Šesť krokov, ako sa chrániť pred bacilmi
- Keď nás prepadne akákoľvek choroba, máme vždy dve možnosti – buď sa zameriame na jej negatívne príznaky a tým ich ešte viac posilníme, alebo sa upriamime na túžbu po uzdravení, a tým si pomôžeme.
- Aby sme to dokázali, naša myseľ by nemala byť oslabená stresom, to znamená, že by mala byť uvoľnená. To sa dá dosiahnuť jednoduchými autogénnymi technikami, ako je napríklad dychová meditácia, ktorú opisuje vo svojej knihe Nespútaná energia indický lekár Deepak Chopra.
- Stačí si pohodlne sadnúť na príjemné tiché miesto a pätnásť minút sa sústrediť na svoj dych. Stačí, keď ho budeme len pozorovať, nezáleží na tom, či dýchame plytko alebo hlboko, pravidelne alebo nepravidelne.
- Zostávame v pozícii svedka, ktorý do ničoho nezasahuje. Ak sa nám pritom vynárajú v hlave rôzne myšlienky, pozorujeme ich rovnako nezaujato ako svoj dych. Necháme ich voľne plynúť.
- Po štvrť hodinke takéhoto sedenia, počas ktorého si dovolíme všetko, čo s nami súvisí, len nenásilne pozorovať, by sme mali byť príjemne upokojení.
- Čím častejšie takéto cvičenie robíme, tým väčší je jeho účinok. Liečivý efekt meditácie môžeme neskôr posilniť aj pozitívnou vizualizáciou. Predstavíme si napríklad, že naše telo uzdravuje hojivý lúč svetla, ktorý čistí postihnuté miesta od negatívnej energie.
Domáce tipy na samoliečbu
Na kašeľ: Mali by ste piť veľké množstvo tekutín, pretože tekutiny zvlhčujú sliznice a rozpúšťajú hlieny. Niekedy to pomáha viac ako sirup proti kašľu. Nápoje by ste mali piť teplé alebo vlažné. Ideálne sú bylinkové prieduškové čaje, odvar z materinej dúšky alebo vývar z cibule, ktorý si môžete ochutiť medom.
Na upchatý nos: Vyskúšajte bylinkovú inhaláciu, je to lepšie ako sauna. Zalejte polievkovú lyžicu harmančeka vriacou vodou, nakloňte sa ponad hrniec, zakryte si hlavu uterákom a desať minút inhalujte.
Na boľavé hrdlo: Keď cítite, že na vás lezie choroba, pomôže vám kloktanie vlažnou vodou, osolenou morskou soľou. V pokročilejšom štádiu môžete vyskúšať kloktanie teplým šalviovým odvarom.
Na horúčku: Viete, že cesnak pôsobí ako prírodné antibiotikum? Skúste zmiešať dve polievkové lyžice kvalitného olivového oleja, tri strúčiky roztlačeného cesnaku a šťavu z jedného citróna. Všetko poriadne premiešajte, uskladnite v uzatvorenom pohári, najlepšie v chladničke. Užívajte po jednej čajovej lyžičke ráno, na obed a večer. Ak je pre vás príliš výrazná ostrá chuť cesnaku, pridajte si na dochutenie ľubovoľné množstvo medu.
Uzdravte sa myšlienkami
O účinkoch pozitívneho myslenia na uzdravovací proces vzniklo už množstvo štúdií, ktoré jednoznačne dokázali, že náš mozog má neuveriteľné liečiteľské schopnosti. Stačí spomenúť len známy placebo efekt – uzdravenie založené na viere, že nám bol podaný účinný preparát bez ohľadu na to, čo v skutočnosti obsahoval.
Anglický lekár David Coleman, ktorý zasvätil svoj život výskumu samoliečiteľských schopností ľudského organizmu, dokonca tvrdí, že človek si je schopný 90 percent všetkých chorôb vyliečiť sám, bez lekárskej pomoci, ak má správne nastavenú psychiku. „Každá choroba je liečiteľná, ale nie každý pacient sa dá vyliečiť,“ vraví. Dvaja ľudia s rovnakou diagnózou, ktorí podstúpia rovnakú liečbu, môžu mať veľmi odlišné výsledky.
Cibuľa ako liek
Napriek tomu, že čaj vyrobený z cibule nie je príliš chutný, vášmu zdraviu, najmä pri problémoch s kašľom, účinne poslúži. Okrem vitamínov C, A, B, E obsahuje cibuľa aj zinok a alicín, pričom jej éterické oleje pôsobia účinne proti zápalom a uvoľňovaniu hlienov. Pri kašli môže rovnako pomáhať aj majoránkový čaj, ktorý pomáha tiež pri prechladnutí a katare horných dýchacích ciest.
Autor: Simona Horváthová, redakcia smeŽeny