Začiatok roka je ako stvorený na to, aby sme konečne urobili niečo pre zdravie. Väčšinou máme v tomto období pár kilogramov navyše, ktoré sa na nás nalepili pri vianočnom hodovaní, a práve sa spamätávame zo silvestrovskej opice. Vtedy nastupujú skvelé novoročné predsavzatia, na ktoré potom počas roka zabúdame.
Jedným z tých, ktoré je však určite lepšie premeniť na celoživotný návyk, než ho po chvíli hodiť za hlavu, je predsavzatie, že nebudeme svoj organizmus zaťažovať toxickými látkami. A to neznamená len vzdať sa tučnej a sladkej stravy, alkoholu a cigariet. Myšlienka detoxikácie vychádza z predpokladu, že nielen nezdravé jedlo, z ktorého tučnieme a chorľavieme, je zdraviu škodlivé, ale aj prijímanie rôznych chemikálií zo vzduchu, vody alebo z kozmetiky.
A tak sa na trhu objavujú rôzne „detoxikačné“ prípravky – čaje, sprchové gély, šampóny a výživové doplnky. Ťažko však povedať, ktoré z nich naozaj fungujú. K zaujímavým výsledkom dospel výskumný tím z londýnskej univerzity pod vedením profesora Colina Berryho, ktorý skúmal účinok rôznych špeciálnych prípravkov s prívlastkom „detoxikačný“. Zistil, že väčšina z nich nemá na naše zdravie zásadný pozitívny vplyv, ak neurobíme zmeny v životospráve.
Najdôležitejšie je zdravo sa stravovať, dostatočne sa hýbať a spať. „Zbaviť telo škodlivých látok je v podstate celkom jednoduché,“ tvrdí Berry. „Nechajte ho, aby mohlo využiť svoje prirodzené čistiace mechanizmy a ono vás samo zbaví všetkého, čo by vám mohlo škodiť.“ Takže skôr, než začnete míňať peniaze na rôzne detoxikačné pomôcky, skúste urobiť pár jednoduchých zmien.
Základ je v strave
Jedným z prvých príznakov, že naše telo je zanesené škodlivými látkami, môže byť priberanie. „Ak pečeň nestíha rozložiť a odpratať všetky toxíny, vtedy sa časť tohto chemického odpadu, ktorý sme si primiešali do potravín a nápojov, ukladá v tukových bunkách,“ vysvetľuje doktor Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy. Aby sme tento životne dôležitý orgán nepreťažovali, odporúča jesť čo najmenej živočíšnych potravín, lebo najviac toxínov sa nachádza práve v živočíšnom tuku.
Ďalej by sme mali konzumovať čo najmenej potravín a nápojov, ktoré sú zafarbené, dochucované, aromatizované, dochutené a konzervované syntetickými látkami a vždy, keď je to možné, uprednostniť stravu v biokvalite. A ako by mal vyzerať ideálny detoxikačný jedálny lístok?
„Počas detoxikácie si naplno užite všetky druhy dostupného surového aj tepelne upraveného ovocia a zeleniny, vymýšľajte a skúšajte nové šaláty a nové nízkotučné dressingy, naučte sa variť a používať ryžu natural, z ktorej sa dá urobiť tisíc jedál na slano aj na sladko, jedlo si ozdobte zelenou vňaťou, používajte iba za studena lisované oleje a objavte ich nové druhy – tekvicový, sezamový, ľanový, orechový,“ odporúča Bukovský.
Vo svojej knihe Teraz to zíde – pravdy a klamstvá o chudnutí radí používať pri varení celozrnné cestoviny, ovsené vločky a na ochucovanie jedla používať čo najviac rôznych druhov byliniek a korenín, ako je napríklad oregano,tymian, bazalka, rozmarín, šalvia, bobkový list, kurkuma, rasca, čili alebo kôpor. Jednoducho sa treba vzdať zaužívanej predstavy, že zdravé jedlo musí byť bez farby, chuti a zápachu.
Voda a vzduch
Výborným detoxikačným prostriedkom je obyčajná čistá voda, ktorá odplaví z tela škodliviny a čistý vzduch, ktorý v kombinácii s pohybom dokáže účinne povzbudiť metabolizmus. Preto by sme si mali denne, bez ohľadu na počasie, dopriať aspoň kratšiu prechádzku. Celkovú očistu tela môžeme podporiť aj masážou a saunou. Skvelý účinok môže mať najmä reflexná masáž alebo lymfodrenáž.
Na rozprúdenie lymfatického systému blahodarne vplýva aj ajurvédska masáž Abhyanga a cvičenie jogy. Jogíni poznajú celý rad špeciálnych cvikov zameraných na podporu metabolizmu. Používajú aj špeciálne očistné techniky, ktoré však rozhodne neradno skúšať bez skúseného odborného dohľadu.
K detoxikačným novinkám patrí špeciálna Birkam joga – cvičenie v miestnosti s teplotou približne 37 až 40 stupňov a štyridsaťpercentnou vlhkosťou vzduchu. Pri fyzickej námahe v takýchto podmienkach sa účinne reguluje metabolizmus v tráviacom systéme i v telových bunkách. Samozrejme, za predpokladu, že nezabudneme telo výdatne hydratovať.
Zaujímavou formou detoxikácie sú očistné dychové cvičenia, ktoré nás zbavujú psychického odpadu. Následky dlhodobého stresu môžu byť pre telo rovnako jedovaté ako toxická strava. Preto by súčasťou celkovej detoxikácie mala byť aj očista od negatívnych myšlienok a emócií.
„Ak ste v strese, nezačínajte radšej žiadnu detoxikáciu, pretože s očistou by ste mali začať najprv v hlave,“ dodáva doktor Igor Bukovský. Keď sa nám podarí postupne začleniť fyzické i psychické čistenie organizmu do našej životosprávy, odmenou by nám malo byť štíhlejšie telo, krajšia pokožka, odolnejšia psychika a celkovo kvalitnejší život.
Ako postupovať pri detoxikácii
- Nemýľte si detoxikáciu s chudnutím, sú to dve rozdielne veci.
- Nepodstupujte radikálne procedúry, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.
- Nepoužívajte detoxikačné prípravky, ktoré obsahujú preháňadlá.
- Aby ste nemuseli veriť, že vaše telo je plné toxínov, tak ho toxínmi zbytočne nepreťažujte. Ak chcete pomôcť svojim bunkám zvládnuť život vo svete plnom chemických nástrah, urobte pre ne niečo dobré každý deň.
- Zbavte sa toxínov v duši – existujú nielen toxické veci, ale aj toxické emócie, pesničky alebo toxickí ľudia.
Kedy potrebujete detoxikáciu?
- chronická únava, poruchy koncentrácie a spánku
- oslabený imunitný systém, ktorý sa môže prejaviť častejšími infekciami alebo zhoršeným hojením rán
- bolesti hlavy a kĺbov
- zmeny nálady a agresivita
- zhoršenie alergických príznakov, atopického ekzému a psoriázy
- zápcha a poruchy trávenia
- u mužov erektilná disfunkcia
K téme sa vyjadruje: doktor Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy v Bratislave, www.akv.sk