SME

Dagmar Barániková: Len tak ľahko sa nevzdávam

Aj napriek svojmu mladému veku už dvakrát získala titul šermiar roka. Pred sebou má však ešte dlhú cestu, a najmä náročný kvalifikačný rok na letnú olympiádu 2012.

So šermom ste boli v kontakte od detstva vďaka otcovi - šermiarovi. Myslíte, že by vás tento šport chytil, aj keby vás k nemu nepriviedol on?

Neviem, asi za to môže najmä vplyv rodiny, veď šermovala aj moja sestra. Ako dieťa som mala ešte aj iné záujmy, hrala som tenis, chodila na výtvarnú, tanečnú. Od takých dvanástich rokov som si však povedala, že by som sa mala venovať len jednej veci, lebo nestíham robiť všetko poriadne. Preto som sa rozhodla pre šerm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa prejavilo vaše rozhodnutie v praktickom živote, napríklad v súvislosti so školou?

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku som nemala väčšie problémy, lebo na preteky som chodievala len cez víkendy. Bývali len na Slovensku alebo v susednom Česku a Rakúsku. Neskôr, v deviatom ročníku a na strednej škole, som už cítila väčšiu záťaž a vybavila si individuálny študijný plán. Učitelia boli vždy ústretoví a nevyvolávali ma hneď na druhý deň, ako som sa vrátila z nejakého turnaja.

Študujete priestorové plánovanie na technickej univerzite, prečo ste si vybrali tento odbor?

Náhodou som raz bola na prezentácii škôl a zaujalo ma štúdium architektúry. Dala som sa nakoniec na priestorové plánovanie, čo je príbuzný odbor a spája sa v ňom architektúra a kreatívna tvorba. Uvažovala som ešte nad ekonómiou, lebo mám rada matematiku, ale zdalo sa mi, že ekonómia je viac o učení a bifľovaní. V odbore, ktorý som si vybrala, môžem viac kreatívne myslieť, robím rôzne projekty a je nás tam aj menej študentov. Je to celkovo príjemnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Plánujete po skončení štúdia pracovať v tomto odbore?

Predsa len, šermu sa dá profesionálne venovať oveľa dlhšie než iným športom. Určite, šerm ma totiž neuživí. Nie je u nás dostatočne finančne ohodnotený. Od štátu by som niečo mohla získať, keby som dosiahla naozaj veľký úspech, napríklad dobré umiestnenie na olympiáde, čo môže ešte nejaký čas trvať. Preto musím mať obr_1.jpgvzdelanie, prácu a zabezpečiť sa. V odbore, ktorý študujem, ide aj o tvorbu územných plánov v rámci Európskej únie, čo sa mi zdá zaujímavé.

V šerme ste začínali fleuretom a prešli ste ku kordu, prečo?

Fleuret bol v minulosti cvičnou zbraňou a je váhovo ľahší, takže pre mňa ako dieťa bolo jednoduchšie začať šermovať ním. Okrem toho bol náš klub orientovaný na túto zbraň a aj otec bol pôvodne fleuretista. Neskôr sa však klub preorientoval na kord, preto som sa naň dala aj ja. Istý čas som robila oboje, ale bolo to náročné. Ročne som mala aj štyridsať turnajov, čo je veľmi veľa, ale najmä, pri každej zbrani sa inak rozmýšľa. Robilo mi problémy preorientovať sa vždy na inú zbraň, preto som si vybrala len jednu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je na šerme s kordom najťažšie?

Trpezlivosť. Dá sa pri ňom takticky vyčkávať, neútočiť. Preto je podstatné vydržať to a nehrnúť sa do útoku. Dôležitá je kondička, lebo keď v kuse tri minúty poskakujete, hýbete sa, je to veľká záťaž. A svoje robí aj koncentrácia. Ak náhodou na chvíľu stratím pozornosť, okamžite dostanem dva-tri zásahy, ktoré môžu rozhodnúť o výsledku zápasu.

Pomáha vám trénovanie trpezlivosti a koncentrácie aj v bežnom živote?

Bežné situácie vnímam trochu inak. V porovnaní so spolužiakmi som bojovnejšia, odhodlanejšia, len tak ľahko sa nevzdávam. Napríklad na skúšky nechodievam v takom veľkom strese ako ostatní. Poriadne stresy totiž zažívam na obr_2.jpgpretekoch a so skúškou, ktorú môžem prinajhoršom aj zopakovať, sa to nedá porovnať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre laikov sa šerm spája s romantickou predstavou historických šermiarov. Táto oblasť vás nikdy nelákala?

Vôbec. Historický šerm nie je šport, ide skôr o predstavenie, naučené pohyby nie sú pre mňa.

Čo vás na športovom šerme najviac baví?

Celkovo mám rada súťaživosť a na šerm som si už zvykla, patrí do môjho života. Vybudovala som si v ňom určité postavenie, veľa mu aj obetovala, mávam dosť tvrdé tréningy a nechcela by som s ním len tak prestať.

Na ktorú časť tela kladiete pri tréningu najväčší dôraz?

Najdôležitejšie sú nohy. Musia byť silné i rýchle. Zapojiť treba tiež trup. Šermiari často trpia na chrbát, lebo ide o jednostranný šport. Preto posilňujem aj chrbát a brucho, aby podporovali trup a zbytočne som si neublížila. Ruky posilňujem tiež, ale len zľahka, aby som nestratila cit.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre turnaje dosť cestujete, koľko ich za rok absolvujete?

Prestúpila som z juniorskej kategórie k seniorom, takže sa mi plán trošku zmenil. Celkovo ide asi o dvadsať turnajov. Z toho je osem svetových pohárov a len na nich sa dajú získať body do svetového rankingu. Bohužiaľ, ich usporiadanie sa obr_4.jpgrozdelilo po svete tak, že len tri sú v Európe. Ísť napríklad do Ria de Janeiro je finančne dosť náročné, keďže si výdavky platím sama, ale ak sa chcem zúčastniť na olympiáde, musím ich absolvovať všetky.

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Prvý úspech prišiel v roku 2007, keď som vo Fínsku vyhrala svetový pohár juniorov. Mala som skvelý pocit, že sa konečne dostavili výsledky dlhoročnej driny. Aj po prestupe k seniorom som mala úspech, bola som šestnásta na majstrovstvách Európy, pričom treba povedať, že ide o ťažší turnaj než majstrovstvá sveta, kde sa stretáva aj väčšie množstvo slabších šermiarok, napríklad z Vietnamu, Thajska. V európskej súťaži sú všetky krajiny silné, preto to bol pre mňa veľký úspech.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ktorom štáte je šerm najviac obľúbený?

Asi vo Francúzsku. Francúzi berú šerm ako národný šport, ktorý milujú. Majú obrovské množstvo klubov a ponímajú ho veľkolepo. Majstrovstvá sveta, na ktorých som sa zúčastnila v novembri, sa konali v Grand Palais a boli vypredané všetky zápasy. Nikde inde som nevidela, aby bolo v hľadisku päťtisíc platiacich divákov. To je naozaj výnimočné.

Čo váš tréning, vraj u nás nemáte veľa príležitostí s niekým cvične šermovať.

Šerm je o kontakte, sparingu, a keď chcem byť dobrá, potrebujem mať našermovaných veľa ťažkých zápasov. Preto chodievam cez týždeň trénovať do Budapešti alebo na týždňové sústredenia do Taty, ktoré sú usporadúvané pre maďarskú reprezentáciu. Vybavuje mi to môj tréner pán Árpád Érsek, ktorý má veľmi dobré obr_3.jpgvzťahy s maďarskými reprezentačnými trénermi. Niekedy trénujem aj s poľskou reprezentáciou, inokedy zase v Česku. U nás je šermiarska základňa malá, preto si takto pomáham.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nerozmýšľali ste, že by ste odišli do zahraničia?

Takáto možnosť je vždy, ale mne je najlepšie doma (smiech). Celý rok chodím po sústredeniach, a preto som najradšej, keď prídem domov. Niekedy nemám chuť ísť ani na dovolenku. Odísť študovať a trénovať niekam von by som si zatiaľ netrúfla. Bolo by možno aj dosť komplikované nájsť si školu v takom meste, kde sa šermu venujú na pre mňa potrebnej úrovni. Zatiaľ som rada, že sú Bratislava a Budapešť vzdialené len dve hodiny cesty.

Dá sa pri stretnutí nejako vážnejšie poraniť?

Myslím, že prepichnutie už dnes nehrozí. Oblečenie má v sebe kevlarové vlákna, ktoré sú aj v nepriestrelných vestách a maska tiež vydrží veľmi veľký tlak. Pre kordy sa vyvinul špeciálny druh ocele, ktorá sa láme natupo a nemôžete ňou nikoho prepichnúť. Pred zápasom sa navyše kontrolujú oká na maske, či sú v poriadku a nerozťahujú sa, takže to naozaj nie je nebezpečné. Keď sa stane úraz, ide väčšinou o vyvrtnutý členok alebo koleno, čo už však ani nie je o šerme. Mávam modriny, ktoré však patria ku každému športu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vás najbližšie čaká?

V januári sa začína sezóna svetových pohárov a vyvrcholením sú v júli majstrovstvá Európy. No a od apríla sa začína kvalifikačný rok na letnú olympiádu 2012 v Londýne. Takže celé obdobie, až do skončenia kvalifikácie v apríli 2012, bude veľmi náročné.

Dagmar Barániková (21)

Od ôsmich rokov sa venuje šermu. Je členkou Bratislavského šermiarskeho klubu Ferdinanda Martinenga. Začínala fleuretom, neskôr prešla na kord. Je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska, v rokoch 2008 a 2009 sa stala slovenským šermiarom roka.

Na majstrovstvách Európy seniorov obsadila v roku 2009 šestnáste miesto, na majstrovstvách sveta seniorov skončila tento rok šesťdesiata druhá zo 140 žien. V roku 2007 vyhrala svetový pohár junioriek vo Fínsku, v 2008 obsadila tretie miesto na svetovom pohári junioriek v Poľsku, v roku 2009 skončila tretia aj vo Francúzsku.

Zúčastnila sa aj na Svetovej letnej univerziáde v Belehrade (2009), kde dosiahla 20. miesto. V roku 2010 na svetovom pohári senioriek v Grécku skončila jedenásta. V súčasnosti je na 88. mieste v celkovom hodnotení Svetovej šermiarskej federácie FIE. Študuje odbor priestorové plánovanie na Slovenskej technickej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 646
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 164
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 712
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 539
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 998
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 613
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 836
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 487
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 748
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 605
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 411
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 949
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 514
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 217
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu