SME

Koľko nám vydržia potraviny?

Niekto vyhodí jogurt v posledný deň spotreby, niekto ho zje aj týždeň po termíne. Ak je, samozrejme, dobrý.

Vyhadzujete potraviny, ktorým práve vypršala minimálna trvanlivosť? To nemusíte. Nie sú zdraviu škodlivé, iba majú možno nižšiu výživovú hodnotu. Je totiž rozdiel medzi výrobkom označeným minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby. Konečná spotreba alebo dátum spotreby sa spravidla vyskytuje na potravinách, ktoré sa rýchlo kazia. Ide o lahôdkarské výrobky, niektoré cukrárske a mliečne výrobky, mäso, vajcia, nepasterizované ovocné šťavy...Parfum Betty Barclay Pure Style získava Gabika Plsková z Nového Mesta nad Váhom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sú to vždy potraviny čerstvé, môžu byť pripravené z viacerých zložiek živočíšneho pôvodu, ktoré rýchlo podliehajú kazeniu. Po uplynutí dátumu spotreby by sme ich už nemali konzumovať, keďže nie je možné vylúčiť, že sa v nich nachádzajú zdraviu škodlivé a dokonca nebezpečné látky. Pri takýchto výrobkoch je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá skladovania, ktoré by mali byť vždy uvedené na obale.

Medzi „najkazivejšie“ patria šaláty, majonézové šaláty a krémové zákusky. Obdobie, počas ktorého je potravina v poriadku a vhodná na konzumáciu, si určujú sami výrobcovia. „Dátum spotreby je legislatívne stanovený len pri vajciach a v prípade lahôdkarských a čerstvých cukrárenských výrobkov; pri lahôdkarských výrobkoch sa ešte rozlišuje, či obsahujú majonézu,“ uvádza Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálna trvanlivosť vajec triedy A je dvadsaťosem dní od znášky. Trvanlivosť lahôdok a čerstvých cukrárskych výrobkov sa končí po dvoch – troch dňoch v závislosti od konkrétneho zloženia. Minimálna trvanlivosť označuje obdobie niekoľkých týždňov alebo mesiacov, počas ktorých si daná potravina uchováva svoje špecifi cké vlastnosti vrátane farby, chute, vône, konzistencie a výrobca za ich nemennosť ručí. Po uplynutí tejto lehoty nie je potravina automaticky nepožívateľná ani nebezpečná, ale jej vlastnosti v závislosti od zloženia sa už môžu začať meniť. Ide napríklad o ryžu, obilniny, korenie a podobne.

Nenápadné zmeny

Čím dlhšia je trvanlivosť potraviny, tým viac sa znižuje jej výživová hodnota. Všetky zložky podliehajú určitému rozkladu, aj keď nemusia byť hneď viditeľné. Otvorená tatárska omáčka alebo kečup nám v chladničke vydržia poriadne dlho a možno nám napadne, z čoho sú asi vyrobené, keďže kazeniu nepodliehajú tak rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

„Žiadna potravina nie je mŕtvou potravinou. Pod vplyvom fyzikálno-chemických zmien alebo zmien mikrobiálneho typu podlieha prirodzenému rozkladu. Na vzhľad sa môže zdať bez zmien a neporušená, prakticky už od jej vzniku v nej však prebiehajú určité procesy. Výživová hodnota môže byť po určitom čase znížená,“ uvádza Iveta Trusková.

Jogurt alebo maslo po uplynutí záručnej lehoty teda nie sú automaticky skazené, len sú už možno o čosi menej kvalitnejšie. Prirodzenému rozkladu podliehajú za určitých podmienok bielkoviny, tuky, niektoré vitamíny, napríklad skupiny B, vitamín A, D, E a najtypickejším príkladom je vitamín C, ktorý je veľmi citlivý na svetlo a teplo. Z tohto dôvodu musia výrobcovia pri pridávaní vitamínu C do potraviny veľmi premyslene nastaviť jej trvanlivosť, aby bol údaj o obsahu vitamínu pravdivý aj na konci danej časovej lehoty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor na toxíny

Po prekročenom dátume spotreby by sme určite nemali konzumovať mäso a netrvanlivé mäsové výrobky. Pri určitej teplote a povarení síce dochádza k usmrteniu mikroorganizmov, ale nie ich produktov. Napríklad po niektorých plesniach ostávajú v mäse rôzne toxíny, čiže chemické látky. Nezničia sa ani pri sto a viac stupňoch, ktoré sa navyše v kuchyni bežne ani nedajú dosiahnuť.

Čo sa týka trvanlivých salám alebo tvrdých syrov, vydržia zvyčajne v originálnom balení 3 – 4 mesiace. „Všeobecne platí pravidlo, že keď obal syra alebo salámy otvoríme a začneme ich porciovať, skráti sa ich trvanlivosť o polovicu. Napríklad otvorená tehla tvrdého syra nám vydrží asi mesiac a pol, ak má pôvodnú trvanlivosť tri mesiace,“ uvádza odborníčka. Treba, samozrejme, dodržiavať hygienické zásady pri skladovaní a manipulovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri balených naporciovaných syroch má byť podľa potravinového kódexu na etikete uvedený údaj o spotrebe do 48 hodín. Ak si však necháme v obchode nakrájať syr na počkanie, môže pri uchovaní v chladničke vydržať aj päť dní, ak je zabalený v potravinovej fólii. Je ťažké odhadnúť, koľko potravina po otvorení vydrží. Závisí od výroby, spôsobu skladovania v obchode a narábania u spotrebiteľa.

Aj prostredie v chladničke má svoje mikrobiologické ovzdušie, takže maslo po otvorení môže vydržať desať dní bez zmeny alebo aj nemusí. Z hľadiska výživy je preto najlepšie kupovať potraviny tak, aby nám zbytočne v kuchyni nestáli. Samozrejmosťou je dodržiavanie pokynov skladovania, ktoré by mali byť vždy uvedené na obale.

Pár zaujímavostí o trvanlivosti potravín

  • Konzervy: ani sterilizovanú a uzavretú konzervu nedávajme na slnko. To, čo by inak vydržalo aj niekoľko rokov bez zmeny, sa môže pokaziť počas pár dní vplyvom tepla. Obsah otvorenej konzervy vždy preložme do inej nádoby, aj keď je konzerva zvnútra potiahnutá ochrannou fóliou.

  • Maslo: neotvorené a nesolené maslo môže byť v chladničke uložené osem týždňov. Solené maslo v pôvodnom obale vydrží dvanásť týždňov. Ak sa otvorí, malo by sa skonzumovať do troch týždňov. Môže sa aj zmraziť na obdobie šiestich mesiacov, potom sa však môže zdať slanšie.

  • Jogurt: v chlade vydrží väčšinou dva – tri týždne. Nemal by byť ponechaný v izbovej teplote. Dá sa aj zmraziť, ale nie na dlhšie ako jeden mesiac.

  • Zemiaky: ak sú vystavené svetlu, môžu postupne začať zelenať. Tvorí sa v nich solanín, ktorý je nebezpečný. Zelené časti preto treba vykrajovať, netreba vyhadzovať celý zemiak.

  • Cestoviny: v pôvodnom obale vydržia na chladnom tmavom mieste rok. Uvarené cestoviny vydržia v chladničke a vákuovej dóze tri až päť dní. Môžeme k nim pridať lyžičku olivového oleja na každých päťsto gramov cestovín, čo zabráni ich lepeniu.

Čo zistíme z obalov potravín?

Ktoré základné informácie by nemali chýbať na obaloch potravín? Odpovedá Ján Haščík z ministerstva pôdohospodárstva SR:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • názov potraviny

  • zoznam zložiek

  • údaje o látkach spôsobujúcich alergie alebo neznášanlivosť, a to tak v pôvodnom stave, ako aj v pozmenenom stave

  • množstvo určitých zložiek alebo kategórií zložiek

  • netto množstvo potraviny

  • dátum minimálnej trvanlivosti alebo dátum spotreby

  • všetky osobitné podmienky skladovania a podmienky použitia

  • meno alebo obchodné meno a adresa prevádzkovateľa potravinárskeho podniku

  • krajina pôvodu alebo miesto pôvodu

  • návod na použitie

  • údaj o skutočnom obsahu alkoholu, ak ide o nápoje obsahujúce viac ako 1,2 objemového percenta alkoholu

Mrazenie potravín

Vhodným prostriedkom proti kazeniu niektorých potravín je ich zamrazovanie. Spomaľuje sa ním kazenie, jedlo je chránené pred množením mikroorganizmov a obmedzuje sa aktivita enzýmov, ktorá spôsobuje rozklad. Mrazenie má pritom veľmi malý vplyv na výživovú hodnotu potravín. V niektorých prípadoch ako pri hubách alebo šaláte sa mrazenie neodporúča, lebo sa pri ňom narúša bunková stena. V mrazničke by mala byť teplota mínus osemnásť stupňov alebo nižšia. Jedlo môže byť mrazené od troch do dvanástich mesiacov v závislosti od výrobcu a druhu potraviny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadruje: Iveta Trusková, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Vaše rady a skúsenosti s potravinami

V našej internetovej ankete sme sa pýtali na overený tip, ako skladovať a predĺžiť trvanlivosť potravín. Vyberáme niekoľko zaujímavých rád.

Chlieb kupujem zásadne krájaný a hneď po kúpe ho vložím do mrazničky. Potom ho priamo v toasteri rozmrazujem podľa potreby. Aj priateľ si na tento spôsob zvykol a veľmi si ho pochvaľuje. Tvrdý syr zvyknem nakupovať po celých blokoch a hneď po kúpe ho doma nastrúhame a zamrazíme do vrecúšok. Potom opäť nemám problém s tým, že by sa pokazil alebo chýbal. Vždy len vytiahnem nové vrecúško. Takisto si mrazím ovocie (marhule, višne, ríbezle), lebo zbožňujem domáce jogurty a mliečne koktaily, kde pri spracovaní neprekáža, ak je ovocie čiastočne odvodnené.
Andrea Guštafíková, Pezinok

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď rozkrojíme citrón a ostane nám polovička, dáme ho na tanier dužinou dole, aby nevyschol a okolo nakvapkáme olej. Zuzana Zrneková, Partizánske K sušeným hubám dávam bobkový list, žiadni škodcovia ich potom nenapadnú a vydržia aj niekoľko rokov. Zeleninu hneď po kúpe vyberám z vrecúšok – váženú aj balenú a uložím ju do spodnej časti chladničky. Tak mi vydrží dlhšie. Aj zemiaky vo vrecúšku vždy vybalím a uložím na chladné miesto, aby nezačali klíčiť. Z ovocia nechám vonku jeden, dva kusy a ostatné uložím do špajze. Cestoviny na suchom mieste v špajzi, nie v poličke nad sporákom, aby nezvlhli...
Silvia Urbanová, Martin

Napríklad pečivo, ak ho mám viac, alebo mäso, ktoré nebudem do dvoch dní pripravovať, nechám naporciované zmraziť. Zeleninu ako mrkvu alebo brokolicu, keď je pekná a je v akcii, kúpim do zásoby. Najskôr ju na dve minúty vložím do vriacej vody, aby si zachovala krásnu farbu, vychladím a dám do mrazničky. Mrazím aj kocky tvarohu alebo jedlo na neskôr.
Jana Tvrdá, Považská Bystrica

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak navarím priveľa polievky a viem, že ju hneď neskonzumujeme, ešte za horúca ju uzatvorím v zaváraninových pohároch a po vychladnutí skladujem v chladničke. Mám takú skúsenosť, že balené syry vydržia dlhšie ako tie, ktoré sa predávajú za pultom. Orechy, mak a čerstvé strukoviny skladujem v mrazničke. Robím to odvtedy, ako som mala istý čas problém s potravinovými molami. Zvykli napadnúť nielen múku, ale aj mak a orechy.
Katarína Sivoková, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 209
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 485
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 180
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 165
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 882
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 738
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 920
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


25
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 484
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 527
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 489
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 466
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 946
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 278
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 591
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu