Lieky nie sú zázračné pilulky, ktoré si jednoducho nasypete do úst a je po probléme. Treba vedieť, ako ich správne užívať. V mnohom vám poradí farmaceut v lekárni pri výdaji lieku. Nehanbite sa ho preto spýtať. Okrem dávkovania by vás mala zaujímať aj dĺžka brania lieku, alebo čo robiť v prípade, ak si liek náhodou zabudnete zobrať.
Existuje nejaké všeobecné pravidlo, čo v takom prípade robiť? „Závisí to od typu lieku a od liekovej formy, ktorú užívame. Pri každom lieku vám vie lekárnik individuálne poradiť, aký časový interval je pre dodatočné užitie dávky ešte prípustný, respektíve žiaduci. Pre všetky lieky však platí, že ak úplne zabudneme užiť dávku a spomenieme si na to až v čase, keď máme užiť nasledujúcu, nikdy nesmieme užiť dvojnásobné množstvo,“ upozorňuje Peter Stanko z Univerzitnej lekárne v Bratislave.
Užívanie liečivého prípravku sa vám tak predĺži o jeden interval. Kameňom úrazu býva neraz aj nedobratie liekov. Napriek tomu, že sa už cítime lepšie, mali by sme svoju odporučenú dávku dobrať. Zabránime tým možnému návratu ochorenia.
Nežiaduci strašiak
Na príbalovom letáku sa priam strašidelne vynímajú nežiaduce účinky. Možno sa vám už stalo, že po prečítaní siahodlhého zoznamu týchto položiek ste prestali mať chuť medecínu užívať. Veľkú hlavu by ste si však z nich robiť nemali, pretože príbalový leták musí obsahovať všetky možné komplikácie, aj keby sa objavovali len vzácne.
Peter Stanko radí, aby ste sa pri nežiaducich účinkoch menej riadili príbalovým letákom a radšej sa sústredili na to, či sa u vás po užití nového lieku neobjavili príznaky, ktoré ste predtým nepozorovali. „Medzi najčastejšie uvádzané nežiaduce účinky patria alergické kožné reakcie. Lekáreň je najideálnejším miestom na ich nahlásenie. Ľudia na Slovensku však zatiaľ informujú lekárnikov o nežiaducich účinkoch iba v malej miere,“ dodáva odborník.
Neprekombinujte ich
Každá príbalová informácia obsahuje aj kontraindikácie, ktoré vravia čosi o liečivách, ktoré by sa s daným liekom nemali kombinovať. To už je záležitosť lekára, ktorému však musíte pomôcť tým, že mu prezradíte všetky lieky vrátane tých voľnopredajných, ktoré v súčasnosti užívate. Niektoré sa nesmú kombinovať, pretože zosilňujú účinky, iné ich, naopak, zoslabujú – napríklad antibiotiká znižujú účinnosť antikoncepcie. Nielen nevhodné miešanie rôznych farmaceutických výrobkov môže narobiť viac škody ako účinku.
„Existuje veľký počet liekov, ktoré sa nezlučujú s potravou alebo s niektorými jej zložkami. Aj o týchto veciach vás má informovať váš lekárnik. Sú lieky, ktoré striktne treba užiť nalačno – napríklad niektoré lieky na osteoporózu alebo na štítnu žľazu, ale sú aj také, ktoré by sa mali užívať zásadne až po jedle. Niektoré lieky by sa nemali kombinovať s mliečnymi výrobkami – napríklad niektoré antibiotiká alebo prípravky s obsahom horčíka, ale sú aj lieky, pri ktorých sú mliečne nápoje vhodné.
Pre niektoré lieky môže byť problémová kyslá potrava, iným prekážajú minerálne vody, ďalším kofeín či iné špecifi cké zložky potravy a nápojov,“ vymenúva Peter Stanko. Ďalej radí, že ak potrava blokuje účinok lieku, odstup medzi jedlom a užitím tabletky by mal byť aspoň hodinu pred, respektíve dve hodiny po užití. Ak je nutný väčší odstup, váš lekárnik by vás na to mal upozorniť.
Možno si lámete hlavu nad tým, ako je to so súčasným požívaním alkoholu a liekov. „Základný problém alkoholu je, že ovplyvňuje aktivitu pečeňových enzýmov, ktoré lieky z tela odbúravajú. To sa týka prakticky všetkých liekov. Ak s liekom užijeme aj alkohol, môže sa stať, že bude účinkovať menej alebo viac ako obyčajne. Kombinácia niektorých liekov s alkoholom môže spôsobovať poškodenie pečene či obličiek.
A alkohol v kombinácii s niektorými liekmi môže vyvolávať silné nevoľnosti a vracanie,“ vysvetľuje Stanko. Myslite na to, že účinnosť liekov môžu ovplyvniť okrem potravín aj rôzne preparáty na chudnutie či výživové doplnky.
Po exspirácii?
Dôležitým bodom pri užívaní liekov je ich čas použiteľnosti. Lekárnik tvrdí: „Ide o jeden zo základných ukazovateľov kvality lieku. Liek je vnútri veľmi zložitý systém, preto po uplynutí času použiteľnosti existuje veľké riziko zhoršenia vnútornej stability lieku. Pod jeho povrchom mohli prebehnúť mnohé chemické zmeny, ktoré voľné oko nepostrehne. Riskovať zdravie sa neoplatí, aj keby išlo ,iba‘ o jeden deň, pretože užitie exspirovaného lieku znamená omnoho väčšie riziko ako napríklad konzumácia potravín po záruke.“
Ako bezpečne užívať lieky
- Aby ste sa vyhli neskorším komplikáciám, ešte v ordinácii informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate.
- Dodržiavajte pokyny lekára a lekárnika, nezabudnite si pozorne preštudovať príbalový leták. Nemeňte si svojvoľne čas užívania i napriek tomu, že sa už cítite fit.
- Lieky vždy zapite dostatočným množstvom čistej vody – najlepšie v sede alebo postojačky.
- Pri tekutom lieku používajte odmerku, ktorá bola k nemu pribalená.
- Nikdy neužívajte lieky, ktoré boli určené pre niekoho iného.
- Neužívajte lieky po exspirácii. Odneste ich naspäť do lekárne. Nepite v čase užívania liekov alkohol.
- Ak sa u vás vyskytnú nežiaduce účinky, informujte o nich svojho lekára alebo lekárnika.
- Lieky skladujte v pôvodnom balení na tmavom a suchom mieste. Svetlo, teplo a vlhkosť môžu ovplyvniť ich účinky. Neskladujte ich ani v chladničke, pokiaľ si to priamo nevyžadujú.
Nekombinovateľné kombinácie
- Mliečne výrobky - znižujú účinok niektorých druhov antibiotík.
- Ľubovník bodkovaný - zosilňuje účinky liekov, pozor najmä na prípravky určené na srdcovo-cievne ochorenia. Naopak, znižuje účinnosť prípravkov proti vysokému cholesterolu, ktoré obsahujú látku atorvastatín.
- Grep - nejedzte ho ani nepopíjajte z neho šťavu, ak užívate lieky na cholesterol, srdce alebo proti alergii.
- Káva - spolu s čajmi a minerálkami znižuje účinok niektorých antibiotík a prípravkov na osteoporózu.
- Kyslá kapusta - pri jej jedení súčasne s užívaním niektorých antidepresív sa vám môže zvýšiť krvný tlak.
- Müsli - môže znižovať účinky liekov proti bolesti – napríklad aspirínu.
K téme sa vyjadruje: Peter Stanko, Univerzitná lekáreň FaF UK, Bratislava