Ako pre TASR poznamenal Branislav Blaščák zo štúdia Body Gallery, treba si tiež všímať ako sa ľudia v ňom správajú, napríklad, či si pred zákrokom umyjú ruky. Upozornil, že všetky ihly, ako aj ostatné nástroje musia byť sterilné alebo sterilizované. Domáci piercing preto neodporúča, keďže v takýchto podmienkach nie je možné dosiahnuť takú čistotu ako u profesionálov.
Podľa Blaščáka domáci piercing nezvykne skončiť dobre. Podotkol, že na začiatku chcú ľudia ušetriť a do štúdií ich napokon privedú následné problémy ako napríklad zarastený piercing. Poukázal na to, že raz takto musel skalpelom vyrezávať zarastený piercing z jazyka. Ozrejmil, že piercing v domácich podmienkach môže byť aj viac bolestivý, keďže tí, ktorí sa touto profesiou živia, presne vedia ako majú piercing aplikovať.
Piercing si možno podľa Blaščáka dať urobiť kedykoľvek počas roku, radí však vyhnúť sa letným mesiacom, kedy sa človek viac potí. Podmienkou zákroku je dobrý zdravotný stav, keďže piercing po jeho aplikácii predstavuje pre telo záťaž, s ktorou sa musí vyrovnať. Telu to môže trvať napríklad týždeň pri piercingu jazyka až po osem mesiacov pri pupku či chrupavke. Tiež sa môže stať, že telo šperk vôbec neprijme a vylúči ho.
Blaščák poznamenal, že vek pri piercingu nehrá rolu, keďže ten prvý v podobe prepichnutia uší dostane väčšina dievčat už v prvých mesiacoch života. Pred samotnou realizáciou piercingu však odporúča zvážiť si, čo vlastne človek chce a či ho piercing nebude v živote či práci obmedzovať.
Piercingu by sa určite mali vyhnúť ľudia s cukrovkou, slabou zrážanlivosťou krvi, kožnými chorobami, problémami so srdcom či epilepsiou. Pred aplikáciou piercingu sa tiež nemajú užívať žiadne lieky ani alkohol. V prvých dňoch po aplikácii by sa človek nemal kúpať, ale iba sprchovať. Vyhnúť sa treba i saune a bazénom.