V minulosti som skúšala viacero diét, ale efekt bol vždy nulový. Buď som pri nich nevydržala, alebo mi vôbec nepomohli. Tentoraz by som chcela radšej zvoliť radikálnu úpravu jedálneho lístka. Viete mi poradiť, ako by mal vyzerať, ktorým potravinám by som sa mala vyhnúť, a naopak, ktoré by som mala uprednostniť?
Elena Mikušová, Bardejov
Vždy platilo a bude platiť „jesť ľahké potraviny, častejšie a v menších množstvách“. V stravnom lístku musí figurovať zelenina, ovocie, celozrnné potraviny, nízkotučné mäso (kuracie prsia bez kože, hovädzia sviečková, roštenka, ryby), nízkotučné syry, jogurty, sójové výrobky, strukoviny, orechy.
Vojnu treba vyhlásiť mastným a vyprážaným jedlám, smotanovým omáčkam, tučným syrom a sladkostiam. Inšpirovať sa môžete aj v rôznych publikáciách o zdravej výžive či v jedálnom lístku zostavenom od osobného trénera. Ešte dôležitejšiu zložku ako strava tvorí pohyb.
Môžete jesť úplne racionálne, ale ak nemáte výdaj energie, kilogramy pôjdu dolu pomaly a prídu rýchlo naspäť. V tele je potrebné dať do pohybu čo najviac svalových vlákien, aby využili prijatú energiu. Ak pracujú málo, telo prebytok energie uloží vo forme tuku.
Na vaše otázky odpovedá: fitnes trénerka Eleonóra Kováčiková z fitnescentra Factory Pro, Bratislava
Chcete vyriešiť problém z oblasti zdravia, vzťahov, krásy, zdravej výživy či z oblasti práva? Svoje otázky nám zasielajte na smezeny@sme.sk alebo na Redakcia smeŽeny, Lazaretská 12, 811 08 Bratislava. Vybraným čitateľom v našej poradni odpovieme.