Oblečenie na svah
Súčasťou lyžiarskeho výstroja je aj lyžiarske oblečenie, ktoré chráni pred zimou a vetrom. Malo by mať niekoľko vrstiev:
- Prvou vrstvou je spodné tričko, tielko s tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré odvádza vlhkosť a telo udržiava v suchu.
- Ďalšou vrstvou je fleesové oblečenie, ktoré okrem toho, že odvádza vlhkosť, dodáva telu hrejivosť.
- Vrchnú vrstvu tvorí vetrovka, mala by byť vodeodolná a priedušná. Väčšina lyžiarskych vetroviek má zadný diel predĺžený a sú vybavené protisnehovým pásom.
- Dôležitou ochranou pred chladom sú lyžiarske rukavice. Mali by byť maximálne o 5 milimetrov dlhšie ako prsty.
Prirodzené otužovanie
Čím skôr s otužovaním pred lyžiarskou sezónou začneme, tým lepšie. „Dôležité je, aby sme pobyt v prehriatych klimatizovaných miestnostiach striedali, samozrejme, primerane oblečení, s pohybom na čerstvom vzduchu," odporúča doktorka Smíšková. Najlepšie sú pravidelné každodenné prechádzky. Vyhriate byty a kancelárie, v ktorých trávime väčšinu dňa, je vhodné čo najviac vetrať. Imunitu pomáha budovať aj striedanie chladu a tepla. Môžeme si ho vyskúšať napríklad tak, že sa budeme striedavo sprchovať teplou a studenou vodou. A, samozrejme, netreba zabúdať na celoročný príjem prirodzených vitamínov a antioxidantov v zdravej strave.
Lyžiarsky výstroj
Patricie Vajdová z lyžiarskej školy Patty Ski odporúča uvedomiť si pred kúpou lyžiarskeho výstroja, na aký účel ho kupujeme. „ Ak ste začiatočník, kúpte si výstroj určený pre začiatočníkov," upozorňuje a dodáva, že výstroj pre pokročilých by nám v takomto prípade určite nepomohol jazdiť lepšie. Lyže je dôležité vyberať podľa tvrdosti a kvality sklznice. Pre začiatočníkov sú vhodné mäkšie lyže, pre skúsenejších tvrdšie. Dĺžka lyží by mala byť o 10 až 20 centimetrov nižšia, ako je výška lyžiara.
Kondičná príprava
Aby sme zvládli fyzickú záťaž na svahu, mali by sme sa dostať do formy ešte predtým, než sa postavíme na lyže. Kondičná príprava pred lyžovačkou je dôležitá vec. Ak vezmeme do úvahy, že najčastejšími obeťami úrazov sú sviatoční lyžiari, ktorí sa po celoročnom leňošení prišli do hôr „rozhýbať", zistíme, že nás môže uchrániť nielen pred svalovou horúčkou, ale aj pred oveľa väčšími rizikami.
Patricie Vajdová odporúča ako ideálnu kondičnú prípravu chôdzu. Tento nenáročný telesný pohyb vedie nenápadne, ale pritom dôkladne k zlepšeniu fyzickej zdatnosti. Okrem pravidelných prechádzok radí Vajdová zaradiť čo najviac chôdze do našich každodenných činností. To znamená nevyvážať sa všade autom alebo autobusom a aspoň na kratšie úseky využiť vlastné nohy. Prestať používať výťahy a vyšliapať si poctivo pár poschodí. Ďalšou vhodnou prípravou pred začatím zimnej sezóny môže byť bicyklovanie, strečové cvičenie a korčuľovanie.
Sauna ako liek
Saunovanie je ideálnym tréningom pre náš imunitný systém. Okrem toho má príjemný relaxačný účinok, zlepšuje stav kože, svalov a kĺbov. Dokáže nás uchrániť pred neustále sa vracajúcimi chrípkami a celkovo otužiť organizmus. Aby ste čo najlepšie využili jej blahodárne účinky, je dobré dodržiavať pár osvedčených zásad:
- Nechoďte do sauny, keď už ste prechladnutí alebo trpíte nejakým akútnym ochorením.
- Predtým, než vojdete do rozpálenej sauny, treba telo dostatočne hydratovať. Asi dve hodiny pred saunovaním je vhodné vypiť aspoň 1,5 litra vody. V saune dochádza k nadmernému poteniu, preto je nevyhnutné v priebehu procedúry popíjať priebežne čistú vodu.
- Do vyhriatej kabínky sa chodí zásadne bez plaviek a odporúča sa zostať v nej 8 až 12 minút. Potom sa treba ochladiť v bazéne s ľadovou vodou alebo v studenej sprche a následne si odpočinúť poležiačky v tichom prostredí. Cyklus je vhodné opakovať trikrát za sebou.
- Sauna je pre organizmus rovnakou záťažou ako šport, preto sa neodporúča po fyzických aktivitách. Ak sa predsa len rozhodnete vyhriať sa v nej po záťaži na svahu, dajte prednosť parnému kúpeľu pred suchou saunou.