Na pokožke každého človeka nájdete množstvo fliačikov, výrastkov a iných nedokonalostí. Časť z nich tvoria znamienka, ktoré sú u ľudí úplne bežné. „Ich podstatou je ohraničené zmnoženie buniek tvoriacich hnedé farbivo melanín, ktoré je zodpovedné za sfarbenie znamienka,“ vysvetľuje dermatologička Ružena Sochorová z Centra laserovej a estetickej dermatológie.
„Môže ísť o materské znamienka, červené bodky alebo starecké bradavice. Okrem toho, že mnohé z nich sú neestetické, niektoré môžu byť aj veľmi nebezpečné. Ako však upozorňuje dermatologička, nie každý hnedý rastúci prejav na koži je rizikový.
Ktoré sú nebezpečné?
Odborný názov malígny melanóm je označenie pre zhubný tumor, čiže nádor, ktorý môže vzniknúť z existujúceho znamienka alebo sa samostatne vytvoriť na koži. Melanóm môže mať rôzne formy, pričom najčastejšie sa vyskytujúci je povrchový melanóm, ktorý neskôr prerastá do hĺbky.
„Pre laika je zložité a často nebezpečné stanoviť si diagnózu sám, a preto platí, že jedna návšteva u dermatológa je lepšia ako zanedbané ochorenie,“ myslí si Ružena Sochorová.
„Pri hnedých prejavoch na koži netreba podliehať panike, ale treba prísť ku kožnému lekárovi, aby podozrivé prejavy vyšetril dermatoskopom.“ Malígny melanóm je častým nádorovým ochorením, ktoré sa prejavuje vo forme rakoviny kože. K hlavným rizikovým faktorom vzniku zhubného znamienka patrí dedičná predispozícia, teda výskyt melanómu v rodine, a slnečné žiarenie.
Keď slnko ubližuje
Znamienka, ktoré môžu prerásť do melanómu, vznikajú aj po nadmernom slnení. Hoci sa pokožka pred slnečným žiarením chráni tým, že produkuje v koži hnedé farbivo, UVB zložka žiarenia je stále pre pokožku nebezpečná. Najvyššie riziko prichádza v detskom veku.
„Vyššia pravdepodobnosť vzniku zhubného nádoru zo znamienka je u ľudí, u ktorých sa takýto nádor vyskytol už predtým v rodine, ale vplyv má aj náš pobyt na slnku v útlom detstve,“ tvrdí Sochorová.
„Predpokladá sa, že počet znamienok na našej koži súvisí s dávkou ultrafialového žiarenia, ktoré sme dostali v prvých rokoch života.“ Sochorová ďalej spresňuje, že ľudia so svetlou pokožkou, svetlými vlasmi a očami sú náchylnejší na rozvoj melanómu ako ľudia tmavšej pleti.
Keď sa znamienko poraní
Mnohé znamienka sa nachádzajú v takej časti tela, ktorá je často dráždená, či už oblečením, alebo pohybom. Najmä vypuklé znamienka sa môžu rýchlo poraniť, alebo dokonca strhnúť. „V prípade poranenia znamienka treba navštíviť dermatológa, ktorý znamienko vyšetrí a posúdi čo ďalej,“ radí Sochorová.
Ideálnym riešením je dať preventívne vypuklé znamienka odstrániť, samozrejme, ak je to možné a bezpečné. V opačnom prípade si treba dávať na znamienko väčší pozor. Chrániť ho pred zatrhnutím, škrabnutím a v žiadnom prípade z neho nevytrhávať chĺpky. Znamienka je lepšie odstraňovať v zime, pokiaľ je to však nutné, môžu sa odstrániť aj v letných mesiacoch. V takomto prípade ale rátajte s istými obmedzeniami.
„Miesto po znamienku by sa aspoň dva týždne nemalo vystavovať vode a približne mesiac ani slnečným lúčom,“ upozorňuje dermatologička Sochorová. „Ak je jazva po odstraňovaní ešte stále červená, pri pobyte na slnku na ňu aplikujte krém s vysokým UV faktorom, inak môže dôjsť k hyperpigmentácii.“
Prevencia je najdôležitejšia
Na preventívne vyšetrenia by mali myslieť najmä ľudia s vysokým výskytom znamienok, ktoré sú nerovnako sfarbené a v nepravidelných veľkostiach. Ak sa vo vašej rodine vyskytol melanóm, je dobré si vždy po lete dať znamienka skontrolovať dermatológovi.
V niektorých prípadoch je lepšie si ich nechať odstrániť. „Keď sa pri dermatoskopickom vyšetrení zistia určité príznaky atypie znamienka alebo sa znamienko mení, krváca či rastie, je vhodné chirurgické odstránenie a následne histologické vyšetrenie, aby sme presne vedeli, o aký typ znamienka ide,“ hovorí Sochorová. Včasné diagnostikovanie vám vo väčšine prípadov môže zachrániť život.
Súčasné metódy sledovania znamienok vedia celkom presne odhadnúť, či znamienko je, alebo nie je rizikové. Na vyšetrenie vašich znamienok môžete napríklad aj využiť Európsky deň melanómu, keď máte diagnózu úplne zadarmo. Tento rok tak môžete urobiť 9. mája.
Pravidlo ABCDE
Ako rozlíšite zhubné znamienko od nezhubného? Pomôcť vám môže jednoduché pravidlo. Pri znamienku si všímajte päť dôležitých faktorov:
- A – (Asymetry) – asymetria
- B – (Border) – nepravidelné ohraničenie
- C – (Color) – znamienko je podozrivé, ak sa farebne zmení, stmavne alebo sa v ňom nachádzajú rôzne druhy farieb
- D – (Diameter) – všetky znamienka s priemerom nad päť milimetrov treba ukázať dermatológovi
- E – (Elevation) – akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože, ale aj do šírky je podozrivá
Melanóm a jeho formy
Rozlišujeme štyri základné typy malígneho melanómu:
- Povrchovo sa šíriaci melanóm - patrí k najčastejším typom melanómu. Tvorí zhruba 65 % melanómov. Rastie najskôr povrchovo a až neskôr preniká do hĺbky.
- Nodulárny melanóm - je charakteristický už od začiatku viditeľným hrbolom vyvýšeným nad okolitou kožou, nádor však prerastá aj do hlbších kožných štruktúr. Tvorí zhruba 20 % všetkých melanómov.
- Lentigo malígny melanóm - vzniká väčšinou na koži, ktorá je poškodená chronickou expozíciou slnečného ultrafialového žiarenia. Najčastejšie sa vyskytuje u starších osôb na tvári.
- Akrolentiginózny melanóm - vzniká predovšetkým na koncových partiách tela, na chodidlách či dlaniach, alebo pod nechtami. Môže imitovať modrinu alebo nehojacu sa ranku. Ak sa vám na vašej koži niečo nepozdáva, treba navštíviť kožného lekára a dať si znamienka vyšetriť.
K téme sa vyjadruje: dermatologička Ružena Sochorová z Centra laserovej a estetickej dermatológie