Krásne vlasy idú ruka v ruke so zdravou pokožkou hlavy. Môžeme mať akokoľvek lesklé, pružné a jemné kadere, ak nám na nich svietia šupiny z odlupujúcej sa kože, nie je to bohviečo. Stav pokožky závisí od viacerých faktorov. Jedným z často spomínaných je kvalitné zloženie a množstvo stravy.
V našich podmienkach sa, našťastie, bežne nestretneme s takým negatívnym vplyvom zlého stravovania, respektíve podvýživy, ktorý by sa prejavil na pokožke. Človek musí mať enormný nedostatok potravy, vitamínov a stopových prvkov, aby sa to odzrkadlilo aj na kvalite vlasov, ich vypadávaní a na stave kože.
Oveľa viac sa na pokožke hlavy prejavuje starostlivosť, ktorú venujeme vlasom. Napríklad u citlivejších ľudí so suchšou kožou môže časté umývanie hlavy spôsobiť dehydratáciu pokožky.
Príliš mastné
Rovnako nepríjemné sú aj problémy s rýchlo sa mastiacimi vlasmi a pokožkou. Môžu za to mazové žľazy produkujúce maz, čiže sebum. Prirodzene sa dostáva z pokožk y na vlas, ktorý obalí. Preto bývajú vlasy mastné najmä pri korienkoch. Produkcia mazových žliaz býva ovplyvnená vlhkom, teplom a hormónmi.
Napríklad pri strese sa v ženskom i mužskom tele zvyšuje množstvo hormónu androgénu, ktorý má vplyv na zvýšenú prácu mazových žliaz. Žiaľ, obmedzenie prílišného mastenia pokožky a následne aj vlasov nie je vôbec jednoduché. „Lokálne prípravky nemajú veľkú účinnosť.
Teoreticky sa dá použiť liek v kapsuliach – Isotretinoin, ktorý sa osvedčil na liečbu akné. Na odstránenie silného mastenia vlasov by sa dali uplatniť menšie dávky, než pri liečbe akné.
V praxi sa však uvedený liek nepoužíva, lebo na tento účel u nás nie je schválený,“ vraví dermatológ Rastislav Vrabec z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave. Ak pokožka nie je precitlivená, najúčinnejším spôsobom ostáva častejšie umývanie vlasov, vďaka ktorému sa odstraňuje maz a spomaľuje sa jeho tvorba.
Keď sa z nás sype
Za pocitom suchej pokožky hlavy netreba vždy hľadať len jej nadmerné umývanie. Subjektívne sa týmto spôsobom prejavuje aj viacero kožných ochorení. Dehydratácia pokožky, ktorá je súčasťou prejavu ochorenia, je spôsobená poruchou jej vývoja.
Nedochádza k normálnemu dorastaniu a obnove najvrchnejšej časti kože. S tým súvisí aj najrozšírenejší problém s pokožkou hlavy, ktorý sa u ľudí vyskytuje, a to sú šupiny vo vlasoch. Najčastejšie ich spôsobujú premnožené lipofi lné kvasinky, príčinou však môže byť aj pleseň.
Všade na koži žije množstvo mikroorganizmov, a ak sa niektoré z nich premnožia, alebo ak koža reaguje prehnane na ich primerané množstvo, vznikajú poruchy pri obnove kože.
„Pri intenzívnejšom zápale môžu byť na niektorých miestach vlasovej pokožky nakopené šupiny a vytvárať tak hrubšiu vrstvu. Koža pod nimi býva červená, jej typickým príznakom je svrbenie,“ uvádza dermatológ.
Účinnou pomocou v takýchto prípadoch bývajú šampóny proti lupinám. Nie každému vyhovuje rovnaký druh, po istom čase môže dokonca niektorý šampón prestať účinkovať. Preto je najlepšie priebežne obmieňať jednotlivé prípravky s rôznymi účinnými látkami. Pomáhajú aj krémy a roztoky s obsahom kyseliny salicylovej, telo môžeme podporiť vitamínmi skupiny B, najmä vitamínom B6.
Nepríjemné svrbenie pokožky
V prípade vážnejších kožných problémov môže postihnutie pokožky výraznejšie zasiahnuť aj do kvality vlasov. „Niektoré ťažšie prebiehajúce kožné ochorenia môžu samy osebe zapríčiniť zmenu kvality, prípadne rednutie vlasov. Takýmto ochorením je seboroická dermatitída,“ uvádza odborník.
Ide o často sa vyskytujúce chronické kožné ochorenie, ktoré sa zvykne v priebehu života vracať. Objavuje sa na najrôznejších oblastiach kože, postihuje najmä miesta s mazovými žľazami, vlasatú časť hlavy aj tvár, vrchnú časť trupu a oblasti s kožnými záhybmi.
Môže dokonca spôsobiť vypadávanie vlasov. Prejavuje sa začervenaním, zapálením a svrbením pokožky, ktorá sa odlupuje. Presná príčina ochorenia nie je úplne známa, považuje sa za pokračovanie zápalu pri šupinách vo vlasoch. Seboroická dermatitída sa neobjavuje len u dospelých, ale aj u detí v prvých mesiacoch života.
Liečba prebieha dlhodobo a jej postup závisí do prípadu k prípadu, väčšinou ide o lokálnu aplikáciu účinných látok podobne ako pri výskyte šupín. Existujú rôzne šampóny, roztoky, krémy, mlieka s obsahom antimikrobiálnych zložiek, antimykotík a ďalších liečivých látok, ktoré sa dajú rôzne kombinovať.
Riziko prichádza s vekom
Stav pokožky sa mení aj s pribúdajúcim vekom. Starecké bradavice sa zvyknú objavovať napríklad aj vo vlasovej časti hlavy. Ide o hnedé, niekoľko centimetrov veľké výrastky, ktoré sa môžu ošupovať a prerastať cez vlasy.
„Najväčšie zmeny vidno u ľudí so zrednutými až vypadanými vlasmi. Pre stratu tohto krytu pokožku plne zasahuje slnečné žiarenie, vďaka čomu sa vytvára zvýšená pigmentácia, objavujú sa tvrdšie hrubé šupiny a často i rakovina kože,“ dodáva dermatológ Rastislav Vrabec. Starostlivosť a ochrana takto odhalenej časti hlavy je teda nesmierne dôležitá.
K téme sa vyjadruje: Rastislav Vrabec, dermatológ, www.ulk.sk