Žijete v stabilnom vzťahu, máte sa radi, váš sex však už nie je ani zďaleka tým, čím býval.
Je vymiznutie sexu vážny problém vo vzťahu alebo niečo, čo sa prirodzene udeje medzi partnermi, ak spolu žijú dlhšie? Fakt je, že u mnohých párov frekvencia pohlavných stykov klesá priamo úmerne s tým, ako dlho spolu žijú. Chvíľky, ktoré prinášajú erotické vzrušenie, sú čoraz zriedkavejšie, až napokon jedného dňa celkom vymiznú.
A tak sa nám stane, že s mužom, s ktorým nás spája množstvo spomienok, výchova detí a spoločný majetok, uviazneme vo vzťahu bez sexu. Rozvádzať sa nechceme, na neveru nemáme dostatočne hrošiu kožu – znamená to, že sme odsúdené na doživotný celibát? „K určitému zovšedneniu vzťahu po rokoch partnerstva vždy dochádza, to nie je prekvapujúce,“ konštatuje sexuológ Ivan Kubiš.
„Sexuálne výkony so stúpajúcim vekom už nie sú také dôležité. Cennejším sa stáva stabilné partnerstvo s perspektívou do budúcnosti, keď budú obaja partneri ešte starší a možno aj menej zdraví, vtedy si ľudia cenia najmä trvácnosť vzťahu.“ Čo však robiť v prípade, keď sa ani zďaleka necítime dostatočne starí na to, aby sme si cenili viac pocit bezpečia ako svoje sexuálne potreby?
Riešenie je v komunikácii
Aj keď zlyhanie sexuality patrí medzi veľmi chúlostivé témy, zametanie problému pod koberec môže problém ešte viac vyostriť, čo sa napokon skôr či neskôr odzrkadlí v zhoršení nášho vzťahu s partnerom. Jediným riešením je vzájomná komunikácia. Najprv by mala prísť otázka: Kto ako prvý stratil záujem o sex? Málokedy sa stáva, že by obaja partneri prišli o libido presne v tom istom čase. Prišlo zlyhanie skôr z vašej alebo z mužovej strany?
V oboch prípadoch môžu byť príčiny rôzne – buď je chyba vo vzťahu, vonkajších okolnostiach, v ktorých žijete, alebo v zdravotnom stave. Či sú príčiny zdravotné, alebo skôr vzťahové, zistíte pomerne ľahko. Keď má človek chuť na sex s kýmkoľvek, len nie s vlastným partnerom, tak sa zrejme pokazilo niečo vo vzťahu.
Ak nemá chuť na sex s nikým, potom je príčina s vysokou pravdepodobnosťou zdravotná – buď psychická, alebo fyziologická. Zdá sa vám príťažlivý každý druhý muž, ktorý vyzerá trochu k svetu, ale ten váš vám už nič nehovorí? Možno je na vine stereotyp v manželskom sexe.
„Nezabúdajte, že zmena je korením života,“ upozorňuje Ivan Kubiš. „Bez nej sa všetko, aj sex, stáva monotónnym. Vyskúšajte nové polohy pri milovaní, poučte sa z erotických kníh, vyskúšajte sex v inom dennom čase ako obvykle. V prvom rade si Dôležité je, aby sa vám partnerova prítomnosť nespájala len s povinnosťami, ale aby ste mali čo najviac spoločných príjemných zážitkov.
Čo sa vám vybaví, keď si naňho spomeniete v jeho neprítomnosti? Keď sú to spomienky na sobotné upratovanie alebo nakupovanie, je zle. Partnerstvo je pre vás viac povinnosťou ako potešením. Ak sa vám v mysli vybavili dlhodobé vzťahové problémy a s nimi spojené hádky, je ešte horšie.
Treba si navzájom vyjasniť, čo vám vo vzťahu prekáža a ako by sa mala situácia riešiť. „Nespokojnosť a hnev tlmia pocity vzrušenia a dosahovanie orgazmu,“ upozorňuje Kubiš. Inak povedané, najprv treba do vzťahu investovať nejaký čas a energiu, až potom môžeme čakať, že sa zlepší aj sex.
Keď spolu nespávajú inak úplne zdraví ľudia v produktívnom veku, iná možnosť na záchranu ich sexuálneho spojenia nie je. V prípade, že sa vám investícia do zlepšovania vzťahu zdá nezmyselná, je načase položiť si otázku, prečo vlastne zostávate vo vzťahu s niekým, koho už nemilujete? To je však téma skôr pre psychológa než pre sexuológa.
Nevera je začiatok konca
Niektorí odborníci tvrdia, že sexuálne iskrenie vyprcháva neskôr vo vzťahoch, kde si partneri občas doprajú vzrušujúcu „bokovku“. „Problém je, že niektorí takíto experti majú za sebou už niekoľko rozchodov,“ upozorňuje Kubiš. Nevera sa väčšinou spája s rizikom rozchodu. Ruku na srdce – dokázali by ste partnerovi odpustiť, keby sa spustil s inou ženou?
Ak nie, nemali by ste diabla pokúšať ani vy, lebo v dobrom vzťahu vždy platí – nerob druhému nič, čo by si nezniesol ty sám. Odhalenie nevery je väčšinou spojené s veľkým stresom, a ten veru na kvalite sexu nepridáva. „Pri strese sa vyplavujú stresové hormóny, ktoré negatívne vplývajú na produkciu pohlavných hormónov testosterónu a estrogénu,“ tvrdí doktor Kubiš.
V partnerstve sa, žiaľ, môžu často vyskytnúť rôzne stresové situácie – zariaďovanie bytu, narodenie dieťaťa, strata zamestnania jedného z partnerov. Takéto záťažové obdobia neprajú priaznivej erotickej atmosfére. Ak časom odoznejú, nie je to žiadna tragédia, horšie je, ak vo vzťahu pretrváva pocit napätia dlhodobo.
Podľa Ivana Kubiša je v takej situácii dôležité reagovať pokojne, bez zbytočnej nervozity a rozčúlenia. Partner bude logicky viac naklonený vypočuť nás, keď mu svoje výhrady naservírujeme slušne a s rešpektom. Aj v tom najhektickejšom období by sme mali vedome vytvárať doma oázu pokoja a pohody.
Keď zlyhá telo
Sexuálne zlyhanie sa však ani zďaleka netýka len disharmonických párov so vzťahovými problémami. Zdravotné príčiny nie sú v uponáhľanej súčasnosti, keď nezdravý spôsob života často vyvoláva príznaky predčasného starnutia, nijakou výnimkou. Takzvanou sexuálnou disfunkciou trpia rovnako ženy, ako aj muži. U žien môže ísť o takzvaný vaginizmus, pri ktorom dochádza ku kŕčovitému stiahnutiu svalov pošvového vchodu, čím sa pošva uzavrie a pohlavný styk je bolestivý.
Táto porucha sa dá liečiť u gynekológa vhodnými liekmi a cvičením. U niektorých, najmä starších dám môže nastať nedostatočná lubrikácia, čiže zvlhčenie pošvy. Príčiny bývajú rôzne – stres, užívanie niektorých liekov alebo antikoncepcie, prípadne hormonálne výkyvy počas menopauzy a po pôrode. Aj tento problém sa dá vyriešiť v gynekologickej ambulancii, napríklad hormonálnou liečbou alebo zmenou antikoncepcie.
„Antikoncepčné tabletky zastavujú ovuláciu, ale môžu spôsobiť aj útlm libida,“ upozorňuje Ivan Kubiš. „Vysvetľuje sa to tým, že okrem dozrievania vajíčok tlmia aj druhú funkciu vaječníkov – produkciu pohlavných hormónov.“ U žien aj u mužov sú veľkým zabijakom sexu zdravotné problémy, ako sú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, diabetes, choroby štítnej žľazy a autoimúnne ochorenia. U mužov treba ešte spomenúť aj choroby prostaty.
V takom prípade platí, že najprv treba dať do poriadku zdravie a sex sa pritom väčšinou upraví sám od seba. Zdravotný stav muža sa dá veľmi ľahko otestovať špeciálnym testom erekcie. „Je to špeciálny prúžok papiera, ktorý si muž obtočí večer pred spaním okolo údu a konce zlepí dokopy,“ vysvetľuje doktor Kubiš. „Ak je prúžok ráno roztrhnutý, je dobre. Ak zostal neporušený, to dobre nie je.“
Spontánne nočné erekcie počas spánku má každý zdravý muž bez ohľadu na to, či sa mu snívali erotické sny, alebo na sex ani len nepomyslel. Objavujú sa tri- až päťkrát za noc a každá trvá v priemere 25 až 30 minút. Ak ich muž nemáva, je najvyšší čas na návštevu lekára.
Poruchy erektilnej disfunkcie sa často riešia jednoduchšie ako vzťahové príčiny sexuálneho zlyhania. „Na vzťah totiž neexistuje tabletka, ale pri medikamentóznej liečbe zdravotných príčin máme v prípade erektilných disfunkcií až osemdesiatpercetnú úspešnosť,“ vraví Ivan Kubiš.
Hodíte sa k sebe?
Dá sa na začiatku vzťahu odhadnúť, či vám sex s určitým mužom vydrží dlho, alebo nie? Podľa doktora Kubiša nemôžeme nikdy vedieť, kam sa vzťah rokmi posunie: „Ani tá najbúrlivejšia noc či víkend plný vášne nie sú zárukou dlhodobo uspokojivého sexuálneho vzťahu. O týždeň, pol roka to môže byť úplne inak...“ Preto by sme sa mali o náš erotický súlad s partnerom starať ako o niečo, čo vôbec nie je v živote samozrejmé. Napokon, ide o viac, než len o sex.
Súvisí sex s vekom?
U mužov je krivka pohlavnej aktivity najvyššia asi vo veku 20 rokov, potom mierne klesá, ale môže pretrvávať až do vysokého veku, v závislosti od zdravotného stavu a primeranej partnerky. U žien prichádza vrchol krivky až po tridsiatke, niekedy okolo 35. roku života. U oboch pohlaví je kritický vek z hľadiska zmeny sexuálnej aktivity niekde medzi päťdesiatkou a šesťdesiatkou, keď nastáva pokles v tvorbe pohlavných hormónov. Starší muži aj ženy dosahujú ťažšie stav vzrušenia aj sexuálneho vyvrcholenia, čo sa však dá kompenzovať citlivým prístupom partnera. Vek, do ktorého môže byť človek sexuálne aktívny, je preto veľmi individuálna záležitosť.
Váš názor z internetu
Účastníci našej online nakety na www.zena.sme.sk sú väčšinou presvedčení, že sex možno udržať aj v dlhodobých vzťahoch. Len 10 % si myslí, že je to nemožné, lebo časom každá vášeň vyprchá. Viac ako polovica – 55 % – je presvedčená, že ide o veľmi individuálnu záležitosť, v ktorej záleží na iniciatíve oboch partnerov.
O tom, že sex súvisí s pocitom šťastia vo vzťahu, je však presvedčených len 17 % opýtaných. 48 % pripúšťa, že sex je pre pocit šťastia dôležitý, ale nie najdôležitejší, 35 % tvrdí, že oveľa dôležitejšie sú vo vzťahu iné veci, napríklad bezpečie a láska.
Za najčastejšiu príčinu sexuálneho zlyhania v dlhodobých vzťahoch považuje 50 % opýtaných stres spojený s existenčnými starosťami a výchovou detí, 33 % uvádza ako hlavnú príčinu rutinu v posteli a 17 % zdravotné problémy. Cenu za účasť v ankete – tabletky Energit – posielame Miroslave Rusiňákovej do Novej Polianky.