Prečo bylinky?
O priaznivých účinkoch liečivých rastlín na ľudský organizmus vedeli ľudia už pred vyše tritisíc rokmi v Číne i v starovekej Mezopotámii. Využívanie účinných látok byliniek na liečbu nazývame fytoterapia. Nejde len o bylinkové čaje, ale aj o používanie rôznych tinktúr, olejov, balzamov, odvarov, kúpeľov, esencií a najrôznejších aktívnych látok, ktoré sa v bylinách a liečivých rastlinách nachádzajú.
Pomocou fytoterapie si môžeme pomôcť nielen pri rôznych zdravotných problémoch, ale účinne pôsobí aj ako prevencia chronických ochorení. Pomáha pri nadmernom strese, nespavosti, tráviacich ťažkostiach, nadváhe, problémoch s močovými cestami, dýchacími cestami alebo pri nachladení.
Aktívne látky byliniek
Za svoje priaznivé účinky na náš organizmus vďačia bylinky aktívnym látkam, ktoré obsahujú. Najznámejšie sú éterické oleje alebo silice, ktoré si uchovávajú charakteristickú vôňu rastlinky. Je to jej esencia, výťažok, ktorý sa ľahko bez zvyšku odparuje. Na jej výrobu sa využívajú rôzne časti rastlín, či už sušené, alebo čerstvé vrátane kvetu, listov, kôry, koreňov, plodov alebo semien. Získavajú sa destiláciou, lisovaním alebo vyváraním rastlinnej masy.
Éterické oleje majú široké uplatnenie, používajú sa ako prísada do kúpeľov, masážnych olejov, na prevoňanie miestnosti. Takmer v každej rastline sa nachádzajú triesloviny. Nájdeme ich najčastejšie v listoch alebo v kôre, a keďže im dodávajú nepríjemnú ostrú chuť, pasúce zvieratá sa takýmto rastlinám vyhýbajú. Majú sťahujúce účinky. Sú účinné pri podráždenej pokožke alebo pri hnačke.
Bohatý na triesloviny je napríklad dub letný. Ďalšími liečivými zložkami bylín sú horčiny, ktorých spoločnou črtou je horkastá chuť. Majú povzbudzujúci účinok, zvyšujú vylučovanie žalúdočných a žlčníkových štiav, čím podporujú chuť do jedla a trávenie. Patrí sem napríklad palina pravá. Niektoré liečivé byliny obsahujú aj množstvo minerálnych látok, ktoré pozitívne pôsobia na fungovanie enzýmov alebo nervového systému.
Vysoký obsah minerálov má žihľava, ktorá je výborným zdrojom železa, alebo púpava lekárska, v ktorej nájdeme bohaté zásoby draslíka. Podobne je to s obsahom vitamínov. Sú dôležité pre celkový ľudský metabolizmus a najčastejšie ich nájdeme v rastlinách. Vitamín A je napríklad v púpave, B2 obsahuje šafran, veľa vitamínu E nájdeme v potočnici lekárskej.
V akej forme môžeme bylinky využívať?
Sušené bylinky – najlepšie je mať poruke čerstvé byliny, ale v zimných mesiacoch sú dobré aj sušené kvety, listy či podľa potreby celé rastlinky.
Éterický olej – stačí pár kvapiek do kúpeľa alebo do aromalampy.
Vône do víriviek – skladajú sa z éterických olejov a ďalších olejových kompozícií, ktoré povzbudzujú pokožku a pôsobia relaxačne.
Esencie do sauny alebo do parného kúpeľa – obsahujú kvalitné éterické oleje, ktoré sa odparujú bez zvyšku a zvyšujú relaxačný, osviežujúci a vitalizujúci zážitok.
Masážne oleje – prostredníctvom oleja sa do pokožky dostávajú účinné látky rastlín a vitamíny, čím ju revitalizujú, pôsobia na jej hebkosť, pružnosť a celkové zdravie.
Zopár byliniek, ktoré by nemali chýbať
Levanduľa - patrí medzi najobľúbenejšie okrasné bylinky v záhradách vďaka krásnej fialovej farbe a príjemnej charakteristickej vôni. Má však aj dobré terapeutické účinky. Levanduľový olej zmierňuje svalové bolesti, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, upokojuje podráždenú pokožku, pomáha pri hojení pomliaždenín. Na organizmus pôsobí upokojujúco, pomáha pri nespavosti, nadmernej psychickej a fyzickej únave, znižuje krvný tlak, zmierňuje migrény. Jej vôňa navyše v šatníku účinne pôsobí proti moliam.
Šalvia - je známa už od dávnoveku vďaka silným liečebným a protizápalovým účinkom. Niet sa preto čo čudovať, že latinský názov salvus – znamená zdravý. Jej silica pôsobí protimikrobiálne a protihubovo, takže je asi najdôležitejšou bylinkou v zimných mesiacoch, keď nám hrozia infekčné zápaly slizníc, angína, nádcha a podobné nepríjemnosti. Vnútorne pomáha pri zápaloch tráviaceho systému a rôznych poruchách trávenia, uvoľňuje kŕče. Kúpeľ účinne pôsobí na podráždenú a zapálenú pokožku. Šalvia má výrazné upokojujúce účinky.
Tymian (materina dúška) - patrí medzi najsilnejšie antisepticky pôsobiace bylinky, preto pomáha pri zápaloch dutín, chorobách horných dýchacích ciest, nádche. Účinkuje pri svalovej bolesti a celkovo zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Podporuje koncentráciu, pomáha pri migréne. Pre pokožku je vhodný vďaka tomu, že pôsobí na regeneráciu buniek a podporuje hojenie rán.
Medovka lekárska – má výraznú citrónovú vôňu a silné protivírusové a protibakteriálne účinky. Známe sú jej upokojujúce účinky, pomáha pri podráždenosti a nervových problémoch, preto aj jej kúpeľ pôsobí značne upokojujúco. Medovka pomáha pri nespavosti, strese, melanchólii a depresiách, znižuje krvný tlak. Inhalácia silice zase pomáha na odkašliavanie a uvoľňovanie hlienu.
Mäta pieporná – pomáha uvoľniť upchatý nos. Je to vďaka vysokému obsahu mentolu. Jej najvýraznejšie účinky sa prejavujú najmä v tráviacom trakte, kde podporuje činnosť čriev, tráviace procesy, uvoľňuje kŕče, pomáha pri hnačke. V kúpeli pôsobí bylinka osviežujúco a povzbudzujúco.
Rozmarín - posilňuje organizmus a prehrieva ho, preto je vhodný na chladnejšie dni. Ako jedna z mála bylín zvyšuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, koncentráciu a pamäť, pomáha pri únave a melanchólii. Zbavuje nohy únavy.
Harmanček – patrí medzi bylinky s najširším rozsahom pôsobenia. Pôsobí protizápalovo, preto sa používa pri zápaloch dýchacích ciest, kašli, chrípke a prechladnutí. Má protivírusové účinky a podporuje celkovú imunitu. Harmančekový kúpeľ upokojuje podráždenú pokožku a pôsobí mierne potopudne.
Ako si pripraviť teplý kúpeľ?
Teplý kúpeľ je výborný na odbúranie stresu a upokojenie, alebo naopak, na osvieženie, nehovoriac o jeho pôsobení na celý organizmus, podľa toho, aké bylinky si do kúpeľa vyberieme. Na jeho prípravu si môžeme zvoliť dva spôsoby:
Potrebujeme plátené vrecko, do ktorého vložíme 100 až 200 gramov sušených bylín. Dobre zviažeme, vo vani ho zalejeme horúcou vodou a necháme približne 15 minút vylúhovať. Obsah potom vyžmýkame a zavesíme pod prúd tečúcej vody, prípadne ho necháme plávať v napustenej vode, nech sa ešte ďalej lúhuje.
Najskôr si pripravíme bylinkový nálev. Rovnaké množstvo byliniek zalejeme jedným až dvoma litrami vriacej vody a necháme 20 minút lúhovať. Nálev potom vylejeme do napustenej vane. Po kúpeli si musíme telo vždy dobre natrieť olejom alebo mliekom, lebo naša pokožka ostáva krehká a citlivá a ľahko by sa vysušila. Na zväčšenie komfortu si môžeme nahriať uterák, aby sa naše telo po kúpeli pomalšie ochladilo.