Ak má Facebook pravdu, tak ľudia končia vzťahy najčastejšie v pondelky a na jar.
Tak, ako sa možno z aktivity ľudí na webe a špeciálne na sociálnych sieťach dozvedieť, čo a kedy ľudí zaujíma, takisto možno štúdium správania používateľov aj povedať, aké rozhodnutia a kedy robia najčastejšie. Platí to aj o vzťahoch.
Výskum prezentovaný na konferencii TED, ktorá sa konala v lete, si navyše všíma, kedy sa používatelia Facebooku najčastejšie rozchádzajú.
David McCandless a jeho tím sa zamerali na 10 000 aktualizovaných stavov, aby sme sa už čoskoro dozvedeli o tomto fakte niečo viac.
Na grafe si možno všimnúť, že krivka dosahuje najvyššie čísla pred jarnými prázdninami a pred Vianocami. Najčastejšie sa užívatelia rozchádzajú v pondelok.
Vyčnieva aj 1.apríl a leto, kedy sa počet rozchodov mierne zvýšil. Na Štedrý deň je rozchodov najmenej .
"Vo vzťahu s"
Nie je žiadnou novinkou, že ľudia na Facebooku hovoria aj o svojom citovom živote. Funkcia "In relationship with", teda "Vo vzťahu s", sa stala veľmi využívanou.
"Od blízkych kamarátov sa o ich novom vzťahu dozvedám väčšinou osobne, ešte predtým, ako to zverejnia na Facebooku, ale často ma vedia prekvapiť náhlou zmenou stavu, bez toho, aby som o tom dopredu vedela," hovorí používateľka Facebooku Romana.
Adriana naopak tvrdí, že väčšinu informácií o citovom živote svojich známych sa dozvie práve cez Facebook. Lenka nevie jednoznačne odpovedať: " Je to tak pol na pol. Facebookovské rozchody a oznámenia o nových vzťahoch si vždy radšej naživo overím".
Webová stránka AreYouInterested robila o tejto problematike na Facebooku anketu, do ktorej sa zapojilo okolo tisíc respondentov. Výsledky sú zaujímavé.
Dvadsaťpäť percent opýtaných si myslí, že ich vzťah by mal byť najprv zobrazený na sociálnej sieti. Dvadsaťjeden percent respondentov uviedlo, že súčasťou rozchodu je aj zmena stavu v ich profile. Väčšina respondentov tejto ankety boli muži, ženy tvorili len tretinu.
Zmena stavu na Facebooku by však nikdy nemalo skĺznuť do tej pozície, že jeden z partnerov sa o rozchode dozvie až cez internet. Osobný rozhovor je v takýchto prípadoch určite najdôležitejší.
"Je to hlúpy a alibistický spôsob rozchodu, nepoznám nič horšie, ako keď sa dvaja rozídu cez internet," myslí si Aďa. Podľa Lenky je takýto rozchod nespravodlivý: "Pokiaľ je nič netušiaci partner vylúčený zo vzťahu cez Facebook, je to nesmierne nefér. Takýto spôsob rozchodu svedčí hlavne o neempatickosti toho, kto sa rozchádza."