S rozvojom internetu pribúda čoraz viac možností diaľkového online štúdia, ktoré umožňuje študovať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek – doma v obývačke, na lavičke v parku alebo v kaviarni. Stačí mať po ruke štandardne vybavený notebook a pripojenie na internet.
Táto nová forma štúdia sa ujala najmä na vysokých školách, kde sa bežne vyžaduje od študentov väčší stupeň samostatnosti. Niektoré ponúkajú možnosť vybrať si určité online predmety, iné ponúkajú aj ucelené študijné online programy. Na Slovensku je v tomto smere najďalej Vysoká škola manažmentu, ktorá je pobočkou americkej City University of Seattle.
Z jednoduchého dôvodu – formu online štúdia prebrali miestni pedagógovia od svojich skúsenejších amerických kolegov. „V Spojených štátoch majú s touto formou štúdia najviac skúseností,“ tvrdí marketingový riaditeľ Vysokej školy manažmentu Branislav Zlocha a dodáva, že v roku 2008 študovalo zo 16 miliónov amerických vysokoškolákov 4,6 milióna aspoň jeden predmet online.
Vitajte na Harvarde
Škola, ktorá sa rozhodne poskytovať online verziu štúdia, musí mať dôkladne prepracovaný portál, kde sa môžu študenti stretávať s vyučujúcimi vo virtuálnej realite. Väčšinou to funguje tak, že po zaplatení študijných poplatkov získa študent prístupové heslo. Pomocou neho môže vstúpiť do virtuálnej učebne, kde čerpá všetky informácie potrebné na štúdium, komunikuje s vyučujúcim aj s ostatnými spolužiakmi zo študijnej skupiny prostredníctvom chatovacích miestností.
Samozrejme, ak sedíte v Bratislave a váš profesor je napríklad z Harvardu, je len málo pravdepodobné, že sa vzhľadom na rozdielnosť v časových pásmach zladíte tak, že budete obaja v rovnakom čase online. Ak sa budete chcieť vyučujúceho niečo spýtať, zrejme si budete musieť na odpoveď nejaký čas počkať. Študijný obsah na internete tvoria študijné texty, videá, odkazy na internetové stránky, PowerPoint prezentácie...
Pedagóg by mal externým online študentom dodať rovnaký obsah ako tým, ktorí študujú priamo v škole. „Niektoré univerzity, medzi nimi aj naša, bežne ponúkajú aj vstup do virtuálnej knižnice, kde si môžete stiahnuť aktuálne dopĺňanú databázu informácií zo svetovej tlače, výstupy z vedeckých konferencií a podobne,“ vraví Branislav Zlocha. Učebnice, ktoré sú na zozname študijnej literatúry a nie sú k dispozícii v elektronickej podobe, si však treba zaobstarať fyzicky. Ak nevyšli na Slovensku, môžete si ich objednať napríklad cez Amazon alebo cez inú internetovú predajňu.
Systém výučby je rôzny
Naprogramovať celý systém online štúdia tak, aby študent mohol absolvovať celý proces od registrácie cez zaplatenie školného až po absolvovanie skúšok bez toho, aby musel vytiahnuť päty z domu, je pomerne zložitý proces a pre mnohé školy aj finančne ťažko realizovateľný. Preto sa niektoré univerzity spájajú na spoločných portáloch, ktoré pre ne naprogramuje niekto iný a prenajíma im virtuálny priestor za určitý poplatok.
„Naša univerzita využíva medzinárodný portál Black Board, ktorý je však nepoužiteľný na predmety v slovenskom jazyku, lebo nepozná slovenskú jazykovú mutáciu,“ vysvetľuje Branislav Zlocha. „Preto sme si vytvorili aj vlastný virtuálny priestor Bulletin Board a aktuálne skúšame v testovacej verzii Moodle.“
Samozrejme, najprestížnejšie a zároveň najbohatšie svetové univerzity, ako sú Harvard, Oxford alebo Cambridge, majú detailne prepracovaný vlastný virtuálny priestor. „Študent je schopný všetko vybaviť cez svoje registračné rozhranie, od zadania dátumu narodenia cez výber kurzov v jednotlivých semestroch až po úhradu a detailné možnosti štúdia spojené so sledovaním prednášok a prezentovaním študijných materiálov,“ tvrdí zakladateľ portálu JobLife Jaroslav Kiska, ktorý sprostredkúva štipendium pre slovenských online študentov na týchto prestížnych školách.
Vyučovanie cez počítač nie je totiž o nič lacnejšie ako normálne denné štúdium, ak pravda neberieme do úvahy ušetrené náklady za cestovné a životné náklady spojené napríklad s pobytom v Amerike. Z tohto pohľadu je online štúdium určite výhodnejšie. Cez projekt Skok v kariére, ktorý funguje na portáli JobLife, môžu slovenskí uchádzači o online štúdium získať peniaze na výdavky spojené s úhradou online kurzu na príslušnej univerzite podľa vlastného výberu.
„Na získanie grantu je potrebné vyplniť prihlášku s vašimi osobnými údajmi, zvoliť si kurz, ktorý by ste chceli na prestížnej univerzite študovať a získať minimálne dve odporúčania z vášho doterajšieho pôsobenia. Potom výberová komisia vyberie tých najlepších a najvhodnejších kandidátov,“ vysvetľuje Jaroslav Kiska.
Akú váhu má online diplom?
Branislav Zlocha aj Jaroslav Kiska sa zhodujú v tom, že prestíž online certifikátov a diplomov je porovnateľná, ako keby ich študent získal pri dennom štúdiu. „Na našej univerzite máme naštudovanú účinnosť online vzdelávania a prieskumy potvrdzujú, že sa kvalitou vyrovná dennému štúdiu,“ tvrdí Zlocha. „Študenti, ktorí si zvolili túto formu vzdelávania, bývajú dokonca viac motivovaní. Nie sú nútení prichádzať na určité miesto v určitom čase, takže ich štúdium kladie väčší dôraz na sebadisciplínu. Dokonca sa často stáva, že online študenti sú lepšie pripravení na skúšky ako ich kolegovia z obyčajného denného štúdia.“
Skúšky cez počítač
Skúšanie je asi najkomplikovanejšou časťou online štúdia. „Forma skúšky závisí od univerzity a konkrétneho kurzu,“ tvrdí Jaroslav Kiska. „Niektoré kurzy vyžadujú iba vyplnenie informatívneho testu, iné sa končia záverečnou online skúškou a sú aj také, ktoré si vyžadujú návštevu univerzity a absolvovanie záverečnej skúšky na univerzite.“
Vysoká škola manažmentu ponúka takzvané proktorované skúšky. To znamená, že nemusíte cestovať na zloženie skúšky na univerzitu, nájsť si proktora certifi kovaného touto školou a urobiť test pod jeho dozorom. Po jeho vyplnení pošle proktor vaše podklady vyučujúcemu, ktorý vás počas online štúdia viedol cez internet, a ten vás oznámkuje. Pedagógovia sa snažia hľadať stále efektívnejšie formy online skúšania, ktoré by umožnili študentom absolvovať aj túto záverečnú fázu štúdia cez internet.
Osvedčenými metódami sú napríklad testy, na ktorých vyplnenie máte len obmedzený čas, presne vyrátaný tak, aby ste nemali kedy nazerať do učebníc alebo ťahákov. Vhodné sú aj takzvané open book zadania – pri ich vypracovaní máte povolené použiť akékoľvek zdroje, lebo dôraz sa nekladie na naučené informácie, ale na analytické a kreatívne myslenie.
„Technika ide stále dopredu,“ dodáva Branislav Zlocha. „Dnes už existujú 360-stupňové kamery a rôzne biometrické zariadenia, ktoré dokážu napríklad overiť totožnosť študenta cez odtlačok prsta.“ Je len otázkou času, kedy sa proces online skúšania dovedie do dokonalosti, čo opäť rozšíri virtuálnu mobilitu študentov na celom svete.
Profesor Jozef Hvorecký vyučuje medzinárodné vzťahy na Vysokej škole manažmentu v Trenčíne a na University of Liverpool
V roku 1996 som odišiel pracovať do zahraničia. Niekoľko diplomatov chcelo pokračovať v práci pod mojím vedením, tak sme začali komunikovať cez internet. Skončilo sa to obojstranným úspechom. Študenti úspešne dokončili školu – a ja som stratil obavy z vyučovania cez pol zemegule. Po nástupe na VŠM som svoje skúsenosti obohatil o ďalší rozmer. Skúsenosť ukazuje, že cez počítač sa dá naučiť vlastne všetko. Ak sa však dá, pridávam aj osobné konzultácie. Len preto, lebo drobné nedorozumenia, ktoré sa cez internet vysvetľujú veľmi ťažko, sa pri osobnom kontakte vyjasnia rýchlejšie.
Špecialistka predaja produktov vo VÚB Lenka Cyprichová študovala online na Harvarde
Prihlásila som sa na predmet Principles of Finance na Harvarde. Prednášky boli raz za týždeň online, cez webovú kameru, k tomu PowerPoint prezentácia. Dvakrát týždenne boli aj semináre formou chatu. Vzhľadom na časový posun sa mi nikdy nepodarilo absolvovať prednášku či seminár online, preto som vždy využila záznamy, ktoré boli po skončení prednášky zavesené na internete. K dispozícii boli aj články z časopisov, ktoré sa týkali témy. Na všetky teórie a princípy použili príklad z reálneho finančného sveta. Takmer každý týždeň bolo potrebné odovzdať vypracované zadanie, pričom neakceptovali žiadne oneskorenie. Týmto ma „nútili“ aktívne štúdiu venovať určitý čas.
Prečo sa rozhodujeme pre online štúdium?
Pre virtuálne štúdium sa často rozhodujú zaneprázdnení ľudia, ktorí potrebujú ušetriť čas, ktorý by inak strávili premiestňovaním sa do školy. Často sú to mamičky na materskej dovolenke alebo zamestnaní ľudia so záujmom o doplnenie vzdelania alebo o rekvalifikáciu. Štúdium na zahraničných prestížnych univerzitách preferujú vysokoškolsky vzdelaní uchádzači, často bez praxe alebo s krátkodobou praxou v odboroch, ako sú ekonómia, marketing, IT a právo.