Môj otec má „oficiálne" dve deti - môjho brata a mňa. Okrem toho, keď bol v mladosti v Česku na vojenčine, zoznámil sa tam s jednou ženou, s ktorou vraj majú spoločné dieťa (nie je to biologicky potvrdené). Kým nedospelo, platil zaň, ale nikdy sa nestretli. Dodnes s ním ani s tou ženou neudržiava kontakt. V prípade, že otec napíše závet, musí uviesť aj jeho ako tretie dieťa? Čo sa môže stať v prípade, že nespíše závet? Aké má nároky jeho tretie dieťa? Ďakujeme vám vopred za vašu odpoveď a radu.
Zuzana Nagy
Uvádzate, že otcovstvo nemanželského dieťaťa nie je biologicky potvrdené, avšak aj to, že váš otec platil tomuto dieťaťu výživné. Budem teda vychádzať z právneho stavu, že váš otec uznal dieťa za svoje. Manželské aj nemanželské deti majú pri dedení rovnaké postavenie. Bez existencie závetu by ste po vašom otcovi dedili zo zákona vy spolu s vaším bratom, nemanželským súrodencom a mamou (pokiaľ žije) v prvej dedičskej skupine a to každý z vás rovným dielom.
V prípade spísania závetu, pokiaľ nie je potomok platne vydedený, je sloboda poručiteľa obmedzená - podľa Občianskeho zákonníka musia plnoletí potomkovia dostať aspoň polovicu z toho, čo by im patrilo zo zákona, keby nijakého závetu nebolo. Pokiaľ by tomuto závet odporoval, nemanželský syn vášho otca ako neopomenuteľný dedič by sa mohol domáhať jeho neplatnosti.
Vydediť potomka možno len z dôvodov presne stanovených zákonom, ak potomok: v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, starobe alebo v iných závažných prípadoch, ak trvalo neprejavuje o poručiteľa skutočný záujem, ak bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka alebo ak trvalo vedie neusporiadaný život.
Na vaše otázky odpovedá: advokátka Andrea Cúgová, www.advokatba.sk
Chcete vyriešiť problém z oblasti zdravia, vzťahov, krásy, zdravej výživy či z oblasti práva? Svoje otázky nám zasielajte na smezeny@sme.sk alebo na Redakcia smeŽeny, Lazaretská 12, 811 08 Bratislava. Vybraným čitateľom v našej poradni odpovieme.