciálny prístroj skin scrubber, čiže akási kožná škrabka. Pomocou jemnej kovovej platničky a nízkofrekvenčného ultrazvuku sa ním odstraňujú povrchové odumreté vrstvy pokožky.
„Nová koža je prekrvenejšia, rozžiarenejšia a vie tiež lepšie prijímať vitamínové a iné kozmetické produkty vo forme mezoterapie, ampúl alebo fluidov. Je to forma veľmi jemnej mikrodermabrazie,“ vraví dermatologička Slavomíra Feix.
Dermatologický slovníček:
- Mezoterapia - aplikácia špeciálnych roztokov mikroinjekciami do kože, ktoré zlepšia jej stav a vyhladzujú stredne hlboké vrásky.
- Mikrodermabrazia - obrusovanie povrchových častí pokožky pomocou kryštálov.
- Led terapia - prenikanie svetla určitej vlnovej dĺžky do buniek, ktoré sú týmto stimulované.
- Chemický peeling - aplikácia ovocných kyselín do pokožky, ich pôsobením sa odlúči povrchová i hlbšia vrstva kože.
K téme sa vyjadruje: Slavomíra Feix, dermatologička, www.interklinik.sk