SME

A čo imunita na jeseň?

S príchodom chladnejších dní sa začíname viac zaoberať svojou imunitou. Odolnosť organizmu sa pritom nezvyšuje len vitamínovými preparátmi, ale napomáha mu aj pohyb na vzduchu.

Športom sa otužujeme

Okrem toho, že sa pri športe znižuje hladina stresu, vystavovaním sa čoraz väčšiemu chladu sa telo účinne otužuje a stáva sa menej náchylným na prechladnutie. A čo sa dá robiť počas jesenných dní?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Púšťanie šarkanov si väčšinou spájame s detskou zábavou, pritom existuje šport nazvaný landkiting, pri ktorom sa púšťa špeciálny vlečný drak, ktorého ovláda jazdec stojaci na boarde s kolieskami. Použiť sa dajú aj kolieskové korčule, v zime korčule s nožmi alebo snoubord. Pri priaznivom vetre sa dá dosiahnuť celkom dobrá rýchlosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najvšestrannejším športom je však nordic walking, ktorý dokážu zvládnuť všetky vekové kategórie. Vďaka paličkám sa pri chôdzi nohy príliš nepresilujú, ale zapájajú sa aj široké brušné svaly, svaly na chrbte i v okolí krčnej chrbtice. Preto sa tento šport odporúča starším i ľuďom s ochoreniami opornej sústavy. Vďaka nordic walkingu sa zlepšuje imunitný a kardiovaskulárny systém, aktivuje sa metabolizmus alebo sa okysličujú pľúca a mozog.

Netreba zabúdať ani na beh a bicyklovanie, ktoré upravujú krvný tlak, srdcovú činnosť a obrannú schopnosť organizmu.

Najlepšia prevencia

Beh - ak beháte aspoň štyrikrát do týždňa lebo vykonávate inú aerobickú aktivitu, váš imunitný systém bude aktívnejší a lepšie vás ochráni pred chorobami.

Smiech - je dokázané, že znižuje množstvo stresového hormónu kortizolu, ktorý oslabuje organizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Slnko - aj keď je zubaté a ani zďaleka nehreje tak ako v lete, využite každú príležitosť natankovať z neho dobrú náladu.

Spánok - kvalitný a pravidelný spánkový režim udržuje telo aj imunitný systém v kondícii. Odpočinutý organizmus je zákonite odolnejší ako unavený.

Diétne stravovanie - ak sa budete prejedať a vaše telo sa zaobalí tukom viac, než je zdravé, musíte rátať s tým, že mu dá viac zabrať, keď bude musieť bojovať s chorobami.

Probiotiká - zdravý imunitný systém potrebuje mať črevné baktérie v rovnováhe. Ak to nie je váš prípad, jedzte viac jogurtov alebo si kúpte probiotiká v lekárni.

Bielkoviny - bez ohľadu na to, či ste vegetarián, alebo mäsožravec, potrebujete dostatočný prísun aminokyselín, predovšetkým tých esenciálnych, ktoré si nedokáže telo samo vyrobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zinok - ľudia, ktorí ho pravidelne užívajú, ľahšie znášajú prechladnutie. Ak ho nechcete konzumovať v tabletkách, zvýšte konzumáciu orechov, celozrnných obilnín a zelenej listovej zeleniny.

Posilňovače imunity podľa lekárky Darie Buchvaldovejobr_1.jpg

  • Racionálna výživa s dostatkom vitamínov – najmä formou konzumácie čerstvého ovocia, zeleniny, treba pridať aj stopové prvky, ktoré sa v prirodzenej forme nachádzajú napríklad v orechoch, ďalej prirodzené antimikrobiálne látky, ktorých je dostatok v cesnaku a cibuli.
  • Pitný režim – vhodné je vypiť denne 2 - 2,5 litra tekutín, a to najmä neochutených nesýtených stolových vôd, teplých bylinných čajov, najlepšie zeleného čaju, ktorý obsahuje antioxidanty.
  • Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu - prechádzky vonku za každého počasia sú prirodzenou formou otužovania. Prínosom je aj návšteva sauny a pravidelné športovanie.
  • Vyhýbať sa pobytu v preplnených miestnostiach - napríklad v nákupných strediskách, kinách, diskotékach, kde je vysoká pravdepodobnosť šírenia infekcií dýchacích ciest.

Imunitu treba budovať od detstva

Jeseň je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Prirodzená imunita sa o nás stará od nášho narodenia, máme ju vrodenú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak, získanú imunitu si budujeme počas svojho života pri kontakte s cudzorodými látkami. Mali by sme ju podporovať u detí už od malého veku, pretože dnes má čoraz viac detí oslabenú obranyschopnosť, dôsledkom čoho sú pomerne často choré. Prečo je to tak? Daria Buchvaldová z imunoalergiologickej ambulancie vysvetľuje:

„Žijeme v dobe informačných technológií, deti trávia viac času za počítačom ako v prírode, menej športujú, sú menej otužilé. Konzumujú často stravu z rýchleho občerstvenia, nechutí im ovocie, zelenina. Rodičia im kúpia radšej sladkosti namiesto toho, aby im pripravovali už odmalička zdravú stravu a vychovávali ich k zdravému životnému štýlu. Často nemajú dostatok času a ani sami nebývajú tým správnych príkladom racionálneho stravovania a športovania. Následky sú jasné – máme veľa obéznych detí i detí s poruchami imunity.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem nesprávnej životosprávy pôsobí na odolnosť nášho organizmu aj celý rad ďalších faktorov: dlhodobý stres, nedostatok spánku, dlhodobá psychická alebo fyzická záťaž, depresie, negatívne emócie, časté užívanie antibiotík a nadmerné požívanie alkoholu.

Autor: Simona Horváthová, redakcia smeŽeny

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 432
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 376
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 427
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 025
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 609
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 071
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu