Aj keď na jednej strane odborníci odporúčajú na fyzické a psychické problémy canisterapiu, špeciálnu liečbu, ktorá spočíva v pravidelnom kontakte chorého so psom, na druhej strane najnovšie výskumy prílišný kontakt so zvieraťom odmietajú.
Profesor Kalifornskej univerzity, doktor Bruno Chomel a veterinár Ben Sun sa vo svojej štúdii zhodujú na tom, že spanie so svojím domácim miláčikom v jednej posteli zvyšuje šancu nakazenia parazitmi a dokonca aj morom.
„Chceli by sme upozorniť ľudí, ktorí spia so svojimi domácimi miláčikmi v jednej posteli, najmä detí a ľudí s oslabenou imunitou, u ktorých môže byť riziko nakazenia veľmi závažné," vysvetlil Bruno Chomel pre internetový portál Aolnews.com, ktorý o výskume informoval.
Kedy sa môžeme nakaziť?
Človeka môžu ohroziť takzvané zoonózy, čo sú ochorenia alebo infekcie prenášaná zo zvieraťa na človeka. Riziko sa zvyšuje blízkym kontaktom so zvieraťom. Najmä deti svojich domácich miláčikov radi bozkávajú, túlia sa k nim, alebo pri nich spia.
Prenášačmi môžu byť taktiež aj mačky. Dokonca choroby z nich sú častokrát rozšírenejšie a vážnejšie. Bakteriálna infekcia sa môže k človeku dostať prostredníctvom infikovanej blchy, ktorá sa často vyskytujú v srsti mačky. V ľudskom organizme táto infekcia napáda lymfatický systém, pečeň, ľadviny a slezinu.
Štúdia ďalej uvádza, že psy sú pre väčšinu opýtaných takmer ako ľudia. Až 53 percent majiteľov psov ich považuje za ďalšieho člena rodiny a až 56 percentám z nich spí pes v ich vlastnej posteli. V takomto prípade je riziko nákazy vysoké a reálne. Pravidelnou návštevou veterinára sa dá minimalizovať až úplne odstrániť.
Ako sa vyhnúť nákaze?
Nezdieľať jednu posteľ so svojím domácim miláčikom. Najmä ak sa jedná o deti a ľudí s oslabenou imunitou.
Umyť oblízané miesta mydlom a vodou.
Zvieratá by mali byť odčervované a zbavené bĺch. Pravidelná návšteva veterinára je samozrejmosťou.