Kĺzavý tanec flowin dance
Čo vám prinesie? Na prvý pohľad to vyzerá ako jednoduché šmýkanie sa v sprievode hudby. Základom cvičenia flowin, ktoré k nám priniesli Švédi, je hladká platňa s piatimi mäkkými podložkami. Tanečnú verziu tohto cvičenia vytvoril v roku 2009 slovenský tím zložený z tanečníčok a lekárov.
„V rámci domáceho cvičenia som po absolvovaní cvikov z pribaleného DVD začala skúšať vlastné kreácie. Hudba z rádia ma inšpirovala na úplne iný druh pohybu. Tým, že za dovozom pomôcky flowin na Slovensko stoja rehabilitační lekári, nová forma cvičenia flowin dance prešla hneď konzultáciou, aby sme vylúčili prvky, ktoré by mohli telu uškodiť,“ vysvetľuje spoluzakladateľka flowin dance Veronika Klenková.
Cvičenie na platni je založené na trecej sile, ktorá prináša nový spôsob práce so svalmi. Rovnako ako pri pilatese sa aktivuje hlboký stabilizačný systém, čo je skupina svalov, ktoré predstavujú oporné centrum ľudského tela.
„V kombinácii s inšpiratívnymi a strhujúcimi rytmami hip -hopu, latino, jazz dance a diska odchádza človek z hodiny výborne naladený a odľahčený o značné tukové zásoby. Zároveň trénujete koordináciu a stabilitu tela,“ dodáva inštruktorka. Vďaka kĺzavým pohybom sa nenamáhajú kĺby, dokonca vám cvičenie môže pomôcť odstrániť bolesti chrbtice.
Pre koho? „Flowin dance sa už cvičí aj v školách s deťmi, dokonca chodia ku mne na hodinu aj sedemdesiatročné panie. Ak však máte zdravotné ťažkosti dlhodobého rázu, treba o nich vopred informovať inštruktora,“ upozorňuje Klenková.
Čo so sebou? Na cvičenie flowin dance si nemusíte nosiť v podstate nič, všetko potrebné dostanete tam, ale zvyčajne sa treba dopredu objednať.
Orientálne brušné tance
Čo vám prinesie? „Brušným tancom sa veľmi dobre posilňuje celé telo, pričom sa špeciálne zameriava na brušné svalstvo. Posilníte si svaly panvového dna, podbruško a ostatné brušné svaly, ktoré sú často, najmä po pôrode, ochabnuté a uvoľnené. Súčasne sa pri ňom masírujú a lepšie prekrvujú ženské orgány. Pomáha aj lepšiemu, vzpriamenejšiemu držaniu tela.
Na rukách si posilníte svaly, na ktoré sa bežne zabúda, pričom sa naprázdno neobídu ani najproblematickejšie ženské partie – boky a zadok. Ženy, ktoré sa brušnému tancu venujú, majú krajšie, vznešenejšie a omnoho ženskejšie držanie tela a vystupovanie,“ vysvetľuje tanečná pedagogička Anna Kališová z tanečného štúdia ŠancaTanca. Okrem svalov si teda posilníte aj svoje sebavedomie.
Pre koho? Podľa lektorky je brušný tanec jedným z mála, ktorý môžu tancovať všetky ženy bez rozdielu veku a váhy. Preto zahoďte komplexy zo svojej postavy a skúste tento neobyčajný tanec, ktorý patrí pravdepodobne k jedným z najstarších. Odporúča sa aj tehotným ženám, najlepšie, ak sa vyberú na špeciálny kurz, ktorý je venovaný budúcim mamičkám. V prvých troch mesiacoch alebo v prípade rizikového tehotenstva by však mali brušný tanec oželieť.
Čo so sebou? Zbaľte si najmä pohodlné oblečenie – ideálne sukňu a obtiahnutý top, nezabudnite na šatku.
V štýle exotickej párty – zumba
Čo vám prinesie? Ak milujete latinskoamerické tance a zábavu, zumba fi tnes je pre vás ako stvorená. „Prepadol“ jej už nejeden zarytý lenivec, takže, ktovie, možno si získa aj vás. Na hodine vytancujete každodenný stres, máte pocit, akoby ste boli na párty a pritom si ani neuvedomujete, že cvičíte. Je to vlastne dobre zamaskované cvičenie.
Výsledkom bude zdravšie a krajšie telo, vyššie sebavedomie a dobrá nálada,“ vymenúva pozitíva ofi ciálna školiteľka zumba inštruktorov pre ČR a SR Daniela Česneková. Počas hodiny vyskúšate rôzne tanečné a hudobné štýly ako salsa, merengue, cumbia, samba, flamenco či reggeaton.
Pre koho? Zumba je určená pre všetkých, bez ohľadu na kondíciu, vek, tanečné či iné skúsenosti. „Každý si vie prispôsobiť pohyby svojmu tempu a kondícii. Na mojich hodinách nájdete mladé slečny aj dámy v rokoch. Niektoré z nich v živote nechodili cvičiť, iné sa, naopak, venovali alebo venujú tancu profesionálne. Ale všetky sa bavia rovnako,“ hovorí Česneková.
Dnes už existujú aj špeciálne hodiny zumba gold, ktoré sú určené pre seniorov a ľudí so slabšou kondíciou. Toto cvičenie vynecháva skoky a prudké pohyby. Čoskoro sa má na Slovensku rozbehnúť aj zumbatomic – pre deti.
Čo so sebou? Nezabudnite si tenisky s odpruženou podrážkou a fľašu vody.
Uvoľnite sa s port de bras
Čo vám prinesie? Tanečné figúry, strečing, posilňovanie, relax. Ak sa rozhodnete pre toto cvičenie, uvoľníte nielen telo, ale aj myseľ. Port de bras v sebe spája klasický a moderný tanec. Neľakajte sa však, nepotrebujete žiadne tanečné vzdelanie.
Ide o pomalšie pohyby, ktoré zvládne aj začiatočník. Cvičenie vychádza z cvikov a pozícií z power jogy, pilates matwork, pilates dance, power stretch. Pracovať budú najmä vaše ramená a paže. Pri posilňovaní sa dáva dôraz na brušné svaly, ktoré sú dôležité pre správne držanie tela. Cvičenie prebieha ako klasická hodina aerobiku zložená z troch častí.
„V prvej časti sa zahrejeme a pretiahneme si svalstvo pomocou strečingu. V ďalšej, takzvanej aktívnej časti spájame prvky klasického tanca s posilňovaním. Posledná časť je relaxačná – slúži na natiahnutie všetkých svalov, ktoré sme zapájali v aktívnej časti,“ opisuje cvičiteľka Katarína Horváthová z bratislavského Golem Clubu.
Pre koho? „Cvičenie port de bras je ideálne pre všetky vekové kategórie – ženy, mužov, deti, dokonca ľudí, ktorí majú skrátené svaly či problémy s chrbticou. Slúži na rozvoj koordinácie pohybov, estetiky a ladnosti pohybu,“ vysvetľuje Horváthová.
Čo so sebou? Na cvičenie si nemusíte brať nijaké špeciálne náčinie. Cvičí sa naboso, aby ste cítili dotyk s podlahou.