SME

Športujte aj v zime

Máte radi pohyb na čerstvom vzduchu? Nemusíte sa ho pre chladné počasie vzdávať. Športovať sa dá aj v zime. Treba si však dávať pozor.

Predtým, ako začnete

Okrem klasických zimných športov, ako je lyžovanie či snoubording, môžete v chladnom počasí aj behať, bicyklovať alebo sa vybrať na túru.

„V zimnom období by mali športovať len zdraví jedinci. Dôležité je nepreceňovať svoje schopnosti a radšej vykonávať športovú činnosť vo dvojici alebo v malej skupine, v známom teréne či prostredí,“ radí kondičný tréner FC ViOn Zlaté Moravce Milan Ivanka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak na športovanie v chladnom počasí nie ste pripravení, je dobré, keď začnete najprv ľahším pohybom. Úplne vám postačia prechádzky alebo turistika na kratšiu vzdialenosť. Keď váš organizmus túto miernu záťaž prijme v pohode, môžete prejsť aj na náročnejšie spôsoby športovania, ako je napríklad beh.

SkryťVypnúť reklamu

Turistika

Najmenej náročnou formou pohybovej aktivity počas chladných dní je turistika. „Spolu s behom sú to činnosti vyslovene individuálne a nie sú v takej miere limitované faktom, že teplota vzduchu klesla pod nulu. Ak je organizmus pripravený a odolný proti nižším teplotám, potom turistika nie je na škodu,“ hovorí Ivanka.

Pri turistike vás môžu prekvapiť skôr iné nepríjemnosti. Pozor by ste si mali dávať na lavínové nebezpečenstvo a zaviate turistické chodníky. Súčasťou vášho výstroja by okrem teplého oblečenia mala byť aj kvalitná turistická obuv.

Vhodné sú aj takzvané teleskopické palice, ktoré pomáhajú pri výstupe a zostupe a tiež znižujú namáhanie obr_2.jpgchrbtice a kolenných kĺbov. Ak sa rozhodnete pre vysokohorskú turistiku, určite nepodceňujte vysokohorské poistenie. Nikdy neviete, čo sa môže v horách prihodiť.

SkryťVypnúť reklamu

Beh

Beh patrí medzi najobľúbenejšie a najjednoduchšie športové aktivity. Jeho nenáročnosť spočíva najmä v tom, že ho môžete praktizovať takmer kdekoľvek. Vyžaduje veľké množstvo energie, preto je vhodný aj pre tých, ktorí chcú schudnúť. Pri hodinovom miernom behu spálite približne 350 až 450 kalórií.

Veľmi výrazne tiež zaťažujete pohybové ústrojenstvo, a tak je beh najlepšou cestou k získavaniu dobrej kondície. „Rekreačný beh ako možnosť pohybovej aktivity počas zimných mesiacov si vyžaduje okrem kvalitnej obuvi a oblečenia i určitú mieru prípravy, dlhodobejší tréning organizmu,“ tvrdí Milan Ivanka.

„Dôležité je dodržiavať zásady postupnosti a primeranosti, myslieť hlavne na návyk dýchacieho aparátu a návyk pokožky na zmeny teploty a vlhkosti vzduchu. Určite by som nešiel prvýkrát behať z vykúrenej miestnosti do mrazivého počasia bez náležitej prípravy, ktorá je vhodná už od prvých jesenných dní.“

SkryťVypnúť reklamu

Bicyklovanie

Na bicykel by ste mali v zime sadať len vtedy, ak ste si svojou kondíciou a zdatnosťou stopercentne istí. „Z môjho pohľadu je v mrazivom počasí bicyklovanie asi najnebezpečnejšie, práve z dôvodu častých pádov a úrazov,“ myslí si Ivanka.

„Odporučil by som ho len pre fyzicky zdatné a adrenalínu chtivé ženy, ktoré majú dlhodobú skúsenosť s bicyklovaním.“ Na zasnežené cesty sa vyberte len v prípade, že máte kvalitný bicykel a vhodné cyklistické doplnky. Vo vašej športovej výbave by nemali chýbať reflexné pásy a iné prvky, ktoré pri zníženej viditeľnosti v tme či v hmle slúžia vašej bezpečnosti.

Pre extrémistov

obr_1.jpgMáte radi adrenalín a láka vás vyskúšať si plávanie v ľadovej vode? Pamätajte, že na to okrem poriadnej dávky odvahy potrebujete aj výborný zdravotný stav a dostatočný tréning. Tento extrémny šport je totiž len pre otužilcov. „Všetko, čo si predstavujeme pod pojmom extrémne, je vyhradené len pre určitú skupinu ľudí. Týka sa to športovcov, ktorí sú veľmi dobre fyzicky a psychicky pripravení, zdravotne v poriadku a majú vysoké morálno-vôľové kvality,“ upozorňuje tréner Milan Ivanka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Správne dýchajte

Dýchanie by ste nemali podceňovať najmä pri behu. „ Pri nádychu je dôležité prijať zo vzduchu dostatočné množstvo kyslíka do pľúc a odtiaľ krvou do pracujúcich svalov,“ radí Ivanka. Nepríjemné pichanie v boku je znakom toho, že dýchate zle.

V chladnom počasí si však dávajte pozor na to, aby ste správne dýchali nosom, v opačnom prípade vám totiž hrozí riziko nachladnutia. Vydychujte vždy ústami, dostanete tak zo seba čo najväčšie množstvo oxidu uhličitého.

„Skúsení bežci, ktorí už dýchajú podvedome, dýchajú v pomere 2:2, čo znamená, že bežec urobí dva kroky, po ktorých sa nadýchne, a ďalšie dva, po ktorých vydýchne. Pri pomalom behu to môže byť pomer 3:3 alebo až 4:4,“ hovorí Milan Ivanka

Ako sa obliecť?

Pri zimnom športovaní by ste nemali zabúdať na vhodne zvolený odev. V príliš teplom oblečení sa rýchlo spotíte, ale na druhej strane, ani ísť „naľahko“ nie je správne. Oblečenie by malo byť vyrobené z materiálu, ktorý dobre saje pot a zároveň chráni pokožku pred vlhkosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Povrch odevov musí byť nepremokavý, priedušný a odolný proti vetru. Bavlna v tomto prípade nie je vhodná, pretože pot do nej nevsiakne, len ňou preniká, a tak viac riskujete, že prechladnete. „Mali by ste sa riadiť pravidlom vrstvenia, viac tenkých vrstiev je lepšie než jedna hrubá, pretože tak môžeme oblečenie rýchlo odkladať alebo obliekať,“ vysvetľuje Ivanka.

Určite sa oplatí investovať do kvality a komfortu. Základom sú bežecké nohavice z nylonu a lykry, tričko s dlhými rukávmi z mikrovlákien a priedušná bunda. Pri teplotách pod nulou siahnite po lyžiarskej spodnej bielizni. Nohavice by mali byť vyrobené z odolnejšieho materiálu, ako je napríklad goratex, ktorý nedovoľuje vzduchu prenikať oblečením.

Milan Ivanka upozorňuje, že pri nízkych teplotách je nutná čiapka, pretože môžete veľmi rýchlo prechladnúť, predovšetkým, ak sa viac potíte. Dôležité je chrániť si aspoň čelo a uši. Súčasťou výstroja by mali byť aj rukavice, keďže dlane sú počas športovania viac-menej v rovnakej polohe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tip od trénera: Po športovaní sa rýchlo prezlečte do suchého oblečenia a potom vykonajte niekoľko strečingových cvikov pre lepšiu flexibilitu šľachovo-svalového aparátu.

K téme sa vyjadruje: Milan Ivanka, kondičný tréner FC ViOn Zlaté Moravce

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 317
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 743
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 4 455
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 226
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 652
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 616
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 132
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 100
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 13 069
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 180
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 854
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 806
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 855
  7. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 5 794
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 5 548
  1. Tupou Ceruzou: Pandemická
  2. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  3. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  4. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  5. Tupou Ceruzou: Krížovka
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  7. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  8. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu