Pozor na chlad
Ak telo nie je zvyknuté na chlad, mrazivé horské počasie mu môže dať poriadne zabrať. „Môžu sa vyskytnúť zápaly horných dýchacích ciest – uší a prínosných dutín, najmä ak sa vyberieme na hory s nedoliečenou, naoko banálnou vírusovou infekciou,“ upozorňuje všeobecná lekárka Eva Smíšková a dodáva, že ďalším veľmi nepríjemným a bolestivým ochorením, ktoré môže vzniknúť z prechladnutia, je zápal dolných močových ciest. U žien to býva zápal močového mechúra, u mužov hrozí okrem neho aj zápal prostaty. Stačí, keď si dlhší čas posedíme na chladnej kotve alebo sedačke, ktorá nás vezie pomaly hore svahom a nešťastie je na svete. Preto by sme mali dbať na kvalitné oblečenie, ktoré nás dostatočne ochráni pred chladom.
Bezpečnosť na svahu
Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) vyhlásila sedem bezpečnostných zásad, ktoré by mali lyžiari dodržiavať, aby predišli úrazom:
- Dodržiavať odstup! Je potrebné dodržiavať dostatočnú vzdialenosť za lyžiarom a zatáčky robiť vždy pod skupinou lyžiarov, nie nad ňou.
- Predbiehať ohľaduplne! Predbiehať je možné z obidvoch strán, ale vždy je potrebné odhadnúť pohyb toho, koho predbiehate. Treba dávať prednosť slabším lyžiarom.
- Stop alkoholu! Na svah rozhodne nepatrí. Lyžiar ním ohrozuje seba aj ostatných.
- Pozor pri zastavení! Nikdy by sme nemali zastavovať na neprehľadných a zúžených miestach, ani v strede zjazdovky. Lepšie je zastaviť na kraji zjazdovky.
- Stúpať po okraji! Pri stúpaní po svahu je vždy potrebné držať sa na jeho okraji.
- Rešpektovať príkazy! Pri jazde treba rešpektovať označenia – spomaľ, traverz a podobne. Značenia sú tiež dôležité na rozpoznanie náročnosti zjazdovky.
- Označiť miesto nehody! Ak sa stane nehoda, je nutné označiť miesto skríženými palicami zapichnutými do snehu.
Pády a nárazy
Okrem prechladnutia sú najväčším zdravotným rizikom na lyžovačkách úrazy. „Najľahším úrazom je narazenie časti tela, na ktorú lyžiar dopadol. To môže byť síce bolestivé, ale väčšinou si to nevyžaduje lekárske ošetrenie,“ tvrdí Roman Čierny. K vážnejším úrazom patria a poškodenia kĺbov.
„U lyžiarov sú časté zlomeniny predkolenia a poranenia väzov kolena,“ upozorňuje Čierny. U snoubordistov patria k typickým úrazom zlomeniny kostrče, predlaktia a zápästia. Najvážnejšie sú úrazy hlavy a chrbtice, ktoré v niektorých prípadoch môžu viesť k ochrnutiu alebo až k smrti. Podľa doktora Čierneho vznikajú najťažšie úrazy pri nárazoch. Buď sa lyžiari zrazia navzájom, alebo narazia na strom, prípadne na skalu.
Čo piť a nepiť
Varené vínko alebo čaj s rumom síce príjemne zahrejú, keď to však s ich konzumáciou preženieme, veľmi tým svojmu zdraviu neprospejeme. Podľa doktorky Evy Smíškovej nadmerné pitie alkoholu znižuje obranyschopnosť organizmu. Lepšie urobíme, keď sa zohrejeme bylinkovým čajom. Na lyžovačke by sme mali vo vlastnom záujem dodržiavať kvalitný pitný režim. Vyhneme sa tak dehydratácii pri športe a ochránime citlivé močové cesty pred podráždením.
Prevencia úrazov
Aby sme sa vyhli nepríjemným zraneniam, ktoré sa pre nás môžu skončiť fatálne, mali by sme sa správať na svahu zodpovedne, prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam a terénu a brať pritom ohľad na okolitých lyžiarov. „Dôležité je, aby sme sa na celodenné náročné lyžovačky nevybrali fyzicky príliš unavení,“ zdôrazňuje doktor Čierny.
„Myslite tiež na úrazové poistenie, a aj na poistenie zvozu zo svahu pri zranení horskou službou doma aj v zahraničí.“ Na úrazovosť má veľký vplyv aj úprava terénu, tú však ako návštevníci veľmi neovplyvníme. Absolútnou nevyhnutnosťou, a to nielen pre deti, je používať správny lyžiarsky výstroj a chrániče. Mimoriadne dôležité je používanie prilby, ktorá môže v niektorých prípadoch doslova zachrániť život.
„U detí je častou príčinou úrazu nevhodný výstroj, požičaný alebo zdedený od starších súrodencov bez toho, aby mal vhodnú veľkosť a bol upravený na menšiu telesnú hmotnosť a silu,” tvrdí majiteľka lyžiarskej školy Patty Ski Patricie Vajdová a upozorňuje rodičov, aby každý rok pred lyžovačkou výstroj svojich ratolestí dôkladne skontrolovali. Lyže, topánky a viazanie by mali byť kontrolované v autorizovanom servise a upravené na zmenu výšky a hmotnosti dieťaťa.