Prečo sú také obľúbené?
- Nátierky sú časovo nenáročné a popritom nám svojou rôznorodosťou ponúkajú koncert pre naše chuťové poháriky. Výborne sa hodia na rýchle pohostenie, raňajky alebo kvalitnú desiatu pre našich školákov.
- Základ tvoria tuky ako maslo, majonéza, tvaroh, jogurty či syry. Ostatné suroviny máte väčšinou doma po ruke a často sa oplatí siahnuť po zbytkoch pečeného mäsa z obeda alebo zeleniny z večere. Ale pozor! Nesnažte sa potraviny prekombinovať. Aj tu platí, že menej je viac a na jednu nátierku by ste nemali použiť viac ako 5 rôznych druhov surovín.
- Lahodia aj našim očiam a so správnym zaobchádzaním sa nemusíte hanbiť pohostiť ani kráľa. Nátierky nemusíte natierať iba na pečivo, môžete nimi plniť zeleninu, vajíčka na tvrdo, závitky a rolky zo šunky či syra.
- Nebojte sa experimentovať, kúsok kyslej uhorky, olivy alebo kapary na jednohubke s nátierkou dodajú vzhľadu i chuti nový rozmer. Vedeli ste, že na cesnakovej nátierke sa najlepšie vyníma sterilizovaná marhuľa, alebo slivka?
Vedeli ste, že ....
- Nátierky najlepšie chutia čerstvé, ale môžete si ich predpripraviť i skôr a skladovať ich v chladničke. Pozor však na cibuľu, ktorá po osolení pustí šťavu a nátierka nemusí držať požadovaný tvar. Preto je vhodné cibuľu pridávať až tesne pred konzumáciou.
- Ľudia trpiaci nejakou chorobou, pri ktorej nemôžu určité potraviny, alebo alergici či neustáli dietári si môžu pripraviť zdravé nízkoenergetické alebo zeleninové nátierky, ktoré si môžu natierať na sucháre alebo krekry.
- Všetky nátierky sa výborne dopĺňajú s čerstvou zeleninovou oblohou alebo rôznymi nasekanými bylinkami, ktoré svojou rôznorodou chuťou a arómou obohatia váš jedálny lístok.

Vajíčková nátierka
Suroviny na 4 porcie
- 4 vajíčka
- 2 PL majonézy
- 2 PL bieleho hustého jogurtu
- 2 ČL horčice
- 1 stredne veľká cibuľa
- soľ, mleté čierne korenie
- pažítka
Vajíčka uvarte natvrdo, ošúpte a nakrájajte alebo pretlačte na kocky. Ak chcete získať jemnejšiu konzistenciu, vajíčka nastrúhajte na jemnom strúhadle. Primiešajte majonézu, jogurt alebo kyslú smotanu, horčicu a na drobno nakrájanú cibuľu. Premiešajte, dochuťte korením a soľou a servírujte natreté na pečive, posypané nasekanou pažítkou.
Tip: Cibuľu môžete nahradiť nasekanými jarnými cibuľkami aj so zelenou vňaťou. Na zvýraznenie chuti môžete pridať sardelovú pastu.
Nátierka z rybičiek
Suroviny na 4 porcie
- 1 konzerva sardiniek v oleji
- 50 g masla
- 250 ml tvarohu
- 1 menšia cibuľa
- 1-2 sterilizované uhorky v sladko-kyslom náleve
- soľ, mleté čierne korenie
- citrónová šťava

V miske roztlačte oleja zbavené sardinky a vymiešajte alebo vyšľahajte ich spolu so zmäknutým maslom a tvarohom. Cibuľu nakrájajte na drobné kocky, uhorky nastrúhajte na jemno. Uhorky a cibuľu pridajte do našľahanej hmoty, premiešajte, osoľte, okoreňte a dochuťte citrónovou šťavou. Servírujte s tmavým chlebom.
Tip: Nátierku môžete miesto citrónovej šťavy dochutiť horčicou. Šmrnc jej dodajú aj pomarančová šťava, či jablčný ocot.
Cesnaková nátierka s tvrdým syrom
Suroviny na 4 porcie
- 1 nátierkové maslo bez príchute
- 1 kyslá smotana
- 100 g tvrdého syra
- 1 ČL horčice
- 4 strúčiky cesnaku
- soľ, mleté čierne korenie

Dôkladne premiešajte nátierkové maslo s kyslou smotanou, pridajte najemno nastrúhaný tvrdý syr a prelisovaný cesnak. Dobre premiešajte a dochuťte horčicou, soľou a korením. Servírujte na kolieskach rozkrájanej bagety alebo rožkoch ako jednohubky. Dozdobiť môžete prekrojenými cherry paradajkami, alebo pásikom červenej sladkej papriky.
Tip: Ak chcete zvýrazniť chuť syra, použite údený tvrdý syr. Pre hustejšiu konzistenciu nahraďte kyslú smotanu niekoľkými kúskami ľahko roztierateľného topeného syra.
Teplá drožďová nátierka
Suroviny na 4 porcie
- 4 kocky droždia
- 4 vajíčka
- 1 cibuľa
- kúsok masla
- soľ, mleté čierne korenie, rasca
- petržlenová vňať

Na roztopenom masle opražte doružova na drobno nakrájanú cibuľu. Pridajte rozmrvené droždie a za stáleho miešania ho rozpúšťajte kým nie je úplne riedke a nedostane mäsovú arómu. Droždie nesmie bublať, ani prihorieť. Zmes zalejte vidličkou rozšľahanými vajíčkami a za stáleho miešania, vytvorte hustú nátierku. Dochuťte soľou, celou rascou a korením. Pred servírovaním primiešajte nasekanú petržlenovú vňať. Servírujte s čerstvým gazdovským chlebom.
Šunková nátierka
Suroviny na 4 porcie
- 300 g šunky alebo vareného mäsa
- 150 g masla
- 50 ml smotany
- 1 -2 ČL mletej červenej sladkej papriky
- soľ, mleté čierne korenie

Zmäknuté maslo vyšľahajte. Šunku najemno zomeľte a striedavo vmiešavajte do masla šunku so smotanou na šľahanie. Penu dochuťte soľou, korením a mletou paprikou. Podľa požadovanej konzistencie prilievajte do peny smotanu. Servírujte s bielym pečivom alebo sendvičom, dozdobené vejárom z kyslej uhorky.
Tip: Takto pripravenú penu môžete servírovať ako predjedlo nastriekanú vo vydlabanom vajíčku uvarenom na tvrdo, alebo vo vydlabanej zelenine.
Bryndzová nátierka
Suroviny na 4 porcie
- 250 g bryndze
- 100 g masla
- 1 stredne veľká cibuľa
- 4-6 PL mletej maďarskej papriky
- soľ
- pažítka

Do zmäknutého vymiešaného masla primiešajte bryndzu, na drobno nakrájanú cibuľu, nasekanú pažítku a mletú papriku. Dobre vidličkou premiešajte, podľa potreby opatrne dosoľte, keďže bryndza je slaná. Servírujte s pečivom, alebo chlebom.
Tip: Nesnažte sa maďarskú mletú papriku nahradiť obyčajnou z lacného vrecúška korenín. Horkastá chuť by prerazila ostatné suroviny
Tip pre našich najmenších...

Pridávajte do zmäknutého masla za stáleho šľahanie pastovaný repkový med. Zmes nechajte stuhnúť v chlade. Natrite touto sladkou maslovo-medovou nátierkou deťom čerstvé pečivo a uvidíte či zožnete úspech.
Autor: mag