SME

Jana Sušková: Šťastie nie je cieľ, šťastie je cesta

Osobne sa pozná s tibetským dalajlámom a s ďalšími dvoma tibetskými lámami. Ich učenie jej navždy zmenilo život. Popri práci v bankovom sektore vedie meditačné kurzy a sprevádza tibetských duchovných na ich návštevách Slovenska, ktoré sama organizuje.

Kedy ste sa prvýkrát stretli s tibetským budhizmom?

Keď mi na onkológii našli nádor na maternici. Po jeho odstránení som čakala dva týždne na výsledky, či bude nález zhubný, alebo nie. Bolo to ako čakať na rozsudok. Vtedy som sa pustila do čítania rôznych duchovných kníh, ktoré som nazbierala počas predchádzajúcich rokov, ale nikdy som nemala čas prečítať ich. Niektoré som po desiatich stránkach zavrela a odložila. Keď som však otvorila knihu tibetského dalajlámu Cesta k slobode, Prebudenie mysle a osvietenie srdca, hneď na piatej strane som vedela, že to je presne to, čo som hľadala. Keď je človek chorý, je prirodzené, že hľadá vnútorný pokoj, na život sa začne pozerať s pokorou a prehodnotí svoje priority. Napokon som vyzdravela, ale na to, čo som sa naučila z dalajlámových kníh, som nechcela zabudnúť. Jednoducho som si povedala, že toho chlapa musím spoznať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vám to podarilo?

Skontaktovala som sa s tibetskou kanceláriou v Londýne - práve tam mala jeho svätosť viesť seminár o transformácii mysle a pozitívnom myslení. Bola tam zmes budhistických mníchov, anglických šľachticov a hinduistických askétov, ktorí za sebou ťahali vlasy aj brady po zemi, lebo si ich z presvedčenia nikdy nestrihajú. Podarilo sa mi medzi nich dostať a prvýkrát si naživo vyskúšať meditáciu. V miestnosti, ktorá bola vyhradená na seminár, som si sadla za mnícha s vyholenou hlavou a krásnou pokojnou tvárou. Vtedy som ešte nevedela, že to je lama Lhakdor, riaditeľ Inštitútu tibetských umení a archívov a v tom čase aj prvý asistent a blízky priateľ dalajlámu. Keď sme začali meditovať, nemohla som z neho spustiť oči – vyžaroval z neho úžasný pokoj. Cez prestávku som nabrala odvahu, jemne ho poklopala po pleci a zoznámili sme sa. Dokonca mi dal vizitku – a ja obr_1.jpgjemu svoju, bankovú. Bola som prekvapená, lebo som nepredpokladala, že tibetskí lámovia komunikujú e-mailom a rozdávajú vizitky (smiech).

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám dala meditácia s dalajlámom? Dá sa z takéhoto zážitku niečo vyťažiť, aj keď predtým nemáte podobné skúsenosti?

Najprv som len pozorovala, čo sa okolo mňa deje. Ale už na tretí deň sa mi začala otvárať pri meditácii myseľ a tento zážitok mi zmenil pohľad na život. Po návrate domov som povedala, že som zažila kúsok raja na zemi. Nebolo to len samotnou meditáciou, ale aj vďaka ľuďom, s ktorými som sa tam stretla. Boli neuveriteľne dobrí, pozitívne nastavení, takí milí jeden k druhému, až mi to pripadalo neskutočné. Veľmi som túžila zažiť ešte raz niečo také a pokračovať v tom. A tak som sa vydala do dalajlámovho sídla v Indii, do Dharamsaly.

Ako sa vám tam cestovalo?

Hoci som sa na cestu svedomito pripravovala, aj tak som nebola pre Indiu veľmi skúsená cestovateľka. Nedopatrením som si kúpila lístok na vlak, kde bola namiesto lôžka drevená pričňa a namiesto klimatizácie starý rozhrkaný ventilátor. To, že sa dá cestovať krásnym čistým Orient Expresom, som nevedela. Na mojom „lôžku“ sedelo niekoľko indických zadkov, tesne jeden vedľa druhého. Ohradila som sa, že je to moje miesto, že ja tam mám miestenku. A tak ma milo pustili, aby som si ľahla, zabalená do kusa otcovho padáka, ktorý vždy na cesty nosím so sebou, vystretá ako pravítko. Lenže oni si ku mne s tou istou milotou okamžite zase posadali. (smiech) Po jedenástich hodinách som akoby zázrakom intuitívne vystúpila v Patankote. Dodnes neviem, ako sa mi to podarilo, lebo názvy staníc boli vypísané písmom, ktoré som nedokázala prečítať. Odtiaľ ma čakalo ešte päť hodín trmácania rozheganým autobusom, do ktorého za jazdy naskakovali cestujúci a vyhadzovali naň kufre. Obložená batožinou, sliepkami obr_2.jpga spolucestujúcimi som sa dotrmácala až na miesto, odkiaľ to bol už len kúsok do Kalachakra chrámu, kde vedie dalajláma svoje jarné obrady.

SkryťVypnúť reklamu

V Dharamsale ste navštívili aj tibetský astrologický inštitút a dali ste si tam urobiť horoskop, v ktorom je aj váš dátum smrti. Čo vás viedlo k takémuto rozhodnutiu?

Je pravda, že každý, kto si chce dať urobiť takzvanú Knihu života, ako Tibeťania volajú tento horoskop zostavený podľa princípov ich astrológie, musí rátať aj s možnosťou, čo urobí, ak napríklad zistí, že už nebude na zemi dlhšie ako rok. Skúste si niekedy položiť túto otázku. Žili by ste inak, keby ste zistili, že máte už len toľko času? Ak áno, znamená to, že vo vašom živote nie je niečo v poriadku, že vaše priority nie sú správne zoradené a že možno premárnite veľa času a energie nad vecami, ktoré si to naozaj nezaslúžia. Ja som sa rozhodla, že vedieť dátum smrti môže byť pre mňa v tomto zmysle dar, nie pohroma. Ale aj tak musím povedať, že som nebola veľká hrdinka, keď mi priniesla poštárka zásielku z Indie. Ležala som doma s chrípkou, bola som sama, a to bolo dobre, lebo do dnešného dňa som svojim najbližším nepovedala všetko, čo je v mojom tibetskom horoskope napísané. Keď poštárka odišla, položila som si list z Indie na stôl a dve hodiny rozmýšľala, či ho mám skutočne otvoriť. Potom som si povedala, že si horoskop prečítam, ale vynechám posledný odsek o smrti. Otvorila som obálku a prvé čo som si prečítala, bolo práve to miesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neboli ste sklamaná?

Ani nie, budem žiť prijateľne dlho, aj keď niektorí ľudia žijú dlhšie. Ale viem, že čas, ktorý mám k dispozícii, určite nepremárnim.

Čo všetko treba na vypracovanie takéhoto horoskopu?

Nedá sa objednať e-mailom? Tibetskí astrológovia vám ho vypracujú, len keď za nimi prídete osobne. Len tak ich presvedčíte, že ste dosť silná, aby ste uniesli svoj osud. Treba im dať presné údaje o dátume, hodine a mieste narodenia. Potom ich spracovávajú v sanskrite päť mesiacov, ďalší mesiac trvá preklad a jeho doručenie na vašu adresu. obr_3.jpgNa rozdiel od našej astrológie, tá tibetská vám presne nepovie, aká je vaša budúcnosť. Niektoré osudové chvíle, ako napríklad aj dátum smrti, sú dané, ale to, čo sa odohráva medzi nimi, záleží najmä na vašich rozhodnutiach. Údaje o minulosti sú zarážajúco presné, ja som mala pocit, ako by ich napísal niekto, kto ma dôverne pozná. Ale cesta ďalej až taká jednoznačná nebola. V určitom veku som mala prejsť dôležitými križovatkami, kde sa mohol môj život odvíjať dvomi odlišnými smermi, aby sa potom, po niekoľkých rokoch, obe línie opäť zišli v ďalšom dôležitom bode. Mala som pocit, akoby mi podľa tohto opisu boli dané určité možnosti, ale ako s nimi naložím, je len na mne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naučili ste sa využívať meditáciu na liečebné účely. Ako to funguje?

Nielen Tibeťania veria, že naše fyzické telo je obalené rôznymi vrstvami – éterickým, astrálnym a mentálnym telom. Ak sa vám prihodí niečo zlé, usadí sa tento zážitok najprv na týchto jemnohmotných energetických obaloch. Ak ho včas nespracujete, postupne sa dostane až k fyzickému telu a spustí tam nejaký chorobný proces. V meditácii môžete ísť dozadu časom až ku chvíli, keď nastala príčina vášho problému, a odstrániť ju.

V čom si myslíte, že vás stretnutie s tibetskou kultúrou najviac zmenilo?

Keď sa pozriem na seba takých pätnásť rokov dozadu, bola som občas pekný uzlík nervov a stresu. Všetko som brala veľmi vážne, deti, prácu aj domácnosť. Pochopila som však, že šťastie nie je o vonkajších okolnostiach, a zďaleka nie o majetku, ale že ho máme v srdci, v duši. Dalajláma hovorí, že šťastie nie je cieľ, ale cesta. Podľa toho sa snažím žiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jana Sušková (45)

učila sa meditačné techniky priamo od tibetského dalajlámu, ktorého sprevádzala aj počas jeho návštevy na Slovensku, organizuje semináre s tibetskými lámami, prednášky o sile mysle, pozitívnom myslení, netradičných metódach tibetskej medicíny a o cvičení Lu-jong, ktoré je tajným učením tibetských mníchov. V rámci občianskeho združenia Maitri, ktoré založila, vyučuje liečiteľské meditačné techniky. Je absolventkou Filozofickej fakulty UK v Bratislave s postgraduálnym štúdiom a doktorátom, ďalší diplom si urobila z manažmentu. Momentálne pracuje ako riaditeľka odboru Starostlivosti o klientov vo VÚB banke, je vydatá a má dve deti – syna Michala (23) a dcéru Dianu (19).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


21
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 613
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 869
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 716
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 377
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 704
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 366
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 911
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 15 177
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu