Kigurumi je japonský výraz pre kostýmy, ktoré reprezentujú kreslené charaktery, najčastejšie zvieracie. Slovo vzniklo spojením japonského slovesa kiru (nosiť) a podstatného mena nuigurumi (vypchatá hračka).
Nositeľ kigurumi, kigurumin, sa zvyčajne vyskytuje v nákupných centrách, zábavných parkoch alebo na anime zjazdoch, ktoré sa však u nás konajú zriedka. Ku kigurumi patria aj postavičky z Disneylandu či kritériám vyhovujúci hrdinovia detských televíznych šou typu Teletubbies.
Plnohodnotnými kigurumi sú aj maskoty športových podujatí, medzi ktorými nestratí tvár ani ten nešťastný Goooly, symbol tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji.
Z ulíc Tokia
Kigurumi najčastejšie slúži na propagačné, reklamné účely. Predurčuje ho na to neodškriepiteľná schopnosť pútať pozornosť nielen detského publika. Kigurumi má však mnoho podmnožín a rovnako samo je súčasťou niekoľkých širších fenoménov.
Patrí napríklad pod cosplay (z anglického costume play), zároveň k štýlu japonskej pouličnej módy Harajuku, a tak by sme mohli pokračovať. V sieti odkazov a preklikov, ktoré sa zobrazia pri vyhľadávaní tohto hesla na internete, sa rýchlo zorientuje iba fanúšik a znalec japonskej anime a manga kultúry.
V krajine, ktorá spotrebúva papier predovšetkým na komiksy (množstvom ich vraj predstihnú už len toaletné kotúče), je prítomnosť nepochopiteľných pouličných úkazov zákonitá. A príležitostný zvedavec sa v nich ľahko stratí.
Znalec japonskej anime kultúry zrejme spozná postavičku z japonského komiksu.
Aj pod touto maskou sa však skrýva dospelý človek
Vučko a tí druhí
Azda už vo svetle opísaných skutočností chápeme, že navliecť vlastné telo či nebodaj telo svojho dieťaťa do kožúška s ušami nie je len tak. Dnes na vás z kočíka každej druhej čerstvej matky vykúka medveď alebo zajac. Ide o jasné kigurumi. Treba len dopovedať, že ak ide o kostým antropomorfizovaného zvieraťa, v ktorom sa neľudské schopnosti a vlastnosti miesia s ľudskými, vtedy už máme do činenia s fursuit, čo je zas ďalšia odnož kigurumi.
Tieto – zvyčajne chlpaté, kožušinové, srstnaté – kreácie najčastejšie predvádzajú príslušníci furry fandomu, skrátene furdomu. Fursuit je buď šitý na celú postavu, alebo pozostáva z kusov, ktoré prekrývajú len paže, hlavu a nohy. Na zvyšku tela sa majiteľ uspokojí so štandardným odevom. Členovia furdomu tvrdia, že byť furríkom predstavuje životný štýl či filozofiu. Trochu mrzuté je, že sa ním môžete stať aj bez vášho vedomia. Stačí, že vlastníte kôpku plyšových hračiek alebo nosíte obojok, a ste zaradení.
Muži v údolí bábik
Ďalšou z verzií kigurumi je anime kigurumi. Konkrétny humanoidný anime charakter sa v tomto prípade sprítomní kostýmom, ktorý pokrýva celé telo nositeľa – herca. Ten sa nazýva doller alebo animegao. Na hlavu si dotyčný nasadí masku s parochňou a na svet sa díva otvormi v očiach umelej tváre. Outfit dollera pozostáva z úboru telovej farby a zo šiat i doplnkov príslušného charakteru.
Animegao sa objavujú na podujatiach propagujúcich anime alebo iný film, či televíznu šou. Väčšinou sa pod maskami ženských postáv skrývajú muži, čo zodpovedá starej japonskej tradícii. Na divadelnej scéne tu v rolách oboch pohlaví dlho vystupovali výlučne mužskí herci, lebo ženy to mali po stáročia zakázané.
Takéto zvieracie pyžamká s kapucňami u nás najčastejšie vykúkajú z detských
kočíkov, v Japonsku ich môžete stretnúť aj na ulici či diskotéke
Pandy v meste
Obľúbeným a rozšíreným typom kigurumi sú pyžamá s kapucňami či klobúkmi, opäť znázorňujúce zvieratá alebo kreslené postavičky. Nosia ich bežní ľudia na bežných miestach. Vyrábajú sa z tenkých materiálov a pokrývky hlavy nezakrývajú tvár. Najväčší záujem je o takpovediac rozkošné príšery: mačky, medvede, psy, levy, tigre, zajace, pandy... Nezaostávajú ani kravy, slony, dinosaury.
Medzi najobľúbenejšie charaktery z televíznych šou a filmov zasa patria Pikachu, Kirara, Disney charaktery, Jack Skellington z Predvianočnej nočnej mory Tima Burtona, Medvedík Pú a Hello Kitty. Skalní varujú: Ak nechcete pútať pozornosť, nenoste kigurumi! Keď vám pozornosť neprekáža, ale predsa sa okúňate vyraziť do sveta v plnej poľnej a privítali by ste čosi menšie, možno si vyberiete u predajcov, ktorí ponúkajú doplnky.
Chvost alebo uši v kombinácii so štandardným odevom plnia svoju úlohu rovnako spoľahlivo ako citrónovožltý Pokémon. No majte sa na pozore! Červená kožušinka na kolegovom kabáte ešte neznamená, že máte do činenia s milovníkom kigurumi. Možno je to len líška prezlečená za kamaráta.
Môžete sa vyobliekať
Najbližšia príležitosť predviesť sa v rámci cosplay v kigurumi sa naskytne od 18. do 20. marca v bratislavskom Istropolise, kde sa uskutoční AnimeSHOW 2011, štvrtý ročník festivalu japonského filmu, anime, komiksu a hier. Kigurumi môžete prezentovať voľne v dave alebo sa do 14. marca prihlásiť do súťaže na cosplay@animeshow.sk.
>
Autor: Klára Králová