SME
reklama

Zápis by mal byť pre prváka pamätným

Už tento týždeň sa začnú zápisy budúcich prváčikov do základných škôl. Potrvajú do 15. februára. Rodič má pri výbere školy voľnú ruku.

Zápis do prvého ročníka je povinný pre deti, ktoré dovŕšia šiesty rok do konca augusta 2011.Zápis do prvého ročníka je povinný pre deti, ktoré dovŕšia šiesty rok do konca augusta 2011. (Zdroj: Ilustračné - TASR)

Po 15. januári sa v základných školách začnú zápisy prvákov. Týka sa to zhruba 55-tisíc detí, ktoré do 1. septembra tohto roku dovŕšia šiesty rok veku .

Vlani bolo zapísaných viac ako 55 700 detí, odloženie začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky bolo navrhnuté pre takmer 4 750 detí.

Rodičia v uplynulom roku priviedli na zápis viac chlapcov ako dievčat.

Informujte sa o škole

Rodičia si vyberajú z ponuky štátnych, súkromných a cirkevných škôl.

Ministerstvo školstva im odporúča pri rozhodovaní oboznámiť sa so správou o výchovno-vzdelávacej činnosti, ktorú je škola povinná každoročne zverejňovať.

Odborný posudok radšej rešpektujte
  • Niektorí rodičia odborný posudok psychológa, ktorý odporúča posunúť nástup dieťaťa do školy, nerešpektujú.
  • Takéto nezrelé dieťa potom môže mať v škole problémy a začne zaostávať vo viacerých oblastiach.
  • Vtedy je ešte možné v zmysle školského zákona prerušiť školskú dochádzku a vrátiť dieťa do materskej školy.
  • Možnosť prerušiť školskú dochádzku má rodič len v prvom polroku.

„V nej nájdu informácie o jej zameraní, mimoškolskej činnosti, ale aj jej rozpočet či kvalifikovanosť učiteľov,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Pokiaľ by rodič dieťa nezapísal, považuje sa to za priestupok.

Slávnostné zápisy

Viaceré školy organizujú zápis slávnostnou formou, aby sa tento deň stal pre deti a ich rodičov pamätným.

„Takýto slávnostný zápis sa uskutoční už v sobotu 15. januára na Základnej škole Sibírska v Prešove,“ povedala pre TASR hovorkyňa prešovskej radnice Iveta Adamová.

Zápis sa začne kultúrnym programom, v ktorom vystúpia školáci, pre deti pripravili tvorivé dielne a prehliadku priestorov školy. Podobné akcie pripravujú aj ďalšie základné školy, napríklad aj počas februárového zápisu v Základnej škole na Jilemnického ulici v Dunajskej Strede.

Jej riaditeľ Peter Gajdoš povedal, že pre deti bude vo veľkej telocvični pripravený pútavý program, balíček základných učebných pomôcok a malé prekvapenie.

Zápis aj pri odklade

Na zápis sa musí dostaviť každé dieťa, a to aj v tom prípade, ak rodičia uvažujú o odklade povinnej školskej dochádzky.

O deťoch s navrhnutým odkladom školskej dochádzky zasielajú centrá pedagogicko­psychologického poradenstva a prevencie, ktoré ich vyšetrili, krátku správu pre materskú školu, aby upozornili na oblasti, v ktorých bude potrebné s dieťaťom intenzívnejšie pracovať.

Pri výraznejších nedostatkoch navrhujú rodičom zapojenie dieťaťa do stimulačného programu vypracovaného špeciálnym pedagógom.

Predčasný nástup

Legislatíva umožňuje, aby do základných škôl nastúpili aj deti mladšie ako šesťročné, ktoré už pred nástupom do školy vedia čítať, sú šikovné v prepise písmeniek, prípadne vynikajú v oblasti matematiky, alebo majú iné nadanie.

U nich je potrebné podrobnejšie psychologické vyšetrenie .

Pribúda detí, ktoré nerady kreslia či zle hovoria

V populácii šesťročných detí sa prirodzene vyskytuje aj určité percento tých, ktoré nie sú dostatočne pripravené na vstup do školy.

BRATISLAVA. Zrelosť detí na školu je veľmi individuálna. Kým niektoré mimoriadne nadané deti sú predčasne vyspelé a sú schopné aj predčasného nástupu do školy, u iných je potrebné odložiť školskú dochádzku.

„Potrebujú rok, aby v niektorých oblastiach ešte dozreli,“ hovorí psychologička Dagmar Kopčanová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Iveta Smahová, riaditeľka Centra pedagogicko-­psychologického poradenstva a prevencie v Púchove dodáva, že nezrelosť sa môže prejavovať vo všetkých oblastiach vývoja dieťaťa, alebo výraznejšie zaostávaním iba v niektorých schopnostiach a zručnostiach.

Poruchy výslovnosti

Z výsledkov vyšetrení školskej zrelosti detí, ako aj zo skúseností učiteliek v materských školách vyplýva, že čoraz viac predškolákov má problémy v rečovom prejave.

„Veľa má poruchy výslovnosti niektorých hlások, oneskorujú sa vo vývine reči – v porozumení a používaní reči, ťažšie rozoznávajú melódiu reči a jednotlivé hlásky v slovách,“ hovorí Smahová.

Väčšie problémy majú aj v grafomotorických zručnostiach. To sa prejavuje v schopnosti napodobniť predpísaný tvar, ale tiež nakresliť obrázok, ktorý sa hodnotí aj po stránke obsahovej. „Zaujímavé je, že pribúda detí, ktoré nerady kreslia,“ hovorí Smahová.

Tým, že menej pracujú s pastelkami, chybne držia písacie náčinie, čo je neskôr veľmi dôležité na nácvik písania. Sú však šikovné v matematike, v práci s počítačmi i v rozumovej výchove.

Vyšetrenie až po zápise

Vyšetrenia školskej zrelosti sa v centrách pedagogicko­psychologického poradenstva a prevencie robia spravidla v období apríl – máj, teda až po zápisoch. „Ak sú výsledky hraničné, možno takéto vyšetrenie zopakovať aj v letných mesiacoch, tesne pred nástupom do školy,“ hovorí Iveta Smahová. Stáva sa, že niektoré deti sa aj za také krátke obdobie posunú vo vývoji.

Čo treba k zápisu

Termín

Zápisy detí do prvého ročníka sa uskutočnia od 15. januára a potrvajú do 15. februára tohto roka. Týkajú sa detí, ktoré do 1. septembra 2011 dovŕšia šiesty rok veku a detí, ktoré majú odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Presné miesto a čas určí zriaďovateľ školy (obec, krajský školský úrad, cirkev alebo súkromný zriaďovateľ).

O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 31. mája 2011.

Čo so sebou

Zákonný zástupca pri zápise predloží občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. V prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

Zápisné

Niektoré školy vyžadujú pri zápise poplatok (na školské pomôcky alebo ako zápisné). Poplatok nie je povinný, je dobrovoľný.

Čo sa bude diať

Učitelia hravou formou zisťujú pripravenosť žiačikov na školu. Overujú si, či vedia rozoznať farby, základné počty, základné geometrické tvary, či sa vedia podpísať. V niektorých školách odvádzajú učitelia deti na chvíľu od rodičov do tried, aby zistili, aké sú samostatné.

Rajonizácia neplatí

Rodič môže pre budúceho školáka vybrať ktorúkoľvek základnú školu podľa svojho výberu, či už štátnu, súkromnú, alebo cirkevnú. Rarajonizácia podľa miesta bydliska už neplatí. Riaditeľ školy mimo školského obvodu ale musí s prijatím dieťaťa súhlasiť. To znamená, že má v triedach voľné miesta.

Zmena po zápise

Pokiaľ by ste si to so školou, do ktorej dieťa zapíšete, rozmysleli, môžete ju do konca augusta zmeniť. Predchádzajúcej škole však musíte dať včas vedieť, že dieťa bude chodiť inam.

Odklad

Ak dieťa nie je na školu dostatočne telesne a duševne pripravené, môžete jeho nástup do prvej triedy odložiť o rok. Musíte písomne o to požiadať riaditeľa školy. Súčasťou žiadosti musí byť odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade aj na návrh materskej školy, a to na základe odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Nultý ročník

V prípade odkladu sa môže rodič rozhodnúť, či dieťa bude navštevovať materskú školu, alebo nultý ročník. Rok odkladu trávia v materskej škole tie deti, u ktorých je predpoklad, že prirodzene dozrejú. Nulté ročníky sú vhodnejšie pre deti s výraznejšími nedostatkami v jednej oblasti.

Pomočovanie spustí stres

Pomočovanie môže niekedy byť dôvodom na odklad školskej dochádzky.

BRATISLAVA. Príčiny výskytu pomočovania detí, ktoré už majú ísť do školy, bývajú rôzne. Psychologička Dagmar Kopčanová hovorí, že za pomočovaním sa môžu skrývať ľahšie dočasné psychické problémy, ktoré spúšťa stres.

„Niekedy ho spôsobí presťahovanie, pretrvávajúce konflikty, potreba upútať pozornosť rodičov pri súrodeneckej rivalite, dlhodobé odlúčenie od rodičov alebo hospitalizácia,“ hovorí Kopčanová. Po návštevách u psychológa možno pomočovanie odstrániť a nemusí to byť prekážka nástupu do školy.

No môže ísť aj o iné, vážnejšie zdravotné problémy. „Napríklad začínajúca cukrovka. Vtedy už musí stav dieťaťa posúdiť odborný lekár, ktorý určí, či si vyžaduje dlhodobejšiu liečbu,“ povedala psychologička. V takýchto prípadoch je namieste nástup do školy aspoň o rok odložiť.

Čo má prvák vedieť

Dostatočne zrelý školák podľa psychologičky DAGMAR KOPČANOVEJ by mal spĺňať viaceré predpoklady.

1. Dieťa pripravené na školu má mať dostatočnú slovnú zásobu, hovoriť čisto, zrozumiteľne, poznať svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia, základné farby, geometrické tvary, bežné zvieratá, rastliny, časti tela.

2. Dieťa by sa nemalo hanbiť nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými.

3. Má sa vedieť samo prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich osamote pracovať v triede).

4. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať.

5. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti.

6. Dieťa pripravené na školu má vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, nakresliť postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami a bruchom). Malo by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky.

7. Problémom nemá byť skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

8. Zrelé dieťa tiež pozná základné odtiene farebného spektra.

9. Vie sa orientovať v priestore.

10. Má vedieť počítať do 10, poznať číslice do 10 a vedieť ich priradiť k počtu. Taktiež priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky.

11. Chce sa učiť, má v zásobe celý rad otázok typu: prečo?

Domácim učiteľom nemôže byť každý

Už tretí rok sa žiaci prvého stupňa základnej školy môžu vzdelávať individuálne aj doma.

BRATISLAVA. Pokiaľ by rodičia chceli, aby sa ich budúci prvák vzdelával doma, môžu o to požiadať riaditeľa kmeňovej školy, do ktorej ho zapíšu.

Školák so zdravotnými problémami musí k žiadosti priložiť vyjadrenie všeobecného lekára.

Individuálne vzdelávať môžu svoje dieťa aj rodičia, pokiaľ majú patričné kvalifikačné predpoklady vysokoškolského vzdelania druhého stupňa ustanovené pre učiteľov I. stupňa základnej školy. Ak nie, musia zabezpečiť osobu s takýmto vzdelaním.

Rodič musí v žiadosti uviesť nielen dôvody, ale aj opis priestorového či materiálno-technického zabezpečenia. Žiadosť obsahuje aj individuálny vzdelávací program v súlade so školským zákonom, opis priestorového a materiálno-technického zabezpečenia a podmienok ochrany zdravia žiaka. Taktiež zoznam učebníc a učebných textov, ktoré budú pri individuálnom vzdelávaní žiaka používať.

Žiak je povinný vykonať každý polrok na svojej kmeňovej škole z príslušného učiva každého povinného predmetu komisionálne skúšky. Na základe ich výsledkov mu vydá škola vysvedčenie. Ak neprospeje, povolenie individuálnej výučby mu zrušia.

Riaditeľ školy môže zrušiť povolenie na žiadosť rodiča, ale aj hlavného školského inšpektora.

Rodičia si školy overujú

Výber základnej školy rodičia nenechávajú na náhodu. Dajú na dobré skúsenosti známych, rozhoduje blízkosť bydliska.

BRATISLAVA. Bratislavčanka Barbora Tancerová dilemu výberu základnej školy riešila pred rokom a priznáva, že dosť s manželom špekulovali. „Syn je veľmi nadaný, hodil by sa aj do školy pre mimoriadne nadané deti, ibaže pri troch deťoch by sme to logisticky nestíhali,“ hovorí matka. Napokon prevážila praktická stránka, dnes ich syn chodí do školy najbližšie k bydlisku. A dokladá, že to bola dobrá voľba.

Andrea Balgavá z Devínskej Novej Vsi je mamou troch detí, po najstaršej dcére sa teraz chystajú na zápis so strednou. „Už sme rozhodnutí, bude chodiť tam, kam staršia. V tejto škole je také komorné prostredie, žiaci do 2. ročníka sú umiestnení v inej budove ako tí starší, pre prvákov je to pokojnejšie,“ povedala Andrea Balgavá.

Ružomberčanka Martina Pulščáková je matkou dvoch detí, syn je už na osemročnom gymnáziu, v triede pre mimoriadne talentované deti. Pre dcéru vybrali školu pri bydlisku. „Chodila som do nej aj ja, poznám učiteľov. Ponúkajú veľa krúžkov, ktoré dcéru oslovili. Keď bude staršia, bude môcť chodiť domov aj sama, čo je tiež nezanedbateľné,“ dodáva.

Aj otec budúceho prváka Marek Dadík hovorí, že pre rodiča je dôležitým faktorom aj poloha školy. „My v rodine teraz zvažujeme, či sa rozhodnúť pre školu bližšie k miestu, kde bývame, alebo pre druhú, ktorá je zase bližšie k môjmu aj k pracovisku jednej zo starých mám, čo je praktické pri vyzdvihovaní chlapca zo školy,“ zamýšľa sa nad výberom otec. Rozhoduje sa ťažko, referencie na obe sú vraj pomerne vyrovnané.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 12 021
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 264
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 9 760
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 9 742
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 562
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 465
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 763
  8. V púpave je všetko, čo potrebujete 2 222
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Sú príjemné na dotyk, vynikajú pestrosťou a podčiarknu vašu jedinečnosť.


Lucia Skladanová

Ako na útulný interiér v minimalistickom štýle.


Juliana Murcinová
Paris Hilton

Nie je všetko zlato, čo sa blyští...


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 101 202
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 44 943
  3. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 33 046
  4. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 125
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 28 106
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 085
  7. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 13 057
  8. Ľudmila Križanovská: Rytmus, Cibulková, Plačková a ďalší influenceri podporujú Pellegriniho. Škoda, aj keď je to ich vec... 13 011
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťZatvoriť reklamu