Ako poukázal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre onkológiu Igor Andrašina, v roku 1996 pribudlo v SR asi 1700 prípadov. Vysvetlil, že tento trend je dôsledkom starnutia populácie, keďže s nádorom pribúdajú aj zhubné nádory, ako aj zmenou životného štýlu a odkladom materstva do vyššieho veku.
"Predpokladá sa, že karcinómy prsníka sú staré ako ľudstvo," konštatoval Ivan Koza z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Priblížil, že prvé zmienky o rakovine prsníka pochádzajú zo starovekého Egypta. Nájdené písomnosti ukázali, že toto ochorenie sa vtedy pokúšali liečiť chirurgicky, pričom na vzniknutú jazvu prikladali horúcu železnú tyč. Počas 16. storočia sa chorým ženám pomáhalo chirurgicky a využívali sa aj prírodné liečivá ako mlieko, kozie výkaly a žaby. Významný medicínsky pokrok nastal v 20. storočí, kedy sa začala na liečbu využívať rádioterapia a chemoterapia.
V prípade rakoviny existujú tri základné metódy liečby, a to chirurgická, rádioterapeutická a chemoterapeutická. Medicínsky vývoj lekárom v posledných rokoch umožňuje tiež pri liečbe využívať tzv. cielenú terapiu. Onkológovia tak napríklad vedia odobrať nádoru výživu, ktorú potrebuje k rastu. Tento typ liečby sa využíva aj pri rakovine prsníka, a to pri HER2-pozitívnej forme, čo je agresívnejší typ rakoviny prsníka. Ten sa zistí asi u štvrtiny žien s touto diagnózou. Jej výhodou je, že na rozdiel od chemoterapie pôsobí iba na rakovinové bunky a nie aj na bunky sliznice čreva či žalúdka, alebo vlasové cibuľky.
Rakovina prsníka sa po úspešnom vyliečení znovu objaví asi u polovice pacientok. To, či sa ochorenie vráti, záleží aj od štádia, v akom sa podchytí. Pacientky musia preto po skončení liečby chodiť na pravidelné kontroly. Najčastejšie bývajú odporúčané každé tri až štyri mesiace počas prvých dvoch až troch rokov po liečbe, neskôr jeden- až dvakrát do roka. Rakovina prsníka môže recidivovať lokálne, nádor sa skôr objaví v druhom prsníku. Lekári tiež u pacientok sledujú možný vznik vzdialených metastáz.
Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä ženy vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov.
RADÍME: Na mamografiu by ženy po štyridsiatke mali ísť každé dva roky
Na Slovensku v súčasnosti nie je zavedený skríning rakoviny prsníka, lekári však ženám po 40. roku života odporúčajú každé dva roky absolvovať preventívne mamografické vyšetrenie. "Mamografiu môže odporúčať odborný gynekológ, ktorého má mať každá žena alebo chirurg, ale najčastejšie je to gynekológ," povedal pre TASR hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre onkológiu Igor Andrašina.
Ozrejmil, že vyšetrenie dokáže nádor odhaliť už v jeho počiatku. Práve včasná diagnostika následne zvyšuje úspešnosť liečby. Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov síce môže žene zachrániť život, najmä ak po nahmataní hrčky okamžite navštívi lekára, avšak až tretina karcinómov sú malé kalcifikované ložiská, ktoré rukou nedokáže nahmatať ani skúsený lekár. Dokáže ich odhaliť iba mamograf. "Otázka samovyšetrovania je pomerne zložitá, nie každá žena je schopná odborne sa vyšetriť," poznamenal Andrašina.
Napriek tomu väčšinu žien podľa Andrašinu k lekárovi privádza nález hrčky v prsníku. Na rakovinu môže poukazovať aj zmena kože na prsníku ktorá sa podobá pomarančovej kôrke, vtiahnutie bradavky alebo zväčšenie uzliniek v pazuche alebo v nadklučkovej jamke. "Ale to sú už príznaky neskoršieho ochorenia," poznamenal.
Rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny žien a postihuje najmä ženy vo veku 55 až 65 rokov, ale môže sa objaviť aj skôr. Asi 75 percent pacientok má viac ako 50 rokov. Mamografické vyšetrenie by mali absolvovať ženy vo veku od 40. do 69. roku života každé dva roky, avšak aj mladšie ženy pri podozrení na zhubný nádor. Taktiež tie pred plastickou operáciou na vylúčenie skrytého malígneho nádoru prsníka či po operáciách prsníka.
TASR