Kašeľ je obranný mechanizmus, ktorý slúži na čistenie a zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest. Vzniká podráždením – či už vplyvom choroboplodných zárodkov, peľu, cigaretového dymu, alebo iných čiastočiek, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu.
„Choroby dýchacích ústrojov sú rôzne a navzájom sa od seba odlišujú. Niekedy je kašeľ ľahký a trvá krátky čas, inokedy môže byť veľmi ťažký a dlhotrvajúci,“ hovorí svoje skúsenosti bylinkárka Anna Kopáčová.
Čo je najčastejšou príčinou kašľa? „Vo väčšine prípadov ide u detí o ochorenie horných dýchacích ciest, keď je kašeľ výrazný, dráždivý, na začiatku ochorenia skôr suchý a po štyroch až piatich dňoch sa mení na vlhší až vlhký kašeľ,“ vysvetľuje lekárka pre deti a dorast Katarína Šimovičová.
Suchý kašeľ sa väčšinou objaví spontánne a netrvá dlho. Pre produktívny, teda vlhký kašeľ, je charakteristická tvorba hlienu a silné dráždenie na kašeľ.
Medicíny proti kašľu
Možno si lámete hlavu nad tým, kedy treba so svojou ratolesťou zájsť k lekárovi. Ak vaše dieťatko len začalo kašľať a nemá príznaky iného ochorenia, nemusíte k nemu hneď bežať. Skúste najprv odstrániť všetko, čo ho dráždi na kašeľ. Vyvetrajte miestnosť a dohliadnite na to, aby nemalo stále plný nos, pretože príčinou kašľa môžu byť aj zatekajúce hlieny z nádchy.
Pediatrička Šimovičová radí: „V každom prípade by sa mali pacienti najprv pokúsiť zvládnuť zápal liekmi, ktoré dostanete voľne kúpiť v lekárni v kombinácii s liekmi na kašeľ – najprv na suchý, neskôr na vlhký, aby spolu s hlienom vykašľali choroboplodné zárodky. V lekárni vám každý lekárnik poradí voľnopredajné lieky, ktoré sú najvhodnejšie na daný typ kašľa. U detí sú veľmi obľúbené sirupy na báze byliniek, ktoré sú vhodné pre každého, pokiaľ nemá výraznú alergiu na niektorú z nich.“
Medicínu si môžeme aj celkom jednoducho vyrobiť doma. Podľa Anny Kopáčovej stačí nadrobno pokrájať cibuľu, ktorú krátko povaríme v štvrť litri vody spolu s lyžicou medu. Napokon do zmesi pridáme dve lyžice javorového sirupu.
Podľa ďalšieho bylinkárkinho receptu dáme do 1 dl vriacej vody trochu postrúhaného zázvoru, primiešame lyžicu medu a šťavu z citróna. Medicínu treba užiť pred spaním, celú dávku užijeme po dúškoch. Malému dieťaťu stačia dve až tri lyžice.

Domáce kurírovanie
Okrem lekárne sa dajú využiť na liečenie aj domáce zdroje. Doktorka Šimovičová radí vypiť približne dva litre bylinkového čaju denne, aby sme urýchlili a zlepšili vykašliavanie. „Výborné sú aj inhalácie slanou vodou alebo Vincentkou, zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, kde sa pacient zdržuje, čo platí hlavne u detí,“ dodáva lekárka.
Bylinkárka radí piť najmä čaj s mliekom, horúci čaj z bazy alebo z lipy, ktorý ochutíme citrónom. Pri horúčke odporúča prikladať opatrne mierne chladivé obklady z husacieho alebo kačacieho tuku. Pri suchom, dráždivom a dlhotrvajúcom kašli je podľa nej dobré dýchať teplé pary borovicovej posolenej vody.
Paru si pripravíme takto: Do päťlitrového hrnca dáme ihličie z borovice. Zalejeme vodou a dáme variť. Keď voda vrie, pridáme päť lyžíc kuchynskej soli, prikryjeme a na miernom ohni varíme 20 minút. Hrniec prenesieme do miestnosti, kde leží pacient, a izbu prevoniame parou. Môžeme to zohriať aj viackrát.
„Nikdy sa pri kašli nenaparuje priamo. Ak sú pacientmi deti, musíme dať pozor, aby nestiahli na seba horúci hrniec a neobarili sa!“ upozorňuje Anna Kopáčová. Vo väčšine prípadov sa kašeľ vytratí v priebehu dvoch týždňov. Ak však dieťatko začne sužovať aj vysoká teplota, bolesti hlavy alebo kašeľ trvá dlhšie, ako je bežné, treba vyhľadať lekára.
Čaje podľa Anny Kopáčovej
Na ľahký kašeľ: 20 g bazy čiernej, 20 g ibišteka, 20 g slezu, 10 g prvosienky jarnej, 10 g pamajoránu. Čajovinu dobre premiešame, 1 ml zmesi zalejeme ¼ l vriacej vody. Lúhujeme 10 minút, precedíme a ochutíme medom a citrónom. Pijeme viackrát denne vždy čerstvo urobené počas štyroch týždňov.
Na suchý a dráždivý kašeľ: 20 g kapucínky väčšej, 20 g yzopa lekárskeho, 10 g prasličky, 10 g betoniky lekárskej, 10 g konopice žltkastobielej, 10 g pľúcnika lekárskeho, 10 g podbeľa liečivého. Všetko spolu dobre premiešame. Dáme jednu lyžicu do 1 ½ l hrnca s vriacou vodou. Lúhujeme 15 minút. Precedíme, dáme do termosky a počas dňa popíjame. Ak nám hrozí zápal pľúc, tak tieto bylinky uvaríme v mlieku a pridáme med.
K téme sa vyjadrujú: Katarína Šimovičová, lekárka pre deti a dorast, www.vasalekarka.sk a Anna Kopáčová, bylinkárka