Amarant alebo láskavec
Ide o prastarú rastlinu, ktorá nikdy nesmela chýbať v pokrmoch starovekých Inkov, Mayov a Aztékov. Zo semien pripravovali múku a listy pridávali do šalátov. Vďaka farebným kvetom vyzerá ako dekoratívna rastlina. Darí sa jej aj v Európe. Existuje z nej asi 60 druhov, pre hospodárske pestovanie sa používa amarant metličkový.
Amarant znamená v preklade nevyčerpateľný a rastlina je naozaj bohatá na výživné látky. Vďaka vysokému obsahu bielkovín je vhodná pre vegetariánov ako ich náhradný zdroj. Obsahuje vlákninu, ktorá pomáha pri zápche a podporuje normálne fungovanie črevného systému. Aminokyseliny zase podporujú tvorbu a regeneráciu mozgových buniek, preto je amarant vhodný aj pre deti a starších ľudí.
Semená sa pripravujú ako ryža. Sú bohatým zdrojom horčíka, vápnika, draslíka, železa, vitamínov E a B2. Neobsahujú lepok, takže sú vhodné aj pre celiatikov. V semenách sa nachádza aj tuk, ktorý obsahuje nenasýtené mastné kyseliny. Pôsobí proti nadbytočnému ukladaniu cholesterolu v organizme. V listoch prevládajú bielkoviny, vitamíny C, A, vitamíny skupiny B a mnohé minerálne látky. Listy sú chutné do šalátov, prípadne sa upravujú ako špenát.
Kajanské korenie
Poznáme ho najmä v práškovej podobe. Málokto vie, že toto poriadne štipľavé červené čili korenie má aj významne pozitívne účinky na ľudský organizmus. Po prvý raz bol jeho výskyt zaznamenaný pred tisíc rokmi v Strednej a Južnej Amerike. Pre svoju ostrú štipľavú chuť sa jeho obľuba postupne rozrástla aj do okolitého sveta. Má výborné účinky na kondíciu srdca vďaka obsahu draslíka a organického vápnika.
Vápnik je dôležitý na udržiavanie pravidelného rytmu, draslík pomáha udržovať normálnu funkciu srdca. Znižuje cholesterol v krvi, podporuje krvný systém a prísun výživných látok do organizmu. Podporuje imunitný systém a odplavovanie toxických látok z tela. Korenie je vynikajúcim zdrojom vitamínov C, B6 a vitamínu K. Obsahuje mangán, vlákninu a beta- karotén, ktorý pôsobí ako antioxidant. Zabraňuje poškodeniu buniek voľnými radikálmi, vďaka tomu je považovaný za účinný proti vzniku rakoviny.
Korenie priaznivo pôsobí aj na zažívací systém. Pomáha proti vzniku žalúdočných vredov, keďže stimuluje tvorbu žalúdočných sekrétov. Podporuje peristaltiku čriev, vďaka čomu podporuje plynulé trávenie a prečisťovanie čriev od nánosov. Je účinné aj pri zápche alebo pokazenom žalúdku. Keďže kajenské korenie potláča chuť do jedla, je účinné aj pri chudnutí.
Okra alebo ibištek jedlý
Okra alebo ibištek jedlý je dávno známy najmä v Indii, na Strednom východe, v Afrike, Južnej Amerike a v Karibiku. Dokonca ju používali aj v starovekom Egypte. Vďaka svojmu tvaru má prezývku dámsky prst. Aj keď má rastlina rada horúce podnebie, dá sa dopestovať aj v našich podmienkach.
Okrem toho ju možno zohnať v dobre zásobených predajniach so zeleninou alebo v reťazcoch supermarketov. Okra je magická plodina, ktorej konzistencia sa mení podľa toho, ako je pripravená. Môže sa denne používať do šalátov, polievok alebo ako príloha. Je chutná na akýkoľvek spôsob, či už grilovaná, smažená, alebo pečená.
Tobolky okry majú veľkú energetickú hodnotu, nízku hladinu kalórií a vďaka špecifickým účinkom na organizmus sú veľmi vhodnou potravinou pri redukčných diétach. Obsahujú veľa látok priaznivých pre zažívací trakt, dokonca v nej nájdeme probiotickú baktériu, ktorá pomáha prirodzenej produkcii vitamínov skupiny B. Je bohatá na vlákninu, vitamín A, C, B6 a B2, vápnik, zinok, železo a kyselinu listovú. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, nadbytočnú žlč a niektoré toxíny.
V semenách okry sa nachádza veľa proteínov a aminokyselín. Je dobré laxatívum. Pomáha proti vzniku cukrovky. Vhodná je hlavne počas horúceho leta, lebo pomáha znižovať riziko úpalu. Okrem toho má priaznivé účinky na vlasy. Rozvarená okra vytvára slizkú hmotu, ktorá sa môže použiť ako vlasový zábal. Vlasy tým získajú väčší objem.
Quinoa
Je to tradičná juhoamerická plodina. Miestni obyvatelia je poznajú už niekoľko tisícročí a v poslednom období sa šíri do celého sveta. Dobre sa jej darí najmä vo vysokohorsky položených oblastiach. Starí Inkovia ju považovali za posvätnú a prezývali ju matkou všetkých zŕn alebo zrnkom Ánd. Quinoa nie je vôbec náročná na prípravu.
Po uvarení má jemnú orechovú chuť a je výbornou alternatívou bielej ryže alebo kuskusu. Dalo by sa povedať, že čím je pre nás pšenica, tým je pre Južnú Ameriku quinoa, aj keď nepatrí medzi obilniny. Do Európy sa dostala v 19. storočí pri zámorských objavoch. V súčasnosti sú najväčšími pestovateľmi Peru a Bolívia, odkiaľ sa dováža aj k nám.
Quinoa patrí medzi „výživové bomby“ a je veľmi variabilná na prípravu. Na rozdiel od ryže alebo obilia, ktorým chýba lyzín, quiona obsahuje vyvážené množstvo esenciálnych aminokyselín, vďaka čomu je medzi rastlinnými jedlami považovaná za kompletnú potravinu. Obsahuje vysoké percento vlákniny, bielkovín, vitamínov A, C, B2, B1, kyselinu listovú, minerály vápnik, fosfor, železo, draslík, zinok a horčík. Je ľahko stráviteľná, a keďže neobsahuje lepok, je vhodná aj pre celiatikov.
Momordika horká
Popínavá rastlina je známa aj ako horká uhorka. Darí sa jej najmä v Ázii, Afrike a Karibiku. Má horkú a štipľavú chuť, preto sa pred úpravou zvyčajne namáča do slanej vody. Najchutnejšie sú jej mladé plody, podľa druhu môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Všeobecne sa konzumuje v zelenom a žltnúcom štádiu, ktorým sa prejavuje dozrievanie.
Môže sa podávať ako príloha k mäsitým pokrmom alebo ako hlavné jedlo, opražené, varené. Je obľúbenou potravinou na japonskom ostrove Okinawa, vďaka čomu sa povráva, že práve pre momordiku sa Okinawčania dožívajú vyššieho veku ako priemerní Japonci. Momordika je súčasťou tradičnej ázijskej a africkej medicíny. Obsahuje vysoké množstvo železa, draslíka a betakaroténu, vitamíny B1, B2, C.
Pôsobí preventívne a podporne pri cukrovke. Zlepšuje funkciu pečene, znižuje telesný tuk a stabilizuje vysoký krvný tlak. Celulóza v nej pomáha peristaltike a celkovo podporuje tráviaci systém. Šťava z listov je dokonca vhodná ako protilátka pri nadmernom požití alkoholu.