SME

Nie si v kalendári, neoslavuješ

Kedy majú meniny Jonáš, Tobiáš, Halka alebo Anita? Nikdy? Kto rozhoduje o tom, aké mená v kalendári budú a aké doň nepatria?

Ľudia s menom Ján alebo Katarína to majú s meninami jasné - takmer každý vie, kedy prísť zagratulovať s fľašou a dezertom alebo poslať pozdrav. No takí Jonáš, Tobiáš alebo Gréta by si radšej mali zvyknúť, že ani ich príbuzní si na ich meniny nemusia spomenúť. Tieto mená v kalendároch chýbajú, hoci už zopár rokov ich matrikárky zapisujú relatívne často. A podobných prípadov je čoraz viac, pretože kým mená pribúdajú, kalendáre sa nemenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ste v zozname?

Ak si pred rokmi rodičia zvolili pre svoje dieťa exotickejšie meno, okamžite čelili otázke, či je v kalendári. Kniha autorov Milana Majtána a Mateja Považaja Vyberte si meno pre svoje dieťa, ktorá obsahuje asi 1600 mien, bola a stále ešte je jednou z hlavných pomôcok pre rodičov. Slúži aj ako zoznam úradných podôb mien.

SkryťVypnúť reklamu

Matej Považaj z Jazykovedného ústavu SAV hovorí, že pri ostatnej aktualizácii v roku 1998 vychádzali z mien, o ktorých zápis rodičia na Slovensku žiadali najčastejšie. Situácia sa však odvtedy ešte viac zliberalizovala.

Právo vydavateľa

Ak je meno uvedené v kalendári, akoby dostalo úradné požehnanie. V minulosti existovali komisie zložené z pracovníkov ministerstva vnútra, kultúry a Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV a hlavných vydavateľstiev. Tie rozhodovali o tom, ktoré meno bude zavedené do kalendára.

Nástenný kalendár v SME

V pondelok 20. 12. nájdete v denníku SME vložený veľký nástenný kalendár, ktorý obsahuje bežné, ale najmä nevšedné mená a sviatky.

„Tým sa dosiahol stav, že sa súbor mien v kalendároch neodlišoval od vydavateľa k vydavateľovi. Zohľadňovali sa pritom stáročné tradície, pranostiky viažuce sa na konkrétne dni a mená a pod. Niekedy sa niektoré mená z kalendára vypúšťali v prípade, ak išlo o mená, ktoré sa prestali používať a na ktoré sa neviazali pranostiky ani kresťanské tradície," vysvetľuje Považaj.

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1990 prevzalo záštitu nad touto problematikou na čas ministerstvo vnútra, ale dnes už nijaké komisie nie sú, ani v minulosti, ani teraz nijaký zákon nerieši, akým spôsobom by sa mali nové mená do kalendárov dopisovať.

Jednotlivé vydavateľstvá kalendárov teda postupujú podľa vlastného uváženia. „Nemáme možnosť túto činnosť ovplyvniť," reagovala vedúca oddelenia matrík a hlásenia pobytu sekcie verejnej správy ministerstva vnútra Alena Kružliaková.

1.jpg

Ak sa na nich niekto obráti s požiadavkou na zavedenie nového mena do kalendára, dostane informáciu, že ju má adresovať vydavateľom kalendárov. „Súčasne upozorníme na skutočnosť, že ak vydavateľ žiadateľovi vyhovie, mal by prihliadať na skutočnosť, že vybraté meno by sa svojím znením malo zaraďovať do materinského jazyka nositeľa a malo by vyhovovať jeho zákonitostiam," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Jazykový guláš

„Nepokladám za šťastné, že neexistuje nijaká koordinácia," myslí si jazykovedec Matej Považaj. Zároveň však pripomína, že preberaniu mien z iných jazykov sa nemožno brániť. „Mená sa preberali aj v minulosti, niekedy v menšej miere, inokedy vo väčšej. Veď prevažná väčšina mien, ktoré sa u nás bežne používajú, má cudzí pôvod, no prispôsobili sa nášmu pravopisnému a gramatickému systému," hovorí.

Po roku 1989, prirodzene, sa tento proces urýchlil. Na výber mena vždy pôsobili rozličné činitele, jednak tradícia, mená postáv z literatúry, z filmov, jednak rozličné módne vlny ovplyvnené úspešnými nositeľmi konkrétneho mena z oblasti športu, ale predovšetkým zo šoubiznisu.

Považaj sa však zásadne prikláňa k tomu, aby sa v našom prostredí dávali upravené „poslovenčené" podoby. „Menom istým spôsobom reprezentujete aj príslušnosť k národnosti, ku ktorej sa človek hlási, resp. k štátu, v ktorom žije. Takýto prístup je celkom prirodzený a uplatňuje sa aj v iných krajinách," dodáva. Stačí sa pozrieť napríklad na to, ako sa používajú mená tých našich bývalých spoluobčanov, ktorí sa vysťahovali do iných krajín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Považaj tiež apeluje na rodičov, aby meno pre dieťa aj v tejto situácii vyberali citlivo. „K typicky slovenským priezviskám naozaj nie je vhodné vyberať mená, ktoré sú v našom prostredí nezvyčajné, a k tomu ešte v cudzích pravopisných podobách. Ľudia sa pozastavujú nad tým, ak je so slovensky znejúcim priezviskom ako Cibuľa či Medveď skombinované krstné meno v cudzej jazykovej podobe," pripomína. Iná situácia je, ak dieťa je nositeľom neslovenského, resp. neslovanského priezviska.

2.jpg

Všetkým nevyhovejú

„My vydávame kalendáre a diáre už vyše pätnásť rokov. Používame štandardnú, tradičnú zostavu mien. V priebehu ostatných rokov sme však pridali zopár nových používaných mien - napríklad Sára, Timea či Sebastian," hovorí Roman Oros, spolumajiteľ a dizajnér vydavateľstva Barracuda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pripúšťa, že sa na nich telefonicky aj e-mailom obracajú ľudia so žiadosťou o pridanie nového mena, ktoré má ich dieťa, synovec, neter či vnúča. „Keby sme však vyhoveli všetkým týmto požiadavkám, v diároch by už asi nebolo ani miesto na zapisovanie," dodáva.

Má však diskusia o zaraďovaní mien do kalendárov vôbec ešte zmysel? Majú v dnešnej elektronickej dobe budúcnosť samotné kalendáre a diáre?
„Myslím si, že elektronické kalendáre v mobiloch a počítačoch tak skoro stolové kalendáre a diáre úplne nenahradia, predsa len, ľudia sú ešte stále zvyknutí na klasiku," hovorí Michal Vlčko z Ultra Printu, mimochodom, nositeľ jedného z klasických a stále obľúbených chlapčenských mien na Slovensku.

Ako je to vo svete?

Slávenie menín je zaužívané hlavne v stredoeurópskych a latinskoamerických krajinách, v obmedzenej podobe sa tento zvyk uchoval aj v protestantských krajinách ako Anglicko či Švédsko, ale tam sa pripomínajú skôr rôzni svätí patróni. Jednotlivé cirkvi majú svoje vlastné kalendáre, ktoré sú založené na ich tradíciách, už dávno nereflektujú bežne používané mená, svoj deň v nich majú aj Anaklétovia či Anachóriovia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nadšenci sa pokúšajú preniesť túto zvyklosť dokonca aj na severoamerický kontinent. Na internete sa dá nájsť oficiálny zoznam menín v Kanade a USA, ktorý sčasti vychádza z tradičných dátumov a sčasti sa pokúša o americké prvky. Dňa 11. augusta je síce aj v ňom zaradená Sue, 24. júna zas John, americkí Georgeovia však majú podľa neho oslavovať meniny 22. februára, keď sa narodil ich slávny menovec George Washington.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 938
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 053
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 702
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 514
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 751
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 136
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 369
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 52 233
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 36 512
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 081
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 280
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 107
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 622
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu