Škodia nám všetky no výraznejšie tie, ktoré majú sedatívne alebo utlmujúce účinky a znižujú výdaj energie. Doslova z nás vytvárajú pažravé a lenivé ťažkotonážne náklady.
Ako vlastne fungujú títo tabletkový delikventi?
Pri používaní hore spomenutých druhov medikamentov je veľmi múdre pozornejšie monitorovať naše telo. Odborníci z Harvardskej Univerzity dokonca odporúčajú vážiť sa každý deň, a tak kontrolovať svoju váhu i pri obyčajnej chrípke. Nanajvýš 5 kilogramov navyše, ktoré naberiete počas a po prekonaní choroby alebo v priebehu a ukončení ozdravujúcej terapie by malo byť dôvodom na návštevu lekára, ktorý sa zameria práve na riešenie tohto problému. Konajte skôr ako začnete jesť nekontrolovateľne veľa a často. V takomto prípade vám najlepšie poradí špecialista, ktorý má skúsenosti s podobnými prípadmi nechcenej závislosti.

Najlepším spôsobom ako vyliečiť svoju neustálu nenažranosť spôsobenú tabletkami je samozrejme „samoliečba“. Odkontrolujte si každodenný príjem kalórií, a znížte ho do 100 až 200 kalórií a pridajte systematické cvičenie, postačí 20 minút jedenkrát až dvakrát denne. Ak v tomto pláne nepoľavíte, všetko sa vráti do starých koľají, ba dokonca sa to môže ešte vylepšiť.
Ak máte dostatočne silnú vôľu určite skúste obmedziť príjem kalórií a začať cvičiť. Je to predsa len lepšie ako celý problém riešiť opäť tabletkami, ktoré všetko spôsobili.
Koľko môžeme pribrať?
Antidepresíva nám môžu pridať na váhe do 5 kg po mesiaci užívania. V priemere však ženy priberajú počas užívania antidepresív 1 – 1,5 kg, a tam sa ich váha aj stabilizuje na nadchádzajúce obdobie, kým antidepresíva nevysadia.
Antipsychotiká dokážu do veľkej miery ovplyvniť náš metabolizmus a apetít. Ich užívaním je možné pribrať až 2,5 kg za týždeň. Ľudia, ktorí sa liečia antipsychotikami sú zároveň svojim lekárom monitorovaní aj čo sa váhy týka, pretože prírastok na váhe môže byť v tomto prípade rýchly a nekontrolovateľný.
Liek na cukrovku, teda inzulín, môže zariadiť že v priebehu prvého roka liečby priberieme zhruba 10 kg.
Vždy by sme sa mali uistiť, že neužívame staré lieky. Tie by sme mali vždy odovzdať v lekárni. Lieky po záruke spôsobujú akési celkové „spomalenie“ človeka, tiež sú príčinou neustálej malátnosti a ospalosti, ale v konečnom dôsledku aj priberania, pretože už nepracujú tak ako by mali.
Z akých liekov môžeme neadekvátne pribrať?
- z liekov na liečbu cukrovky a inzulín
- z liekov na liečbu chorôb štítnej žľazy
- z liekov predpisovaných pri rôznych psychických problémoch
- z niektorých liekov na liečbu epilepsie
- z niektorých liekov na zníženie krvného tlaku
- z liekov používaných na liečbu dlhodobej migrény
- z hormonálnej antikoncepcie
- zo starých liekov