Vonku sa príroda zobúdza zo zimného spánku, slnko už prestáva byť zubaté a vo vzduchu cítiť jar. Predlžujúce dni nám dávajú príležitosť na viac aktivít, ale my akosi nevládzeme. Do niečoho sa nám nechce, na iné sa nevieme sústrediť a ani to, čo zvládneme, nás nenadchne.
Často si pripadáte ako medveď predčasne zobudený zo zimného spánku, odhodlaný za každú cenu zaľahnúť späť do brlohu. Poviete si, že je to celkom normálne. Únavu už beriete ako samozrejmosť, veď nakladajú na vás v robote a doma sa tiež treba obracať. A keď máte deti a ešte, nebodaj, aj nejakých domácich maznáčikov (čo si pôvodne od vás vyžobrali decká), tak sa určite celý rok ani nezastavíte.
Na jar unavených pribúda
Okolo Jozefa a sviatkov Veľkej noci sa zvyšuje počet poriadne „spoločensky unavených“ jedincov, ich únavu však nemá na svedomí jar. Nefalšovaná jarná únava je fenoménom mierneho pásma. Ťažko ňou budete trpieť tam, kde nemajú zimu alebo kde skočia zo zimy rovno do leta. Možno vďaka globálnemu otepľovaniu zažívame takéto „urýchlené“ roky čoraz častejšie aj my.
Vtedy je síce nádej, že nás každoročná jarná únava obíde, no „na pomoc“ jej príde letný čas (tohto roku pripadá začiatok na 27. marca). Nefyziologický posun denného režimu dokáže narušiť krehkú metabolickú rovnováhu organizmu unaveného dlhou zimou.
Niekedy býva spúšťačom jarnej únavy infekčné ochorenie, ktorých býva v tomto období neúrekom. Nachladnutie, chrípka alebo bakteriálna infekcia vysilí už i tak oslabený organizmus. Jarná únava sa častejšie objavuje u detí a starších ľudí, a tí najproduktívnejší zvyknú tvrdiť, že na ňu „nemajú čas“.
Jarná únava alebo čosi viac
Príznaky pretrvávajúcej únavy uvádza až dvadsať percent našej populácie. U väčšiny ľudí po krátkom čase pominú. Ak únava pretrváva, príčinou môže byť aj známe alebo zatiaľ nediagnostikované chronické ochorenie ako cukrovka, porucha štítnej žľazy, lymská borelióza, nádorové ochorenie, ako aj psychiatrické choroby, najmä depresie.
Ak únava pretrváva dlhšie ako šesť mesiacov a lekári vylúčili iné choroby, ktoré veľká únava zvyčajne sprevádza, potom môže ísť o chronický únavový syndróm (CFS). Najohrozenejší sú príliš ambiciózni ľudia. CFS je závažné ochorenie, pri ktorom sa postupne zhoršuje fyzický i duševný stav pacienta.
Hoci bol prvý prípad zaznamenaný v Los Angeles už v roku 1934, jeho príčiny dodnes nepoznáme. Z tejto komplexnej imunitnej poruchy pred takmer dvadsiatimi rokmi „vyrobili“ v USA novú diagnózu. Bolo to v čase, keď sa na CFS testoval liek vyvinutý už v 60. rokoch (ampligen). Keďže ho americká FDA napokon pre nedostatočnú účinnosť zamietla, CFS sa „lieči“ podobnými odporúčaniami ako jarná únava.
Komu sa zelení, tomu sa nelení
Jarnej únave sa treba brániť aktívne – správne zvoleným jedlom a pohybom. Niektorí síce radia si po obede radšej pätnásť minút zdriemnuť, za volantom alebo za kasou v hypermarkete sa však takáto forma oddychu neodporúča.
Kedysi v boji s jarnou únavou pomáhalo i dodržiavanie štyridsaťdňového pôstu. Nešlo len o obmedzenie konzumácie mäsa (veď to čerstvé sa po zabíjačkách už dávno minulo a údené sa odkladalo na Veľkú noc), ale hlavne o zmenu stravovacieho režimu s prvými zelenými bylinkami na tanieri (medvedí cesnak, žihľava, mladá púpava).
V tomto období sa píjavala aj brezová šťava a začínali sa práce na poli, ktoré rozhýbali celú rodinu. Aktívny pohyb je základ prežitia jarného obdobia v dobrej kondícii a hlavne bez únavy. Medzi chronické odporúčania patrí zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny, ktoré sú však po dlhej zime už dosť chudobné na vitamíny.
Ak sú od protinožcov a precestovali k nám pol planéty, pričom mnohé sa museli oberať ešte nezrelé, po transporte neprekypujú chuťami. Ale veľmi na výber nemáme. Jedným z kľúčových faktorov jarného naštartovania organizmu je správne fungovanie tráviaceho traktu.
Nedávno zverejnená štúdia dokázala, že podávanie probiotík zlepšilo u pacientov s CFS nielen ich stav, ale poklesol aj rozsah symptómov depresie. Pozitívne nastavenie vašej mysle vám pomôže i pri prekonávaní jarnej únavy. Sústreďte sa preto na pekné veci okolo seba – veľa ponúka aj prichádzajúca jar.