Americká spoločnosť Davida Bohana z Nashvillu robila prieskum v spolupráci s webovou stránkou Whymomsrule.com. Informovala o tom americká agentúra UPI. Výsledky sú jednoznačné. Mladé mamičky v súčasnosti komunikujú so svojimi deťmi častejšie cez mobilné telefóny a internet, ako keby sa mali porozprávať so svojimi ratolesťami osobne.
Generácia Y
Vedci tvrdia, že takéto zistenie je prirodzeným vývinom takzvanej „generácie nového milénia", známou aj pod pojmom Gen Y. Internet a nové technológie sú dôležitými prvkami jej životného štýlu.
„Najnovšia štúdia hovorí, že osobná komunikácia tvorí len 48 percent celkovej komunikácie v domácnosti mamičiek Generácie Y," tvrdí David Bohan, generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá prieskum robila. Ďalej dodáva, že väčšinu komunikácie tvoria telefónne rozhovory (21 percent), textové správy (14 percent), komunikácia cez Facebook (10 percent) a cez e-mail (7 percent).
Prieskum bol robený na vzorke 600 amerických žien, ktoré boli vo veku osemnásť a viac rokov a mali aspoň jedno dieťa.
Na Slovensku je to podobné
Trend mobilných telefónov a on-line komunikácie je aj v našich zemepisných šírkach celkom bežný. Nie je ničím výnimočným, keď dieťa už na základnej škole má mobilný telefón.
„Mobil môže byť užitočným komunikačným kanálom, keď nám v osobnej komunikácii bránia vonkajšie prekážky a je určite lepší, než žiadna komunikácia," hovorí psychológ Richard Gróf, z psychologickej poradne Online psychológ. „Na druhej strane, nie je dostatočnou náhradou osobnej komunikácie, pri ktorej podvedome prijímame viac neverbálnych signálov, čím sa lepšie orientujeme v pocitoch druhého."
Písanie je jednoduchšie?
On-line komunikácia v rodinách spočíva zväčša v písaní, či už SMS správ alebo e-mailov. Psychológ upozorňuje, že vzhľadom na to, že písaná forma komunikácie je ešte menej osobná ako telefonický kontakt, nemala by sa stať nosnou časťou komunikácie v blízkych vzťahoch.
„Paradoxne, niekedy sa veci píšu ľahšie ako hovoria a on-line komunikácia môže ďaleko prekročiť mieru dôvernosti v priamom kontakte," pripúšťa Gróf. Otázkou však zostáva, prečo k vzniku takýchto bariér v našich vzťahoch vôbec dochádza. Odpoveďou je možno práve nedostatok osobnej komunikácie.
Aby vaše dieťa nebolo citovo ochudobnené
Aj keď žijeme v uponáhľanej dobe, pre rodičov by malo byť dôležité nájsť si čas pre rozhovor so svojim dieťaťom. Možností je veľa, či už pri spoločnej večeri, prechádzke alebo víkendovom výlete.
„Ak elektronická komunikácia nahradí osobný kontakt, dieťa je významne ochudobnené od hlbšej citovej zložky vzťahu," pripomína Gróf. „Komunikácia nie je len o slovách cez internet alebo telefón, ale aj dotykoch, pohladeniach, spoločných činnostiach s dieťaťom, pohľade do očí, úsmeve alebo kľudne aj spokojnom spoločnom mlčaní."
Psychológ ďalej hovorí, že citovo chudobnejší vzťah medzi rodičom a dieťaťom môže byť následne príčinou mnohých komplikácii. Dieťa sa môže cítiť vnútorne neisté, emočný vývin sa spomalí, môže začať pútať pozornosť nevhodným správaním.