SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Žiarovka či žiarivka? Ako si správne vybrať

Obyčajná žiarovka s volfrámovým vláknom premení na svetlo iba osem percent energie. Ako vyberať úspornejšie náhrady?

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Obyčajná žiarovka s volfrámovým vláknom premení na svetlo iba osem percent energie. Zvyšok minie na výrobu luxusne drahého tepla, ktoré v lete nepotrebujeme a v zime dokážeme nakúpiť podstatne lacnejšie. Ako vyberať úspornejšie náhrady?

Všetko závisí od toho, aké sú vaše nároky na kvalitu osvetlenia a jeho intenzitu. Ak však chcete dosiahnuť životnosť, ktorú na obaloch udáva výrobca, možno budete musieť vymeniť staré svietidlá za nové a urobiť zopár zmien vo svojom príbytku.

Čo je čo na pulte predajní

1.Žiarovka s volfrámovým vláknom

Ide o starý, nákladný, avšak kvalitný zdroj osvetlenia pre všetky účely. Pretekajúci prúd zahreje špirálu na 2500 stupňov Celzia a do okolia sa okrem štedrej nádielky tepla začne šíriť aj svetlo. Trvá približne 1000 hodín, kým takmer meter dlhé vlákno v ochrannej atmosfére prehorí. Počas prevádzky sa mikroskopické čiastočky odpareného kovu usádzajú na vnútornej strane banky a svietivosť klesá. Používame ich od svojho narodenia, sú nám dôverne známe a ničím nás neprekvapia.

Výhody: jednoduchosť, nízke výrobné náklady, možnosť likvidácie v komunálnom odpade.
Nevýhody: iba 1000-hodinová životnosť, nízka osempercentná účinnosť.

2.Halogénová žiarovka

Táto žiarovka je prestupnou stanicou od klasického osvetlenia. Malá žiarovka s volfrámovým vláknom s halogénovou ochrannou atmosférou je zapuzdrená do sklenej banky s izolačným plynom. Cieľom je vytvoriť tepelnú izoláciu, ktorá zníži únik tepla. Vlákno zostáva zahriate na pracovnú teplotu s približne 30-percentnou úsporou energie a dosahuje rovnakú svietivosť, ako obyčajná žiarovka. Svetlo je kvalitné a halogénový plyn zabraňuje znečisťovaniu sklenej banky odpareným kovom. Trvá 2000 hodín, kým vlákno prehorí.

Výhody: jednoduchosť, nízke výrobné náklady, možnosť likvidácie v komunálnom odpade.
Nevýhody: iba 2000-hodinová životnosť, nízka 12-percentná účinnosť.

3.Kompaktná žiarivka

Kvalitatívnym kompromisom úspory je kompaktná žiarivka. Vytvára v sklenej trubici s ionizovaným plynom výboje ultrafialového žiarenia. Neviditeľná búrka rozžiari práškový luminofor na vnútornom povrchu trubice a výsledkom je viditeľné svetlo šíriace sa do okolia. Keďže pozostáva iba z troch či štyroch farebných odtieňov, svetelné spektrum je nespojité a menej kvalitné ako to, ktoré pochádza zo žiarovky. Jeho nevýhodou je aj vysokofrekvenčné blikanie. Každá kompaktná žiarivka obsahuje okrem výbojky aj riadiacu elektroniku a vyžaduje po ukončení životnosti recykláciu.

Výhody: 22-percentná účinnosť, 8000-hodinová životnosť, výrazná úspora energie.
Nevýhody: nižšia kvalita svetla, vyššie výrobné náklady, závislosť od riadiacej elektroniky, citlivosť na prehriatie, nutnosť recyklácie, obmedzená možnosť stmievania.

4.LED žiarovka

LED žiarovka je svetelným zdrojom budúcnosti. Využíva polovodičové materiály na to, aby s dlhou životnosťou a vysokou účinnosťou premieňala elektrickú energiu na svetlo s obmedzenou šírkou farebného spektra. Jej výroba je nákladná nielen pre polovodičové materiály a ich spracovanie, ale aj výkonný chladič z ľahkých kovov. Účinnosť môže dosahovať až neuveriteľných 75 percent a životnosť presiahnuť hranicu 25-tisíc hodín.

Výhody: 75-percentná účinnosť, 25000-hodinová životnosť, výrazná úspora energie.
Nevýhody: vysoké výrobné náklady, dlhodobá návratnosť, náročnosť na surovinové zdroje a výrobnú technológiu, úzke spektrum farieb, citlivosť na prehriatie.

Ktorú kde použiť

Žiadny zo svetelných zdrojov na pultoch predajní nie je taký dokonalý, aby bol pri výbere jasnou voľbou. Vždy ide o kompromis medzi cenou, spotrebou a kvalitou svetla. Výber by sme preto mali prispôsobiť svojím očakávaniam a nárokom. Odraziť sa treba od vyhodnotenia našich aktivít a používaných svietidiel.

Neexistuje žiadny dôvod kupovať obyčajné žiarovky ako zdroj svetla, ak ich nahradila úspornejšia halogénová technológia. Halogénové žiarovky fungujú bez obmedzení vo všetkých starých svietidlách, neprekáža im početné zapínanie v krátkych intervaloch používania a ich svetlo je kvalitou na nerozoznanie od toho, na ktoré sme zvyknutí. Nie sú citlivé na prehriatie, okolitú vlhkosť, ani na nízke teploty.

Halogénová žiarovka preto patrí do lampy na písacom stole, nad kuchynskú linku, pracovný stôl v dielni a všade tam, kde intenzita a kvalita svetla rozhoduje. Rozumné je jej použitie v kúpeľni, na WC, v nepoužívaných pivniciach či vo vonkajšom osvetleniach v exteriéri okolo rodinného domu.

Keď svietite dlhý čas

Kompaktná žiarivka patrí všade tam, kde svietidlá zapíname na dlhý čas, aby sme dosiahli v miestnosti ideálnu úroveň osvetlenia. Stropné svietidlá v kuchyni, obývacej izbe a pracovni sú najčastejšími miestami, kde jej použitím možno dosiahnuť výraznú úsporu. Zabudnúť však netreba ani na doplnkové osvetlenie a rôzne lampičky, ktoré plnia úlohu náladového či orientačného osvetlenia. Svietidlá však musia byť navrhnuté pre osadenie kompaktnou žiarivkou.

Ceny nových LED žiaroviek sú zatiaľ príliš vysoké na to, aby sme sa mohli spoliehať na návratnosť investícií. A tak je vhodné zamerať sa na lacnejšie LED svietidlá, ktoré s extrémne nízkou spotrebou dokážu ušetriť elektrinu tam, kde vyžadujeme navigačné osvetlenie. Osvetlenie chodby, schodiska, kotolne či prístupových chodníkov k domu sú typickým príkladom toho, kde LED technológia môže ušetriť peniaze s rýchlou návratnosťou. Hovoríme však o cenovo dostupných low-tech riešeniach.

Čo robiť, aby nezlyhali predčasne

Kompaktné žiarivky obsahujú elektroniku, ktorá je citlivá na prehriatie. Ak je pri prevádzke vystavená vyššej teplote ako 40 stupňov Celzia, aj garantovaná osemročná životnosť sa môže scvrknúť na štvrtinu. Staré lampy s uzavretými tienidlami patria do bazára. Nahradiť ich treba otvorenými, ktoré umožňujú intenzívne prúdenie zohriateho vzduchu.

Úsporné žiarivky v svietidle nikdy nemiešajte s obyčajnými alebo halogénovými žiarovkami a to ani v stropných svietidlách s dvoma okruhmi. Ak sú umiestnené vedľa seba, ani konštrukcia bez tienidiel nezabráni tomu, aby sa v susedstve prehrievali.

Lacné svietidlo z tržnice s pochybnými objímkami môže byť príčinou, prečo sa vám v jednom svietidle vypália žiarovky vždy o poznanie skôr ako v inom. Nehľadajte chybu tam, kde nie je a zbavte sa chybnej haraburdy. Učte sa na chybách iných, ktorí už majú túto skúsenosť za sebou.

Otvorené svietidlo je podmienkou pre používanie LED žiaroviek, ktorých kovový chladič si vyžaduje dostatok priestoru pre odovzdávanie tepla do okolia. Prehriatie môže poškodiť nielen tienidlo, ale aj samotnú žiarovku.

Zbavte sa zlodejov svetla

Usporiť možno aj zmenami v interiéri. Záleží na maľovke, tienidlách i žalúziách.

Snehobiela maľovka
Čím viac svetla sa odrazí od povrchov v interiéri, tým bude v miestnosti svetlejšie. Snehobiela maľovka stien, svetlý nábytok a hladké plochy v interiéri sú zárukou toho, že bude miestnosť prekypovať dostatkom svetla aj pri slabom svetelnom výkone svietidiel. Ak ste priaznivcami bielej a stojíte pred maľbou, všímajte si pri kúpe farby index jej belosti. Nie je biela ako biela.

Ak ste fanúšikmi pastelových farieb, nemali by ste do svietidiel používať žiarivky so studenými odtieňmi svetla, pretože kritické vlnové dĺžky budú bez úžitku povrchmi pohltené. Čím viac sa farebný tón svetla priblíži povrchom, tým viac svetla sa od nich odrazí.

Tienidlo
Každé tienidlo je zlodejom svetla a to platí nielen o skle a plastoch, ale aj o textíliách. Používajte svietidlá, ktoré využijú steny miestnosti ako odrazovú plochu pre dosiahnutie mäkkého, rozptýleného efektu. Naleštené kovové reflektory by nemali chýbať nad pracoviskami, aby zaistili sústredený tok svetla tam, kde ho najviac potrebujeme.

Metalické žalúzie
Metalické žalúzie na oknách vrátia v zimných mesiacoch podstatnú časť svetla späť do miestnosti. Na to by ste mali myslieť už v momente, keď si objednávate príslušenstvo k oknám pred ich montážou.

Viacero lokálnych zdrojov svetla
Vo väčších miestnostiach je vhodné vymeniť jediný svetelný zdroj za viacero lokálnych. S rovnakým svetelným výkonom bude jednoduchšie pokryť dostatočným svetlom celú plochu miestnosti.

Vedeli ste?
Niekoľko faktov o osvetlení

Čo treba vedieť o zdrojoch svetla - tri najčastejšie otázky a odpovede na ne.

Prečo EÚ zakazuje obyčajné žiarovky?
Vyrábať žiarovky s osempercentnou účinnosťou je rovnaký nezmysel, ako dodávať na trh toaletný papier so šírkou 113 centimetrov. Jediný rozdiel je v tom, že spotreba elektriny prebieha skryte.

Je nehmotná a preto si nedokážeme predstaviť, koľko zaplatíme za hodinu svietenia, týždenné sledovanie televízneho prijímača či ročnú prevádzku chladničky. Elektrické hodiny v rozvádzači ukrytom za plechovými dverami na chodbe na rozdiel od taxametra nezobrazujú spotrebu v eurách, ale v kilowatthodinách. Keďže energetickému podniku platíme predpísané zálohy a vyúčtovanie držíme v rukách iba raz ročne, nesnažíme sa do systému paušálov a taríf preniknúť hlbšie.

Zabije nás ortuť z kompaktných žiariviek?
Každá kompaktná žiarivka obsahuje približne štyri miligramy ortuti, ktorá musí byť po ukončení jej životnosti recyklovaná. Výroba energie pre jej prevádzku v priebehu piatich rokov životnosti zamorí naše životné prostredie ďalšími 2,4 miligramami ťažkých kovov. Čo sa skrýva za touto hrozbou? Vo väčšine sveta odbremenenie ekosystému. Aj keď klasická žiarovka žiadnu ortuť neobsahuje, pri rovnako dlhej prevádzke vypustia tepelné elektrárne v emisiách až 10 miligramov ortuti. Ak vymeníme zdroje energie za ekologické, kompaktné žiarivky sa stanú príťažou.

V čom sa líšia úsporné žiarivky
Chvíľu trvá, kým sa kompaktná žiarivka rozsvieti plnou intenzitou svetla. Kým expresné modely už po 30 sekundách dosiahnu plný svetelný výkon, iným to môže trvať viac ako 10 minút. Cieľom je zabezpečiť dlhšiu životnosť elektroniky a výbojky samotnej.

Farba svetla sa rôzni a výrobcovia jej odtieň udávajú na obaloch. Kým teplé svetlo sa podobá najviac tomu prirodzenému, v studenom prevažujú modrasté odtiene. Voľba závisí od vášho vkusu a farby interiéru. Na svetelnosť vplyv nemá.

Každá žiarivka stráca používaním na sile svetla, avšak ako rýchlo sa to deje, výrobca na obale neprezradí. Ak máte pocit, že v miestnosti je o poznanie menej svetla ako kedysi, presťahujte opotrebovanú úspornú žiarivku na miesto, kde bude jej slabší výkon dostačujúci.

Rozhodujúcim faktorom výberu je aj tvar a dĺžka výbojky. Najkompaktnejšie modely majú trubicu stočenú do špirály, modely zo starých liniek kombinujú niekoľko trubíc v tvare U.

Tip servisu
Užitočné informácie nielen na žiarovkovo-žiarivkovú tému možno nájsť na webe Európskej komisie. Napríklad na adrese http://ec.europa.eu/energy/lumen/overview/howtochoose/packaging/packaging_sk.htm sa píše o tom, čo sa dá vyčítať na obale žiarovky. Texty a rady sú dostupné aj v slovenčine.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 201
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 425
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 341
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 165
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 991
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 923
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 193
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 906
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 705
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 593
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

5 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

9 h

Neprehliadnite tiež

Amanda Gormanová

Jej knihy sú vypredané.

22. jan
Tartaletky s bielou čokoládou

Recepty na rezy, torty aj cheesecake.

22. jan

Existuje správny počet detí v rodine?

14. okt