BRATISLAVA. Desať eur za malú šálku kávy. Toľko zaplatíte v Bratislave, ak sa rozhodnete pre cibetkovú kávu kopi luwak.
Kávu, ktorá je vďaka svojmu pôvodu zrejme najdrahšia na svete a z ktorej sa ročne „dopestuje", aj keď v tomto prípade skôr „pozbiera" údajne len pár ton. Napriek tomu obchod s luxusnou kávou patrí k jedným z najrýchlejšie rastúcich. Hovorí sa o ňom dokonca ako o malom čiernom a indonézskom zlate.
Desiatky dolárov
Kopi luwak bola v minulosti kávou indonézskych sultánov. Za jej objavom však stoja Holanďania, ktorí vo svojich kolóniách zakazovali domorodcom zbierať a pripravovať úrodu kávy.
Dnes by ste si túto kávu dali nielen v luxusných kaviarňach Jakarty, ale aj v Európe. A poriadne by ste za tento kulinársky zážitok zaplatili. V hlavnom meste patrí medzi lacnejšie, šálka kávy totiž môže stáť až desiatky dolárov.
Ak však ochutnáte takúto kávu, zrejme vás zarazí jej chuť. Nechutí totiž ako klasická káva, je príliš jemná, bez často obľúbenej kávovej chute. Nie je kyslastá, pripomína skôr karamel, čo mnohých môže odradiť. A iných naopak láka.
Niektorých snobov však dráždi najmä cena tohto luxusného produktu - v Londýne sa niekedy šplhá aj k hodnote 60 libier za šálku. U nás si za túto cenu môžete kúpiť zhruba štvrť kila cibetkovej kávy. Nevystačila by vám však ani na štyridsať šálok malého pressa, pričom na pomery svetových trhov by ste ešte nakupovali lacno.
Rastie popularita
„V roku 2008 som predal 50 kilogramov zrniek luwak. V roku 2009 už 300 kilogramov. A minulý rok 1,2 tony," hovorí pre agentúru AFP Gunawan Supriadi, dodávateľ exkluzívnej odrody.
Kávu dnes získavajú najmä na Sumatre, Bali či na Filipínach. Jej tajomstvo však nespočíva v samotných kávových zrnách, ale v procese, ktorý nasleduje. Zožerú ich cibetky a bôby prejdú ich tráviacou sústavou. To im dáva zvláštnu, relatívne ľahko rozoznateľnú chuť. „Ak by luwak bola auto, bol by to Rolls-Royce," dodáva Supriadi.
Popularita tejto kávy však rastie, dokonca aj u nás. Nie však nejako závratne. V jednej z kaviarní tvrdia, že týždenne predajú zhruba dve šálky. Aj to už považujú za úspech, pred rokmi by kávu za tristo korún nepredali vôbec.
Trus šelmy je lahôdkou
Kávu treba hľadať v lese, cibetka v zajatí bôby nežerie.
BRATISLAVA. Cibetka je malá mäsožravá šelma z Indonézie. Nikto nevie, ako to presne robí, ale jeho tráviaci trakt vytvára špecifickú kávu, ktorú obľubujú ľudia na celom svete.
Cibetka sa živí aj tropickými plodmi, teda aj kávovníkmi. Tie však nie celkom strávi a zberači tak môžu v ich truse nájsť nepoškodené zrná. Tie sa potom pražia a vzniká vyhľadávaná cibetková káva.
Ľudí už, samozrejme, napadlo, že cibetky by mohli chovať aj v zajatí. Káva z nich však nie je. Keď nie sú v prírode, tieto zvieratká odmietajú jesť bôby. Zberači sú tak naďalej odkázaní na hľadanie v lese.
Matúš Krčmárik