SME

Aby boli domáce spotrebiče vždy fit

Aj keď bez povšimnutia slúžia dlhé roky bez náznakov opotrebovania, bez priebežnej údržby strácajú na komforte a výkone, ba niekedy ich spotreba môže stúpať.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Ako sa postarať o domáce spotrebiče, aby neodmietali poslušnosť? Je to jednoduchšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Všetko závisí od toho, koľko pozornosti im venujete. Ak sa pravidelne postaráte o ich slabiny, problémy odstránite skôr, ako môžu zanechať trvalý vplyv na stave spotrebiča. Kontrola, čistenie či prípadné nastavovanie by mali byť na prvom mieste. Ušetríte tak peniaze, ktoré by ste zaplatili za opravu či nový spotrebič.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chladnička

Koľko chladu vo svojom vnútri vyrobí, toľko tepla musí odovzdať do okolitého prostredia. Slúži na to tepelný výmenník, ktorý sa nachádza na jej zadnej stene. Pripomína mriežku a ak zapadne prachom, chladenie stráca na efektívnosti a spôsobuje vyššiu spotrebu energie. Suchý prach odstránite štetcom, mastný iba pomocou mydlového saponátu. Táto práca obíde tých, čo majú dvojdverové chladničky. Tam býva výmenník zvyčajne ukrytý pod povrchom dvierok. Prehliadnite aj odtokovú nádobu umiestnenú nad kompresorom, aby vás neprekvapila pretekajúca voda.

SkryťZatvoriť reklamu

Žiadne odmrazovanie by sa nemalo zaobísť bez dezinfekcie vnútorného priestoru a prečistenia odtokových kanálikov na vodu. Ak výrobca nesiahol po plastoch s prídavkom iónov striebra, ide o nutnosť. Aj keď chlad spomaľuje rozmnožovanie baktérií a rast plesní, nezastavuje ich. Iba pravidelne dezinfikovaná chladnička zaručí riadnu životnosť potravín pri skladovaní.

Ak stojíte pred výzvou premontovať na používanej chladničke dvierka, aby sa otvárali z druhej strany, prelepte po montáži gumové obvodové tesnenie na niekoľko týždňov lepiacou páskou. Tá zabráni tomu, aby sa tesnenie na strane pántov pokrčilo a stratilo na tesnosti.

Umývačka riadu

Ak umývačka pri otvorení zapácha, na vine nie je špinavý riad čakajúci na umývací cyklus, ale jej znečistenie. Po každom druhom umývacom cykle by ste mali venovať pozornosť sitku, ktoré sa nachádza na dne. Jeho úlohou je chrániť čerpadlá pred poškodením nečistotami, ktoré kolujú vo vode. Kým hrubšie sito chráni okruh pre vypúšťanie vody, to jemné filtruje cirkulujúcu vodu v systéme.

SkryťZatvoriť reklamu

Aj napriek tomu, že tablety obsahujú lúhy, časť tukov sa ukladá vo všetkých vnútorných rozvodoch. Postupom času sa vytvorí vrstva nečistôt na hadičkách, mechanizme obehového čerpadla, ale aj v rozvodných ramenách. Preto s niekoľkomesačným odstupom používajte čistiaci prostriedok na umývačky vložený do koša pri prázdnom cykle. Teplá voda rozpustí voskový uzáver a enzýmy rozložia nečistoty na miestach, kde ich nevidno. To čistiaca tableta nedokáže.

Pozor si dajte na nože a ostré hrany hrncov. Ak prerežú poplastovaný povrch koša, kovové jadro začne hrdzavieť. Začne naberať na objeme a hrdza sa bude postupne rozširovať.

Práčka

Ak chcete vedieť, koľko vodného kameňa sa uložilo vo vašej práčke, spustite naprázdno prací cyklus a namiesto prášku na pranie vsypte do bubna jeden balíček potravinárskej kyseliny citrónovej. Tá uvoľní všetky usadeniny bez toho, aby ste museli investovať do drahých prípravkov a bez obáv, že čosi poškodíte. Ak budete túto procedúru opakovať každé tri mesiace, máte po starostiach.

SkryťZatvoriť reklamu

V mesačných intervaloch by ste mali nahliadnuť do filtra, ktorý chráni odtokové čerpadlo pred poškodením. Zvyčajne ho nájdete prázdny. Ak sa však pri nehode upchá ponožkami alebo iným drobným šatstvom, ktoré sa zázrakom dostalo mimo bubna, jeho otváranie sa v budúcnosti stane takmer nemožným.

Všimli ste si, že na gumovom rukáve v okolí dvierok sa tvorí slizká hmota či dokonca pleseň? Potom by ste mali zakročiť protiplesňovým prípravkom s obsahom chlórnanov. Ten načas zabráni rozmnožovaniu života vo vlhkom prostredí.

Varné centrum

Kým pri sklokeramickej varnej doske je čistiaci prostriedok s "tekutým práškom" a škrabka odpoveďou na každé znečistenie, pri varení na plyne sa bez dobrej taktiky nemožno zaobísť. Odolajte pokušeniu umývať hliníkové difuzéry horákov, ich smaltované kryty a liatinové podstavce v umývačke riadu a vyvarte ich radšej v prášku na pranie. Zabránite ich oxidácii a zbavíte sa tukových usadenín, ktoré zastudena nemožno umyť. Pravidelne kontrolujte spoľahlivosť tepelných poistiek.

SkryťZatvoriť reklamu

Inak je to v rúre. Ak nepomôže naparenie horúcou vodou pri 100-stupňovom programe pečenia spodnou špirálou s plechom plným vody v najspodnejšej zásuvke, pomoc hľadajte v prípravkoch s obsahom lúhu. Môžu to byť špeciálne prostriedky na pripáleniny alebo tableta do umývačky riadu rozpustená vo vode. Vhodné je demontovať bočné držiaky a nezabudnúť na dôkladné vyčistenie sita, ktoré chráni teplovzdušný obeh pred znečistením. Demontovať možno aj dvierka s viacvrstvovým presklením. Ak sa v medzipriestore usadil prach, či doň zatiekli nečistoty, môžete ich odstrániť.

Odsávač pár s ťahom do vzduchovodu treba v lapačoch tukov pravidelne zbavovať mastných nánosov, ktoré nepozorovane prenikajú až k vrtuliam. Mydlový saponát funguje spoľahlivo. Ak ste odkázaní na recirkuláciu s prídavnými uhlíkovými filtrami, môžete ich oživiť aj bez toho, aby ste ich náplň neustále vymieňali za novú. Kúpeľ v teplom roztoku prášku na pranie z nich vytiahne uviaznuté arómy a na nejaký čas budú pracovať ďalej. Po tom, čo granulát filtrov preperiete, nechajte ho dokonale vyschnúť.

SkryťZatvoriť reklamu

Vysávač

Ak počas vysávania vypovie motor vysávača, neznamená to, že musel bezpodmienečne zhorieť. S najväčšou pravdepodobnosťou sa aktivovala tepelná poistka, ktorej úlohou je zabrániť preťaženiu. Na vine sú filtre, ktorým ste nevenovali dostatočnú pozornosť. Zvyčajne sú tri a nie každý z nich možno vyčistiť praním. Nečistoty znižujú prietok vzduchu a pranie zväčšuje póry, ktoré následne prepustia prachové zrnká. A to nielen do miestnosti, ale aj k motoru.

Kým cyklónovú nádobu dá do poriadku pravidelné čistenie, s vreckami je situácia iná. Ak používate látkové na opakované použitie, mali by ste vedieť, že aj tie sa postupne zanesú a účinnosť vysávania klesá. Ak nastane ich čas, vymeňte ich za nové.

Mikrovlnná rúra

Horúca para unikajúca pod paľbou mikrovlnného žiarenia z nádobky s vodou dokáže v priebehu 30 minút uvoľniť aj pripálené nečistoty na smaltovaných stenách vnútorného priestoru a pod špirálou grilu. Nastavte výkon naplno, vytiahnite otočný tanier a nechajte paru, aby spravila svoju prácu.

SkryťZatvoriť reklamu

Väčšina mikrovlniek umožňuje pre jednoduchšie čistenie vyklopiť výhrevné teleso grilu tak, aby ste sa pri čistení dostali aj podeň. Každý čistiaci zásah však znamená, že časť nečistôt a prostriedku sa uchytí na povrchu špirály. Preto ju po čistení prepáľte krátkym režimom grilovania.

Stroj na espresso

Ak vás niekto presviedča o tom, že tmavohnedý povlak na kovových častiach páky je žiadaný, mali by ste vedieť, že ide o pripálené zvyšky tuku, ktorý sa nachádza v pražených kávových zrnách. Kým kyselina citrónová odstráni vodný kameň v zásobníku vody, čerpadle a vnútorných rozvodoch, na kávovú patinu je prislabá. Vtedy treba siahnuť po enzýmových tabletách, ktoré povlak rozložia.

Účinné sú však aj na miestach, ktoré prichádzajú pri speňovaní do styku s mliekom. Pri vysokých teplotách môžu vznikať pripáleniny, ktoré budú meniť chuť horúceho mlieka a peny. Enzýmy ich rozpustia.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie