Koľkokrát sa to už stalo: on a ona sa náhodou stretnú, povedzme v letnom tábore alebo na dovolenke. Vzplanú túžbou, ktorá sa im zdá večná, a to aj vo chvíli, keď sa už lúčia. Diktujú si adresy a odchádzajú domov, každý do svojho. Potom prídu listy. Najprv náruživé, neskôr iba chlácholivé. A potom už radšej žiadne.
Vzťahom na diaľku akoby chýbalo niečo také esenciálne, že nemôžu prežiť dlho. No predsa existujú a akoby ich v poslednom čase pribudlo. Pri písaní tohto textu sme našli až prekvapujúco veľa príkladov. Takmer v každom aspoň raz zaznelo slovo Skype. Je to naprogramovaná aplikácia schopná cez internet prenášať video a zvuk v reálnom čase. Zjednodušene povedané, umožňuje rozhovor dvoch ľudí, ktorí sa počujú a vidia na monitore. Stačí takýto kontakt na to, aby on a ona vydržali spolu dlho, ak nie aj naveky?
Stále spolu
Barborin priateľ bol už istý čas odcestovaný na stáži v Egypte. No stačilo zapnúť počítať a jedným kliknutím vytočiť jeho „číslo" na sieti Skype. Po krátkom zvonení, ktoré pripomína skutočný telefón, sa uvideli na obrazovke. Ona v Bratislave, on v Káhire, ale napriek tomu spolu. Deň čo deň. „Človek si ľahko zvykne na to, že hocikedy zapne počítač a tomu druhému zavolá," hovorí Barbora.
„Toho, s kým komunikujeme, vidíme, môžeme sledovať jeho priame reakcie, vnímame, v akom prostredí sa nachádza. Pôsobí to, ako keby dotyčná osoba stála vedľa nás," vysvetľuje psychológ Ján Varmuža. Ani technické výpadky alebo horšia kvalita obrazu nemusia byť pre partnerov frustrujúce. „Dôležité je to, že bezprostredne vnímame partnerove emócie, čo platí aj pri telefonickom hovore, ale hlavne pri videohovore."
Nezíde z očí
To, čo podľa psychológa stačí na výmenu emócií, musí určite stačiť i na výmenu informácií. Čerstvý dôkaz, ktorý asi nepoteší chronických simulantov, priniesli nedávno správy TV Markíza: chlapec z Nových Zámkov bol práve chorý a nemohol byť v škole. Aspoň nie fyzicky. No prečo by škola nemohla byť uňho doma? Stačili dva počítače s videokamerou a mikrofónom a žiak sleduje triedu a trieda jeho. A to všetko len za cenu internetového pripojenia. Koľko by stála 45-minútová hodina, ak by ju prenášali bežní operátori?
To, že Skype môže byť užitočný nielen pre milencov, ukázal nedávno prieskum Európskeho štatistického úradu. Slovenskí dôchodcovia podľa neho najviac z celej Európy používajú Skype a podobné technológie. Ak by Eurostat zaznamenával i to, odkiaľ a kam sa volá, zrejme by mapa Slovenska bola husto pospájaná s britskými ostrovmi, kde žijú vnúčatá pokrokových slovenských penzistov.
Vzťah na diaľku
No späť k Barbore a jej priateľovi. Už¬-už si myslela, že ich vzťah pomocou videa prekoná všetky nástrahy. Neprekonal. „Myslím, že sme trochu podcenili dôležitosť fyzickej prítomnosti človeka v živote toho druhého," hovorí Barbora. Aj po rozchode však má s expriateľom dobré vzťahy.
O to viac sa bála, keď sa v Egypte pred pár dňami začali nepokoje. Snažila sa mu pomôcť vrátiť sa domov, no v Egypte vypli internet a tým i Skype. Našťastie, všetko preňho dobre dopadlo a domov prišiel ešte skôr než vládny špeciál. Barborin vzťah trval necelé dva roky. V poslednom polroku sa stretli iba dva razy.
Netradičný vzťah mala i Táňa. So svojím priateľom, ktorý hovoril len po anglicky, sa zoznámila náhodne a keď si potom začali posielať e-maily, brala to skôr ako lekciu angličtiny než ako lásku. No všetko sa zmenilo, keď sa začali stretávať virtuálne. Ako ináč, cez Skype. „Odrazu sme sa mohli počuť. A postupne sa k tomu pridala aj videokamera. Môžem podotknúť, že s technologickým vývinom sa vyvíjal aj náš vzťah," komentuje Táňa.
Intímny priestor
Kam až sa dá zájsť cez obrazovku počítača? Ako hovorí, Skype síce ľudí zblíži, no ona o to viac pociťovala odlúčenie. „Vidíte a počujete milovaného človeka, no nemôžete sa ho dotknúť a objať ho. Bolo len otázkou času, kedy sa pridá sexuálna frustrácia. Zo sexuálnej stránky sa dá v odlúčení fungovať iba dočasne. Tak sme to riešili po svojom," podotýka Táňa.
„Rozprávali sme si príbehy o tom, čo by sme robili, keby sme boli práve spolu. Od reálnych fantázií až po uletené scény. Môžem povedať, že čím viac sme boli bez seba, tým viac boli sexuálne historky pritiahnuté za vlasy, čo na jednej strane môže pôsobiť vulgárne a perverzne, ale na druhej strane, otvára to vašu sexuálnu fantáziu a pred svojím partnerom nemáte v intímnej oblasti žiadne tajomstvá," priznáva bez zaváhania Táňa.
Tánina skúsenosť nie je vôbec ojedinelá. Nájsť iný pár s rovnakými zážitkami nebolo ťažké. „Moja priateľka študovala v zahraničí a Skype sme pravidelne využívali ako náhradu milovania," hovorí Martin. „Jasné, že naživo je to najlepšie, ale toto má rozhodne bližšie k partnerskému sexu, ako keď si človek pomáha sám. Vnímate toho druhého, jeho vzrušenie, posielate mu energiu, tak ako pri živom sexe som vždy čakal na partnerku a podobne," spomína Martin.
Niekde na polceste
Pre psychológa to nie je žiadnym prekvapením. „Sex cez Skype je niekde na polceste medzi sexom a autoerotikou," myslí si psychológ Ján Varmuža. „Odlúčeným partnerom môže Skype pomôcť ventilovať sexuálne potreby oveľa uspokojivejšie ako masturbácia – pri nej je človek len so svojimi predstavami."
Ako dodáva, pozná i prípady, keď sa partneri zoznámia na internete, takže nemajú žiadnu predchádzajúcu fyzickú skúsenosť. „Časom môže prísť na rad aj virtuálny sex, dnes to nikto nepovažuje za niečo zvláštne. Tu si treba dávať pozor, lebo to, že dvaja ľudia prežívajú virtuálny sex, ešte nie je zárukou, že bude fungovať aj normálny partnerský sex," hovorí psychológ.
Podľa psychologičky Ľubice Sládekovej sa internet stal legitímnym rozšírením reálneho sveta. No i v ňom platia staré zákony lásky, dvorenia a vášne. „Čakanie a túžba však môžu udržiavať napätie aj dlhší čas, takže virtuálny úvod vzťahu môže trvať pomerne dlho," myslí si psychologička.
Každá dvojica si vytvára svoj vlastný partnerský model vzťahu. „Riziká môžu nastať, keď sa jeden z dvojice viac zamiluje a začne sa hnevať na partnera, ktorý nechce posúvať vzťah ďalej do podoby prirodzeného spolužitia, alebo keď sa rozhodnú bývať spolu a zistia, že sa vlastne nepoznajú a mnohé detaily im prekážajú viac, ako si mysleli."