SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Vyrobte si vianočnú výzdobu

Aj keď obchody doslova praskajú pod štedrosťou výberu vianočných ozdôb, stále sa nájdu dobré dôvody na to, aby ste si ich vyrobili sami.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – Stock.XCHNG)

Keď zoberiete výrobu vianočnej výzdoby do vlastných rúk má to hneď niekoľko výhod. Oddýchnete si, zabavíte sa so svojimi deťmi a šikovnými rukami vyrobíte ozdôbky, ktoré budú vybočovať z továrenskej uniformity. A to všetko za zlomok peňazí, ktoré by ste minuli v predajni.

Je iba na vás, či sa rozhodnete pre skromnú výzdobu, ktorá vám pripomenie návštevu u starej mamy, alebo to rozbalíte s plne naškrobenou noblesou, vycifrovanou do posledného detailu. Viac ako na zručnosti záleží na fantázii a čase, ktorý príprave venujete.

Začať môžete hoci aj hneď. Pre inšpiráciu vám ponúkame niekoľko tipov spolu s uvedením orientačných nákladov, času, ktorý budete potrebovať a ohodnotením zručnosti na päťbodovej stupnici. Najnáročnejší výrobok by mal päť bodov, v našich tipoch si najväčšiu zručnosť vyžadujú ozdoby z cesta.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Z vody a múky

Cena: 1 euro
Čas:
6 h
Zručnosť: 4/5
Deti: od 3 rokov

Ozdoby vyrobené z najjednoduchšieho cesta pozostávajúceho z vody a múky majú pohanskú tradíciu v celej strednej Európe. Prostredníctvom zvieracích symbolov poukazovali na rôzne ľudské vlastnosti a spoločenské postavenie. Zdobili príbytky, stromčeky, štedrovečerné tabule a tam, kde bola bieda aj vo sviatočné dni, z cesta vyrábali hračky pre deti. Na rozdiel od nadýchaného chrumkavého chleba sú ozdoby tvrdé ako skala a trvanlivé.

Postup:
Podľa základnej receptúry najskôr dôkladne vymiesime kilo hladkej múky T650 so štyrmi decilitrami vlažnej vody. Cesto treba nechať niekoľko hodín odpočinúť na chladnom mieste vo vlhkej utierke, aby napučal lepok a hmota sa stala jemnejšou a tvárnou. Potom tvarujeme ornamenty, postavičky a symboly tak ako z plastelíny. Pri tvarovaní používame valček, ostrie noža, nožničky s ostrým hrotom či dokonca hrebeň. Fantázii sa medze nekladú. Dôležité je však myslieť na jediné. Všetky diely treba vzájomne lepiť kvapkou vody.
Hotové ozdoby sušíme niekoľko hodín na nevymastenom plechu na pečenie a následne potierame vajíčkom, aby získali lesk. Pečieme pri teplote 60 stupňov v rúre približne dve hodiny do úplného zatvrdnutia a pre dosiahnutie krásnej zlatohnedej farby zvýšime v záverečnej fáze teplotu na 150 °C.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Efektný povrch pripomínajúci srsť či perie možno vytvoriť hustým nastrihávaním povrchu cesta a očká vyrobíte zatlačením akýchkoľvek korením do jeho povrchu.

2. S vôňou medu a Vianoc

Cena: 5 eur
Čas:
4 h
Zručnosť: 2/5
Deti: od 2 rokov

Je takmer nemožné predstaviť si Vianoce bez voňavých vyzdobených medovníčkov. Sú krehké a šťavnaté zároveň a svoj šmrnc nestrácajú ani po týždňoch zdobenia interiéru. Osviežia zeleň živého smrečka či jedličky, možno z nich lepiť betlehemy a miesto si nájdu aj vo svietniku či venci na dverách.

Postup:
Príprava cesta je nenáročná. Do 120 gramov rozpusteného masla pridajte 160 gramov cukru a 160 gramov medu a miešajte do vychladnutia. Do zmesi vyklepnite dve vajíčka a zapracujte pol kilogramu hladkej múky, čajovú lyžičku jedlej sódy a dve čajové lyžičky perníkového korenia. Hladké vypracované cesto odložte vo fólii oddýchnuť na dve hodiny do chladničky. Potom ho vyvaľkajte na pol centimetra hrubý plát a môžete vykrajovať rôzne tvary.

Tie na papieri na pečenie potreté rozšľahaným vajíčkom pri 180 °C pečieme približne 10 minút. Priestor na najväčšiu tvorivosť máte pri zdobení hustou polevou, ktorú vyrobíte postupným primiešaním 160 gramov práškového cukru do hustého snehu z jedného bielka. Ozdoby nakreslené vrecúškom s odstrihnutým rohom zasychajú niekoľko hodín. To je dosť času na to, aby ste stihli pojesť všetky nepodarky.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Popustite uzdu fantázii a neriaďte sa iba tvarom vykrajovačiek, ktoré máte v kuchyni. Z plátu cesta vykrajujte nožom, čokoľvek vás napadne.

3. Slama pre radosť

Cena: 2 eurá
Čas:
1 h
Zručnosť: 3/5
Deti: od 6 rokov

Vďaka mnohým nadšencom tradičných sviatočných ozdôb sa slama z našich príbytkoch nevytratila a záujem o ňu registrujú aj predajne s umeleckými potrebami, ktoré ju už pred rokmi zaradili do ponuky. Jej zlatožltá farba pripomína horúce letné mesiace a ladí s akoukoľvek doplnkovou farbou. Modrá, červená či tmavozelená jej rozhodne pristane.

Postup:
Steblá očistené od listov a klasov treba na niekoľko minút namočiť do teplej vody. Tým sa krehký šušťavý materiál zmení na poddajné rúrky, ktoré možno ľubovoľne zapletať a viazať. Najjednoduchšie sú ozdoby viazané, keď tvarujeme hviezdicovité útvary preväzovaním stebiel niťou. Začíname od stredu a steblá ukladáme tak, aby tvorili vejáre. Pre dokonalý tvar možno použiť šablóny.
Zastrihávanie okrajov prichádza na rad až po sformovaní ozdoby, vtedy môžeme prejsť k doplnkovému zdobeniu. K základnému tvaru môžeme prišívať vrkoče upletené zo slamy či iba medzi steblá vpletať stužky. Mnohé vzory sú jednoduchšie, ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Stačí vybaliť škatuľu so starými ozdobami či nazrieť na fotografie z internetu. Niekedy sa stáva, že je niektoré zo stebiel kratšie, ako potrebujeme. Najlepšie je nadpojiť ho zasunutím tenkého konca do hrubého.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Po dokončení ozdôb je dôležité zaistiť ich dôkladné preschnutie, pokiaľ možno čo najrýchlejšie. Dlhodobé pôsobenie vody spôsobí stmavnutie slamy a nedokonalé schnutie môže vašu prácu zničiť plesňou.

4. Trblietavé perly a koráliky

Cena: 8 eur
Čas:
2 h
Zručnosť: 2/5
Deti: od 4 rokov

Sklené koráliky dokážu pri vhodnom osvetlení navodiť luxusnú sviatočnú náladu a bohatý výber farieb umožňuje prispôsobiť si výzdobu k vlastnému vkusu. Všetko, čo potrebujeme, sú tenké tombakové drôtiky s hrúbkou od 0,3 po 0,8 milimetra, elektrikárske klieštiky s tenkým nosom a najrôznejšie koráliky s otvormi, ktoré zodpovedajú prierezu drôtika.

Postup:
Všetko sa začína návrhom. Nakreslite si na papier jedným ťahom hviezdu, rozpočítajte počty korálikov na jednotlivých segmentoch a môžete sa pustiť do navliekania. Typická dĺžka drôtika je 80 centimetrov a prvý korálik sa fixuje ovinutím. Každý stret drôtikov fixujeme vzájomným pootočením, pri ktorom drôtik zmizne kdesi medzi korálikmi.
Nič nenahradí radosť z prvej hotovej hviezdičky. Vari iba ďalšie pokroky, keď sa na internete dostanete k návodom, ako touto technikou možno vytvoriť trojrozmerné ozdôbky a postavičky. Výhodou tejto výzdoby je trvanlivosť a možnosť kedykoľvek použiť materiál na nové dielka.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Príliš ťažké koráliky a tenký drôtik nejdú dohromady, pretože hotové ozdoby nedržia tvar a pod ťarchou sa skrúcajú. Vždy sa snažte hrúbku drôtika zosúladiť s hmotnosťou korálikov i celej ozdoby.

5. Lepené svietniky či vence

Cena: 12 eur
Čas:
1 h
Zručnosť: 1/5
Deti: od 5 rokov

Jesenná príroda je plná zázrakov. Sušené kvety, trávy, bodliaky, šišky, farebné lístie či čokoľvek iné dokáže zaujať už na prvý pohľad. Kto nelenil a nazbieral si dostatok materiálu na výzdobu interiéru predtým, ako všetko zmizlo pod snehom, ten ho môže využiť pri zdobení svietnikov, vianočných vencov a girlánd.

Postup:
V ponuke kvetinárstiev je široká škála materiálov. Od čerstvej čečiny cez slamené základy vencov až po drobné ozdôbky z prírody. S tepelnou tavnou pištoľou v ruke je tak umelcom každý. Lepí všetko bez ohľadu na materiál a tuhne po niekoľkých sekundách.
Základnú konštrukciu svietnika či venca vytvoríte z čečiny pomocou viazacieho drôtu. Začiatočníkom odporúčame zelený, ktorý sa aj pri nešikovnom viazaní stratí z dohľadu. Nasleduje zdobenie. Či už siahnete po ozdobách, ktoré ste si vytvorili sami, alebo využijete, čo ste našli v prírode, rozhodnutie je iba na vás. Pištoľ ukotví každý kúsok na správnom mieste a výsledok je na nerozoznanie od toho, s čím sa stretnete na tržniciach. Výhodou je, že hotovú výzdobu možno upravovať a meniť, aby sa po týždni či dvoch nezunovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: K lepiacej pištoli možno zakúpiť lepidlá v rôznych tvrdostiach a farebných odtieňoch. Čím mäkšie lepidlo zvolíte, tým bude spoj pružnejší.

6. Biele kráľovstvo

Cena: 0,50 eura
Čas:
1 h
Zručnosť: 1/5
Deti: od 3 rokov

Je biely ako sneh a možno ho vystrihovať a vyrezávať do akýchkoľvek útvarov. Papier je vďačným materiálom na výrobu ozdôb obzvlášť preto, že aj s minimom námahy dokáže vyčariť sviatočnú atmosféru. Či už nalepený na okenných tabuliach, alebo na stromčeku.

Postup:
Azda najžiadanejšie sú hviezdy a vločky, ktoré vystrihujeme z papierového štvorca, ktorý sme vopred uhlopriečne zložili na dvanástiny. Možno si spomínate na detské časy a jednoduché vystrihované vzory. Ak si však pozriete fotogalériu na adrese flickr.com/photos/jmdsnowflakes/with/4140029788/, bude vám okamžite jasné, čo všetko dokážete.
Svoje čaro majú aj ornamenty, ktoré skončia nalepené v okenných výplniach. Možnosti sú neobmedzené a hravo si s ich vystrihovaním podľa šablón poradia aj deti. Aby ste ich po sviatkoch dokázali bez námahy odstrániť zo skla bez drhnutia, porozhliadnite sa v papiernictve po gélových samolepiacich kvapôčkach, ktoré na okne nezanechajú žiadne stopy.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Aj keď farebné papiere pôsobia lákavo, zostaňte radšej pri tých bielych. Ak ich chcete dekorovať farebnými tónmi, osviežte ich farebným postrekom z akrylátovej farby v spreji, aplikovaným z 80-centimetrovej vzdialenosti.

7. Papier, ako ho nepoznáte

Cena: 1 euro
Čas:
5h + schnutie
Zručnosť: 1/5
Deti: od 6 rokov

Aj starým novinám možno vdýchnuť nový život, ak s prípravou ozdôb začnete s predstihom. Ozdoby z papierovej masy sú ľahké, dobre tvarovateľné a možno ich farbičkami dekorovať najrôznejšími technikami. Výhodou je, že veľkosť nerozhoduje. Či spravíte malé závesné ozdôbky na stromček, alebo gigantickú plastiku na stôl, či na stenu, je na vás.

Postup:
Do veľkej nádoby nalejte vlažnú vodu a natrhajte do nej staré noviny. Trhajte dovtedy, kým nezíska papier prevahu nad vodou a nezačne sa pri miešaní trhať na kúsky. Prilejte trochu škrobu na bielizeň a mieste hmotu dovtedy, kým sa nestane dostatočne vláčnou na tvarovanie. Veľké množstvá možno na prípravu veľkých plastík premiešavať vŕtačkou s metlou na farbu, s malými množstvami na drobné ozdoby si poradí mixér.
Papierovú hmotu preceďte, vytlačte z nej časť vody a začnite na fóliovej podložke s tvarovaním ozdôb. Čím má hmota väčšiu štruktúru, tým hrubšie budú detaily. Nechajte niekoľko dní schnúť na radiátore, kým sa všetka voda neodparí. Schnutie možno urýchliť v rúre s teplotu 50 °C.
Finále prichádza pri maľovaní hotových ozdôb, kde sa najviac osvedčila technika plnofarebných výplní a kontrastných liniek na hranách. Najvhodnejšie sú temperové alebo akrylové farby.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Tvarovanie si vyžaduje trochu úsilia a predstavivosti, pretože hmota sa správa úplne inak ako cesto či plastelína. K základnej časti postupne prikladáme ďalšie kúsky hmoty, ktoré stláčame dovedna.

8. Sadra z módy nevychádza

Cena: 4 eurá
Čas: 2 h
Zručnosť: 3/5
Deti: od 4 rokov

Sadrové odliatky sú vždy plné prekvapení, pretože formičky, ktoré vytvárame, sú vždy ich presným opakom. Záleží na fantázii a šikovnosti, či sa budeme svojimi dielkami pýšiť priateľom, alebo budú zatienené ostatnou výzdobou. Aj tak si pri ich výrobe možno užiť mnoho radosti.

Postup:
Formičky z obchodu sú pre začiatočníka možno lákavé, omnoho lepšie je však siahnuť po plastelíne a vytvoriť si vlastné. Po jej rozpracovaní zväčša začíname hlbokým odtlačkom pre určenie tvaru a hrúbky budúcej ozdoby, aby sme následne mohli pokračovať výzdobou. Ostrá špajdľa, staré detské pečiatky či čokoľvek dokáže na cieľovú plochu vyryť negatív ornamentu. Tie najjemnejšie možno vyškrabať ihlou.
Modelárska sadra tvorí pri dobrom zmiešaní s vodou minimum bubliniek a spoľahlivo vypĺňa aj tie najjemnejšie zárezy. Po tom, čo sa zahreje a stuhne, odliatok vylúpime z plastelíny a necháme vyschnúť. Finálne zdobenie zaistia akrylové farbičky, pričom náter možno kombinovať s rytinou ihlovými pilníčkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Tip: Očko z drôtu na zavesenie je vhodné do sadry vložiť už pri zalievaní a ak ho nahradíte malým magnetom, vyrobíte si aj štýlové magnetky na chladničku či zárubne domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 377
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 621
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 507
 4. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 459
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 406
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 048
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 760
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 668
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 033
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 659
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 4 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 12 h
Francis Fukuyama.

Rozhovor s politológom Fukuyamom.


10. jún