Klávesy z počítačov podšité krajkami, náušnice z valcovitých diód značky Tesla, plošné spoje ako brošňa. Povrch aj útroby prístrojov núkajú hromady súčiastok, ktoré podľa výrobcov slúžia najrôznejším účelom okrem toho ozdobného. Ale to je plus. Môžete ich recyklovať po svojom a užiť si pritom zábavu. Je v tom trochu ekológie, netradičného dizajnu a najmä radosť z práce rúk, ktorá sa inak zo sveta spotrebných tovarov pomaly vytráca.
Recyklačná móda
Kto s tým prišiel prvý, nie je také podstatné. Trendové doplnky a ozdoby z vyradených počítačov či mobilov a inej elektroniky dnes nájdete v dizajnových obchodoch v Berlíne, vo Viedni, v New Yorku (nie sú práve najlacnejšie) či medzi umeleckými projektami festivalu Ars Electronica v Linzi. U nás si ich užili napríklad účastníci pravidelných worskshopov v bratislavskom klube A4.
Ako na to? Základom je dostatok vyradenej techniky, čo nebýva problém v čase, keď platí zákon o parametroch počítačov, ktoré sa zdvojnásobia každých osemnásť mesiacov. Ľudia si žiadajú aktuálne modely, staré mieria do zberu.
Fáza rozoberania prináša prekvapenie, čo nájdete vnútri. Z nástrojov vám stačí minimum - kliešte, kvalitné nožnice na kov, pre trpezlivejších pílka, lepidlo Chemopren, prípadne tmel GluGel na báze silikónu. Či má súčiastka potenciál na šperk, je iba vás.
Obľúbené, pre fajnšmekrov možno príliš prvoplánové, bývajú počítačové klávesy, najmä tým, že nesú význam – Enter, Home, Esc, Pause. Háčkovaná brošňa s tlačidlom Delete je vtipným príkladom, ktorý sa z diaľky a zreteľne vyníma na oblečení, šperk s klávesou „.“ ocenia skôr vyznávači minimalizmu.
Recyklácia odpadu alebo drahé doplnky z trendového obchodu? V niektorých prípadoch
sa surový imidž výrobkov z odpadu stáva zámienkou na nákladné dizajnové kúsky
Urob si sám
Prv ako namiesto ručnej práce začnete klikať po internetových obchodoch, treba povedať čosi o filozofii tohto druhu remesla. Vychádza z hesla „Urob si sám“, ktoré razil punk a po ňom ďalšie subkultúry, preto je proti logike veci kupovať šperky z odpadu v obchode a za veľké peniaze.
Podobne sa možno pozerať na trendových dizajnérov, ktorí používajú drahé vybavenie a chvália sa produktmi v životopisoch. Koniec koncov, ide o recykláciu odpadu, nie biznis ani vysoký dizajn! Mnohí si práve cenia, ak pri výrobe bižutérie nemusíte nič dokupovať – výnimkou sú, samozrejme, spínacie špendlíky a pri náušniciach háčiky do uší.
Nové súčiastky
Pravidlom pri výrobe teda je, nemať striktné pravidlá, prekonať vlastnú lenivosť a používať fantáziu. „Nás najviac bavili workshopy, akcie, na ktorých sa ľudia bavia a bižutériu vyrábajú spolu,“ hovorí Zuzana Duchová, organizátorka stretnutí domácich majstrov v klube A4.
„Chodievali ženy, muži, no mnohí iba pozrieť, pretože si neverili, vraj sú nešikovní. Naša odpoveď bola – nevyhováraj sa, zober kliešte, sadni si a rob.“ Za vynálezcu hardvérovej bižutérie sa nepasuje, prístupov je, ako vraví, mnoho, preto záleží na výrobcovi. Zuzana Duchová vysvetľuje, že ich voľné série dielní môžeme vnímať ako akúsi alternatívu ku klasickým plateným záujmovým krúžkom.
“Chceme prepojiť remeselnú tvorivosť s najnovšími technológiami. Možností je veľa, zrealizovaných nápadov tiež, keď však chcete byť originálni, odporúčame smelo recyklovať a ozdobovať sa. Nebojím sa, že by toto perspektívne ´odvetvie dizajnu´ niekedy zaniklo. Trhy sú zahlcované novými a novými krásnymi súčiastkami...“