Puberta
Hormonálne výkyvy v období dospievania môžu ovplyvniť tvorbu tukov v koži aj v pokožke hlavy. Následkom sú upchaté póry, tvorba akné a mastné vlasy. U niektorých dievčat sa môže prechodne objaviť aj zvýšené vypadávanie vlasov. Kým sa tieto problémy s vekom upravia, treba venovať ich ošetreniu zvýšenú pozornosť.
Vhodná starostlivosť
Možno ste počuli, že čím častejšie sa vlasy umývajú, tým viac sa mastia. Odborníci však s touto teóriou nesúhlasia. „Odporúčam pravidelné umývanie podľa potreby, ak treba aj denne,“ radí dermatologička Alexandra Novotná a dodáva, že pre dievčatá s mastnými vlasmi sú vhodné šampóny s obsahom zinkpirithionu alebo dechtu.
Pri oplachovaní je lepšie použiť chladnejšiu vodu než horúcu. Lepšie sa tak uzavrú póry. Ak používate pri česaní kefu na vlasy, nemali by ste ňou zbytočne dráždiť pokožku hlavy. V zime je lepšie nosiť čiapky z prírodných ako z umelých materiálov. Pri nadmernom vypadávaní vlasov je dobré poradiť sa s odborným lekárom o prípadnej liečbe.
Menštruácia
„Vplyvom kolísania hormónov sa môžu vlasy viac mastiť po ovulácii a tesne pred menštruáciou,“ upozorňuje Alexandra Novotná. V tomto období majú niektoré ženy aj celkovo mastnejšiu pokožku, v niektorých prípadoch sa dokonca objavujú vyrážky podobné ako akné. Iné majú pocit, že pred menštruáciou a tesne po jej spustení im inak chytá farba na vlasy.
Vhodná starostlivosť
Ak sa vám vlasy mastia pri korienkoch, používajte pri umývaní výživné kondicionéry len na suché končeky a po umytí ich zbytočne nezaťažujte množstvom stylingových prípravkov. S radikálnou zmenou účesu, ako je zmena farby alebo strihu, počkajte radšej po menštruácii, aby sa vám náhodou nestalo, že výsledok nebude zodpovedať vašej predstave. Problémy s nadmerným mastením pokožky a vlasov niekedy pomôže zvládnuť aj vhodne zvolená antikoncepcia.
Tehotenstvo a dojčenie
„ V priebehu tehotenstva sa vplyvom zvýšenej hladiny estrogénov zosynchronizuje rast vlasov, väčšina z nich sa dostáva do takzvanej rastovej fázy,“ vysvetľuje doktorka Novotná. Po pôrode však hladina estrogénov rapídne klesne a viac vlasov sa dostane do takzvanej telogénovej fázy, v ktorej začnú vypadávať. Zvýšené vypadávanie má často na svedomí aj stres novopečených mamičiek a úbytok živín pri dojčení. Negatívne môže pôsobiť aj anémia, ktorá vzniká stratou železa.
Vhodná starostlivosť
Skôr než siahnete po umelých vitamínových doplnkoch, je určite lepšie doplniť chýbajúce živiny v organizme vyváženou stravou, bohatou na ovocie a zeleninu. Dôležitý je prísun stopových prvkov ako zinok, selén, železo a vitamíny skupiny B.
„Po skončení dojčenia má vynikajúci účinok mezoterapia – injekčné vpravovanie vitamínov a minerálov priamo do vlasovej pokožky,“ odporúča Novotná. Väčšina fyziologických zmien spojených s narodením a dojčením dieťaťa sa časom prirodzene upraví, vlasy znovu zosilnejú a zhustnú, preto sa pre ne netreba príliš znepokojovať.
Kým sa tak stane, nie je vhodné vlasy namáhať častým fénovaním horúcim vzduchom alebo nešetrným česaním. Niektoré mamičky sa rozhodnú pre kratší účes, ktorý nie je príliš komplikovaný na úpravu. Šetria tak nielen svoje vlasy, ale aj čas.
Menopauza a starnutie
Tak ako pokožka, aj naše vlasy rokmi strácajú na kvalite a prejavujú sa na nich známky starnutia. „S pribúdajúcim vekom rednú, stenčujú sa a strácajú pigment,“ vysvetľuje Alexandra Novotná a dodáva, že tento proces sa začína individuálne podľa genetických predispozícií okolo štyridsiateho roku života. Veľkou záťažou pre ženské vlasy môže byť obdobie menopauzy.
„Vlasy v tomto období vypadávajú pod vplyvom poklesu estrogénu,“ tvrdí Novotná. „Môže sa negatívne prejaviť aj zvýšený vplyv mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorého derivát dehydropiandrosterón spôsobuje vypadávanie vlasov v oblasti temena hlavy a v kútoch.“
Vhodná starostlivosť
Podľa dermatologičky sa dá starnutie vlasov spomaliť pomocou správnej výživy a kvalitnej vlasovej kozmetiky. S pribúdajúcim vekom by sme sa pri výbere vhodných prípravkov mali riadiť pravidlom „menej je viac“ a zredukovať najmä kadernícke procedúry, ktoré extrémne namáhajú vlasy, ako je trvalá ondulácia alebo používanie niektorých agresívnych farieb.
Rozkolísanú hormonálnu hladinu môže dať do poriadku hormonálna substitučná liečba, čo sa pozitívne prejaví aj na kvalite vlasov. Treba však dodať, že dávky umelých hormónov nie sú vhodné pre každého. Nie každá žena ich rovnako dobre znáša, navyše môžu mať pre organizmus aj niektoré nežiaduce vedľajšie účinky.
Určite je lepšie najprv siahnuť po šetrnejších metódach, ako je úprava životosprávy s dostatkom relaxu, vyváženým stravovacím režimom a pravidelným pohybom. Pri ošetrovaní a stylovaní starnúcich vlasov sa oplatí vyskúšať špeciálne prípravky zamerané na staršie vekové kategórie, prípadne sa o ich výbere poradiť so skúseným kaderníkom.
K téme sa vyjadruje: dermatologička Alexandra Novotná, www.esthetic.sk