Možno ste si všimli, že máte pleť mdlú, bledšiu, tenšiu a „zvädnutú“. S pribúdajúcim vekom sa mení, stráca pevnosť, hebkosť a pružnosť. Práve takáto pokožka je živnou pôdou na pribúdanie a prehlbovanie vrások.
Známe príčiny
Veľkou bariérou žiarivej a zdravo vyzerajúcej pokožky sú vonkajšie vplyvy, zlá životospráva, ale aj dedičnosť a s pribúdajúcim vekom sa rýchlo znižujúca hormonálna aktivita. Práve ona spôsobuje výrazné spomalenie regenerácie pokožky a tiež zníženie produkcie kolagénových a elastínových vlákien. Preto je veľmi dôležitá pravidelná starostlivosť o pokožku. Vyberať by sme si mali produkty určené pre danú vekovú kategóriu, pretože sú namiešané ako správny koktail s výživnými a podporujúcimi látkami.
Aj vlasy starnú
I napriek tomu, že vlasy stále dorastajú a sú mladšie ako naša pokožka, vplyv času sa odzrkadľuje aj na nich. Lenže šedivý vlas nie je jediným príznakom starnutia vlasov. Aké sú tie ďalšie? Zmenená štruktúra, rednutie, zvrásnený povrch, na pocit suchší dojem, krehkejší, a tým aj lámavejší vlas. Už ženám vo veku 40+ sa priemer vlasového vlákna začína stenčovať. V päťdesiatke má väčšina žien viac ako 50 % šedivých vlasov, čo je spôsobené prudkým poklesom melasanínu. Taktiež klesá počet folikúl, vlasy sú redšie a jemnejšie v oblasti ofi ny a na vrchole hlavy. V šesťdesiatke je väčšia strata vlasov okolo koruny hlavy viditeľne sivá približne u 40 % žien.
Chronická verzus hormonálna staroba
Chronické starnutie vlasov závisí od veku vlasu. To znamená, že vlas pri pokožke je vo veku niekoľkomesačného dieťaťa, koniec vlasu je už v „puberte“, a tým je vystavený dlhšiemu pôsobeniu mechanického aj chemického opotrebovania. Kombináciou vonkajších faktorov sa stávajú vlasy citlivé a porézne. Naopak, hormonálne starnutie vlasov je výsledkom fyziologických zmien, ktoré spôsobujú spomalenie aktivity vlasovej pokožky a úbytok melanínu. Presne tak vlasy, ako aj pokožka, vplyvom času pôsobia bez života.
Hormonálna joga
Hlavným cieľom tohto cvičenia je odstránenie nepríjemných symptómov menopauzy, ale aj ich prevencia – okrem posilnenia svalov zlepšuje náladu, znižuje stres, odstraňuje depresívne nálady a poruchy spánku. Využíva prvky z rôznych smerov jogy, ktoré cielene pôsobia na stimuláciu vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy a nadobličiek, a tak sa reaktivizuje tvorba telu vlastných hormónov.
Správne dýchanie: Zvláštnosťou tohto programu je veľmi rýchle a hlasné dýchanie. Pri nádychu sa bruško pohybuje smerom von a pri prudkom výdychu sa vzduch silno vydýchne nosom, pričom sa bruško vťahuje dovnútra. Toto dýchanie pôsobí ako masáž na vnútorné orgány a aktivizuje vlastnú energiu.
Cvik č. 1 Sed roznožený s miernym predklonom
Sadnite si na zem rozkročmo na podložku. Je dôležité, aby horná polovica tela nebola nahrbená a plecia zostali zvesené a uvoľnené. Ruky položte na zem vedľa tela. Pri výdychu sa mierne predkloňte. Hlava je v predĺžení chrbtice, prsty na nohách smerujú nahor. Teraz niekoľkokrát vykonajte hlboký, uvoľnený nádych a výdych. Výsledok: Získate novú energiu, uvoľníte si panvu a posilníte chrbát.
Cvik č. 2 Sed s otočením
Sadnite si vzpriamene na podložku, nohy položte pred seba a natiahnite ich. Pokrčte pravú nohu a oprite ju o chodidlo. Ľavá noha by mala zostať prepnutá s kolenom čo najbližšie k zemi a prsty smerujú nahor. Teraz hornú polovicu tela natočte doprava a ľavý lakeť oprite o vonkajšiu stranu pravého stehna. Predlaktie a dlaň pravej ruky smerujú hore ku stropu, plecia zatiahnuté, a pohľad smeruje nabok cez plece. Aj pri tomto cviku myslite na správne dýchanie. Udržte túto pozíciu niekoľko minút, potom opakujte to isté na druhú stranu. Výsledok: Uvoľníte si a pretiahnete hrudný kôš a bedrá. Tiež tým jemne masírujete orgány brušnej dutiny.
Cvik č. 3 Motýlik
Chrbát, prípadne aj hlavu si podložte vankúšikom. Krížová kosť je mierne zdvihnutá. Nohy pokrčte, položte ich chodidlami k sebe a stehná tlačte čo najnižšie k zemi. Ruky a predlaktia položte výdych, pri každom výdychu sa pokúste pretlačiť stehná nižšie k zemi, tým si pretiahnete oblasť okolo vaječníkov. Účinok: Získate novú energiu, otvorenie bedier, uvoľníte stuhnutosť v spodnej časti brucha.
Počuli ste už?
Omladenie pokožky pomocou vlastnej plazmy
Nie je to hudba budúcnosti, ale najnovšia metóda ReGen ACR, ktorá pomocou rastových faktorov a kmeňových buniek z vlastnej plazmy revitalizuje pokožku. „Ide o najnovšiu a zároveň prirodzenú metódu regenerácie pleti, ktorá predstavuje budúcnosť medicíny 21. storočia a dá sa vykonávať celoročne,“ vysvetľuje dermatologička Jana Šrámeková z 1. laserového a dermatokozmetického centra v Bratislave.
Ako to funguje? Z odobratej krvi sa po centrifugácii oddelí plazma bohatá na trombocyty a leukocyty. Tá sa potom aplikuje početnými mikroinjekciami do strednej vrstvy kože. Trombocyty, ako aj leukocyty uvoľňujú rastové faktory a spôsobujú delenie a pohyb kmeňových buniek. Výsledkom je obnova kože, zlepšenie jej elasticity, zafarbenie, zjemnie vrások a rozjasnenie pleti.