SME

Nástrahy jesene

Prišli k vám „na návštevu“ prvé príznaky prechladnutia? Pustite sa do boja. Naordinujte si pokoj, teplo, uvarte bylinkový čaj, dávkujte si ovocie, zeleninu, dobre vám urobí aj zeleninová polievka, prípadne sa rovno zamotajte do perín a vypoťte.

Riziko prechladnutia u tehotných žien

Počas sychravých jesenných dní sme a si všetci náchylnejší na nádchu, kýchanie, kašeľ, či miernu teplotu. Najviac ohrozené sú však ženy počas tehotenstva. „V období gravidity môžu ženy trpieť takzvanou hormonálnou nádchou, ktorá vzniká v tehotenstve vplyvom hormonálnych zmien a prejavuje sa zdurením sliznice nosa alebo vodnatým výtokom z nosa. V tomto teréne sa potom môžu ľahšie usadiť mikroorganizmy – vírusy alebo baktérie a pri oslabení imunity manifestovať infekčné nádchy, respektíve zápaly prínosových dutín,“ tvrdí imunologička Buchvaldová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Očkovanie proti chrípke

Chrípka je jedným z najčastejších infekčných ochorení, ktoré môžu pri niektorých rizikových skupinách viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Preventívne by sa mali dať proti nej zaočkovať najmä starší ľudia nad 65 rokov, pacienti s chronickými dlhotrvajúcimi ochoreniami, ako sú napríklad cukrovka, srdcové choroby, ochorenia obličiek alebo astma.

K rizikovým skupinám patria aj tehotné ženy a malé deti do dvoch rokov. Vakcína proti chrípke patrí medzi lieky vydávané v lekárni na lekársky predpis. Zaočkovať vás však môže iba zdravotnícky pracovník, lekár alebo obr_1.jpgzdravotná sestra. Vakcína neobsahuje vírus, ako si niektorí laici myslia, preto nemôže v žiadnom prípade vyvolať chrípkové ochorenie.

Po zaočkovaní zvykne telo reagovať miernou bolestivosťou v mieste vpichu, zvýšenou teplotou a bolesťami svalov. Inak je očkovanie úplne bezpečné. Po podaní vakcína neúčinkuje okamžite, imunitnému systému trvá asi dva týždne, kým si vytvorí dostatočnú obranu. Niektorí ľudia, ktorí sa nechali zaočkovať počas inkubačného obdobia, keď už boli nakazení, si preto mylne namýšľajú, že chrípku u nich vyvolalo očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Určite je dobré nechať sa zaočkovať v dostatočnom predstihu pred chrípkovou epidémiou, ktorá prichádza zvyčajne spolu so studeným a vlhkým jesenným počasím. Optimálna účinnosť vakcíny je v priemere aspoň šesť mesiacov, čo je dostatočne dlhý čas na to, aby ste boli chránení počas celej chrípkovej sezóny. Na ďalší rok sa treba dať znovu zaočkovať, okrem iného aj preto, že vírusy chrípky sa stále menia a vakcíny sa každý rok prispôsobujú aktuálnej situácii.

Čo s bolesťou kĺbov?

Príčin bolesti kĺbov je veľa a často sa o slovo hlásia práve počas vlhkého chladnejšieho počasia. Môže ísť o meteosenzitivitu, zvýšenú citlivosť na zmenu počasia alebo o reakciu na prechladnutie a zmoknutie. Dlhodobejšie reumatické bolesti kĺbov na rukách, nohách a v bedrách netreba podceňovať. Ak trvajú dlhšie než pár týždňov, treba navštíviť lekára. Najčastejším reumatickým ochorením býva artróza – degeneratívne ochorenie, pri ktorom postupne dochádza k strate kĺbovej chrupavky a následne k opotrebovaniu postihnutého kĺbu.

SkryťVypnúť reklamu

Chrupavka sa na rozdiel od ostatných tkanív pohybového aparátu nevie takmer vôbec regenerovať, keď sa raz naruší a poškodí, nevie sa zahojiť. Artróza sa môže objaviť bez zjavnej príčiny alebo následkom úrazu, vrodenej chyby či zápalu. Najviac bývajú ohrozené váhonosné kĺby, čiže kolená, bedrá, chrbtica v oblastí krížov a krku. Práve v nich pociťujeme bolesti najskôr. V rámci prevencie by sme nemali kĺby jednostranne zaťažovať a mali by sme si udržovať primeranú hmotnosť. Športu sa netreba vyhýbať, ale dávkovať si ho s rozumom.

Nádcha alebo alergia?

Možno sa vám už stalo, že ste si nevedeli dať rady, či za vaše neustále smrkanie a kýchanie môže alergia, alebo ide o nachladnutie. Ako sa zorientovať? Bežnú nádchu prezradí okrem upchatého nosa aj kýchanie, škrabanie v hrdle, únava, niekedy sa vyskytne aj zvýšená teplota. Medzi prejavy alergickej nádchy patrí okrem obr_2.jpgkýchania a škrabania v hrdle aj svrbenie v nose a slzenie očí. Táto nádcha neprestáva, pokiaľ ste v styku s alergénom, čo môže trvať aj niekoľko týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jesenné alergie

Ak ste počas tohto roku pocítili prvýkrát prejavy alergie na vlastnej koži, práve teraz je ideálne obdobie na kožné testy, ktoré vám pomôžu zistiť, na čo ste citliví. Koho sužuje celoročná alergia, nevyhne sa jej príznakom ani na jeseň. Do tejto kategórie patria alergie na prach, roztoče, srsť, lieky či potraviny. Dokonca ani peľovým alergiám nie je úplný koniec.

„Alergie na peľ paliny a ambrózie sa začínajú prejavovať v druhej polovici augusta a pretrvávajú do konca septembra. Neskôr, hlavne v daždivom, vlhkom počasí dominujú v ovzduší alergény vzdušných plesní, najmä alternaria a cladosporium,“ vysvetľuje imunologička a alergiologička Daria Buchvaldová z medicínskeho centra Medifera.

Prvá pomoc, keď hlas neposlúcha

Ako prvá pomoc pri strate hlasu zaberá zaparovací Priessnitzov zábal. Šatku namočenú v studenej vode obviažeme okolo hrdla a okolo nej omotáme druhú suchú šatku. Po dvoch hodinách zábal vymeníme. Kombinovať ho môžeme s vitamínovými tabletkami na posilnenie imunity a prípravkami proti boleniu hrdla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor na hlasivky

Chladnejšie jesenné počasie sa občas podpíše aj pod naše zachrípnuté hrdlo. Začína sa to zvyčajne nenápadne slabým škrabaním. Väčšinou však netrvá dlho a hlas nám zhrubne alebo celkom zmizne. Za akútne ochorenie hlasiviek môžu často obyčajné prechladnutie, viróza alebo klimatizácia.

Nasleduje zápal hrtana a strata schopnosti vibrovania hlasiviek, čo súvisí so stratou normálneho zafarbenia hlasu. Ak stratíme hlas, najlepšie je radšej vôbec nehovoriť a hlasivky nesiliť. Takže zabudnime aj na šepkanie. Pri ňom sa totiž hlasivky namáhajú viac ako pri normálnom rozprávaní.

Keď sú hlasivky zdurené a vysušené, vyhýbať sa treba bublinkovým nápojom, minerálkam a ostrým jedlám, ktoré by hrdlo zbytočne dráždili. Ak sa príznaky do troch dní nestratia, mali by sme vyhľadať lekára. Platí, že ak ide o vírusový zápal hrtana, hojenie prebieha samovoľne. Ak sa však pridruží bakteriálna infekcia, je potrebné nasadiť antibiotickú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vitamínová abeceda

Viete, ktoré vitamíny vaše telo potrebuje? Naučíme vás základy vitamínovej abecedy.

Vitamín A

a.jpgTrápi vás oslabená imunita? Doprajte si poriadnu dávku vitamínu A. Chráni sliznicu membrány dýchacieho traktu, a tým zvyšuje odolnosť proti infekčným chorobám. Okrem toho priaznivo pôsobí na správne fungovanie zrakových orgánov, preto sa často nazýva aj očným vitamínom. Kde ho nájdete: ryby, pečienka, mliečne výrobky, zelenina a ovocie, ktoré obsahujú karotenoidy (mrkva, melón, marhule).

Vitamín B

b.jpgVitamín B predstavuje skupinu vitamínov označovaných ako B-komplex, čiže vitamíny B1 až B12. Každý z nich má špecifický vplyv na ľudský organizmus, ale všeobecne sa starajú o správny vývin nervovej a pohybovej sústavy, zdravie našich vlasov, nechtov a celkového dobrého psychického stavu človeka. Kde ho nájdete: kvasnice, strukoviny, obilniny, vajcia, orechy, hydina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vitamín C

c.jpgAzda najznámejší vitamín, po ktorom siahneme v prípade chrípky alebo prechladnutia. Vitamín C však má aj iné prednosti. Pomáha pri tvorbe červených krviniek, vstrebávaní železa a hojení rán. Kde ho nájdete: citrusové plody, čierne ríbezle, šípky, kyslá kapusta, petržlen, paprika.

Vitamín D

d.jpgVitamín D sa tvorí v našej pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Keďže najmä v jesenných a zimných mesiacoch máme slnka menej, musíme ho dopĺňať z našej potravy. Spevňuje kosti a zuby, pretože podporuje ukladanie vápnika a horčíka. Kde ho nájdete: rybí tuk, žĺtka, mlieko, maslo.

Vitamín E

e.jpgTento významný antioxidant je potrebný na ochranu buniek a zodpovedný za normálny rast a vývin svalov. Dôležitá je tiež jeho funkcia v udržiavaní zdravého imunitného systému. Kde ho nájdete: rastlinné oleje, orechy, celozrnné produkty, listová zelenina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vitamín K

k.jpgNázov vitamínu K je odvodený od slova koagulácia – zrážanlivosť. Umožňuje tvorbu protrombínu, ktorý sa mení na trombín, zabraňujúci vykrvácaniu. Reguluje tiež menštruáciu a pôsobí preventívne proti zhubným nádorom. Kde ho nájdete: listová zelenina, ovos, raž, pšenica, zelený čaj.

Autor: Simona Horváthová, redakcia smeŽeny

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


24
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
reklama
SkryťZatvoriť reklamu