SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav
reklama

Nebráňte sa sebaobrane

Bojových umení je ako maku, ale ako nájsť to pravé pre seba? Štyria tréneri sebaobrany vám poradia, čo sa naučíte, ak si zvolíte práve ich sebaobranný systém, aj ako sa zachovať v nebezpečnej situácii.

Ovládajte vlastné telo aj okolité predmety

volodimirec2_res.jpgPeter Volodimirec, tréner Systemy Kadočnikova v Stropkove

V sebaobrane systema Kadočnikova, čo je ruský bojový štýl, princípy, ako reagovať na rôzne podnety, neučia sa jednotlivé techniky. Vychádzame z toho, že človek nemá vždy ideálne podmienky na obranu – vhodné oblečenie, priestor, kde sa nachádza, ani nie je vždy v stopercentnej fyzickej forme. Vyučovanie v systeme Kadočnikova zahrnuje tri etapy, ktoré sa vyučujú súčasne: ovládanie vlastného tela, ovládanie okolitých predmetov a ovládanie súpera. Základom je princíp pohybu – cvičenec sa musí hýbať celým telom a zároveň byť uvoľnený. Ženy sú fyzicky slabšie, no použitie princípu nebrániť sa pôsobiacej sile im dovoľuje používať silu útočníka. Ak sa žena naučí využiť princíp pôsobenia silného na slabé – napríklad zatlačiť prstami na oči, dlaňou na nos, kolenom alebo rukou na genitálie, bude pri obrane istejšia. Ruský štýl sebaobrany je zbraň, ktorú nie je vidieť, kým ju človek nepoužije.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako si poradiť sama v tme?

Ak sa vraciate v noci domov a pred vchodom bytovky je podivná skupinka, zavolajte mobilom príbuzných alebo suseda. Ak skupinka mala nejaké zlé zámery, môžete jej plány prekaziť aj obyčajným zapnutím svetla. Keď už sa musíte brániť fyzickému útoku, skúste využiť prostredie, v ktorom sa nachádzate, okolité predmety a privolať pozornosť okolia. Kričte napríklad „horí“ alebo búchajte do stojacich áut – niektoré z nich môže mať alarm.

Treba využiť energiu súpera

bozo_norbert_res.jpgNorbert Bozó, hlavný inštruktor Lo Man Kam, Wing Chun SR, tréner Special Defense, www.wingchun.sk

Pod názvom Special defense rozumieme premyslený, logicky skonštruovaný sebaobranný systém, ktorý pozostáva z techník čínskych bojových umení Lo Man Kam, Wing Chun, Kung fu a Chin Na. Namiesto hrubej sily dávame väčší dôraz na efektívnosť pohybov a využívame pohybovú energiu súpera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti existuje mnoho sebaobranných systémov, no mnohé z nich boli pôvodom určené pre ozbrojené a vojenské zložky. Vzhľadom na tento fakt je veľké množstvo techník z týchto systémov pre civilné osoby nepoužiteľných z legálneho hľadiska.

Miera obrany musí byť vždy adekvátna útoku. V systéme Special defense je dôležitý každý detail. Kurzy sa skladajú z viacerých častí, ktoré sú úzko späté: psychika, technika, situácia a teória. Najdôležitejšia časť je psychická príprava. Človek sa naučí zvládnuť situáciu a vhodne reagovať.

Technická časť v sebe zahrňuje sebaobranné techniky a princípy boja. Vedomosti osvojené v tréningoch zameraných na psychickú a technickú časť, sa využívajú pri simulácii reálnych scenárov. Teoretická časť sa zaoberá vplyvmi stresu na organizmus a právnym hľadiskom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam?

Najvhodnejšie riešenie je úplne obísť nebezpečné miesta ako napríklad tmavé ulice, parky, podzemné parkoviská, podchody. Ak ste sa už dostali do nebezpečnej situácie, snažte sa zareagovať chladnokrvne, ovládnuť svoj strach, aby ste mali šancu na útek. Myslite na to, že neexistuje kabelka, pre ktorú by sa oplatilo riskovať život.

Na sebaobranu sa pozeráme očami obete

obr_1.jpgSoňa Pernecká, prezidentka Modern Combat Slovakia, profesionálna trénerka sebaobrany s 24 ročnou praxou, www.ubransa.sk

Systém Modern Combat je svojím spôsobom jedinečný, pretože sa na bojové situácie pozerá očami obete. Väčšine bojových umení velia chlapi a oni sa na boj pozerajú z pozície agresívnejšieho a silnejšieho. Combat stavia na taktike a moderných poznatkoch z medicíny a psychológie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotné techniky vychádzajú z európskeho poňatia boja. Sebaobrana je vysokou školou bojových umení, pretože obeť sa ocitne v ohrození úplne znenazdajky a nemá možnosť vopred zhodnotiť situáciu a psychicky sa pripraviť na boj. Musí teda reagovať úplne intuitívne a pritom takticky a chladnokrvne, čo, samozrejme, nie je totožné s agresivitou.

Použitie techník limitujú aj iné fyzické rozdiely, napríklad dĺžka končatín. Preto sa nezameriavame na techniky, ale na jednotlivé miesta na tele, z ktorých sa priamo atakuje centrálny nervový systém, čo útočníkovi spôsobí okamžitý kolaps organizmu.

Kam útočiť?

Najvhodnejšie je zamerať sa na najcitlivejšie partie tela útočníka, pričom pánsky rozkrok to v tomto prípade nie je! Je vhodné útočiť napríklad na dýchaciu trubicu, prípadne na krk a ak je možnosť, neváhať použiť manikúrové nožničky ako bodnú zbraň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je umenie ako umenie

Láka vás bojové umenie? Najprv by ste mali porozmýšľať, čo by ste chceli jeho tréningom dosiahnuť. Chcete sa udržiavať v kondícii, získať najkrajšiu možnú farbu pásika, či vyhrávať súťaže? Pustite sa do bojových športov, ako sú karate, judo, kick-box, tae kwon do a podobne.

Ak chodíte domov často neskoro potme, za zváženie stojí bojové umenie, ktoré sa špecializuje na sebaobranu, pretože na ulici neexistujú také pravidlá ako v bojových športoch. Šmykľavý chodník a teplá telocvičňa sú dve odlišné veci a presne naučené postoje a techniky nemusia zrazu fungovať, preto je lepšie vybrať si sebaobranný systém, ktorý by vás mal naučiť reagovať v rozličných situáciách.

Musíte však rátať s tým, že ani tréningy sebaobrany nie sú zázračné a nezaručia vám v nebezpečnej situácii stopercentnú záchranu, vašu šancu na úspech však podstatne zvyšujú. Keď si budete vyberať kurz, nezabudnite si zistiť, či budete trénovať aj s mužmi, či zahrnuje aj psychologický tréning, alebo nácvik boja na zemi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Základ je v prirodzených reakciách tela

spisiak_kravmaga_res.jpgIvan Spišiak, prezident slovenskej asociácie Krav maga a Kapap, www.kravmaga-kapap-sk.com

Krav maga má výhodu oproti iným v tom, že obsahuje jednoduché techniky aj z iných bojových umení a systémov. Zakladá sa na prirodzených reakciách tela. Jednoduché je účinné. Na dobré zvládnutie sebaobrany potrebuje žena dobrú fyzickú kondíciu a pozitívne myslenie. Na tréningoch sa cvičia všetky možnosti techniky ako údery, kopy, hody, trénuje sa aj používanie improvizovaných zbraní ako zväzky kľúčov, spreje, dáždniky a podobne.

Ako sa ubrániť bez sily?

Ak sa chce žena brániť, musí predvídať situáciu. Pri vychádzaní z domu, garáže alebo auta si treba všímať svoje okolie. Ak ženu niekto prepadne a nemôže sa ubrániť silou, nesmie podľahnúť panike. Pri útoku môže použiť svoju kabelku, kľúče, paralyzátor, slzotvorný sprej, prípadne akýkoľvek sprej, ktorý nájde v kabelke – napríklad lak na vlasy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Na čo myslieť pri prediktívnej údržbe?
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  6. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  7. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  8. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 135
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 431
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 940
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 049
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 707
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 4 896
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 126
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 942
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Psychologička Kristína Blažeková chodí vzdelávať na školy o dezinformáciách a hoaxoch. Je súčasťou OZ Zvol si info.

Psychologička Kristína Blažeková v školách pomáha budovať odolnosť proti hoaxom.


15m

Tri príbehy ľudí, ktorí sú na výchovu dieťaťa sami.


17. mar
Pedagogička a autorka knihy Škola nie je výchovný tábor, Mária Belešová.

Mária Belešová vytvorila príručku, ako zvládať problémové deti v škole.


17. mar

Sója má potenciál znižovať riziko srdcových ochorení a je vhodná pri menopauze.


redakcia SME Ženy 18. mar
reklama

Blogy SME

  1. Viera Spišáková: Trapasy pôrodnícke
  2. Unicef Slovensko: Ženy a dievčatá sveta
  3. Jana Žilková: Pôrod v Mongolsku (a sme štyria)
  4. Pavel Panák: Vliv sexuálního zneužívání dětí a mladistvých v (nejen) církevním prostředí na zdravotní stav v dospělosti
  5. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
  6. Ľudmila Križanovská: Radšej v toxickom vzťahu ako sám
  7. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
  8. Anton Kaiser: Bábiky Márie Pekárovej v krojoch z Požitavia
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 007
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 679
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 038
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 102
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 2 641
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 497
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 351
  8. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 2 308
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu