Odpustiť je ťažké
Pred piatimi rokmi som ako prvá prišla na to, že otec pravidelne podvádza mamu so sekretárkou. Nebolo ľahké utajiť pred ňou túto skutočnosť, tak som jej o všetkom povedala. Reagovala zmätene. Najprv nechcela uveriť, že by bol otec niečoho takého schopný. Zapieral, no nakoniec sa priznal a celú vec sa po vzájomnej dohode rozhodli riešiť druhou šancou. Mne však stále robí obrovský problém otcovi odpustiť za to, ako mame ublížil. Nedokážem sa mu pozrieť do očí a normálne s ním komunikovať. Na jednej strane by som chcela, ale niečo vnútri mi v tom bráni. Čo mám robiť, aby som tieto zábrany prekonala?
Zuzana Machová, Liptovský Mikuláš
Odpustenie je prvý krok. Skúste sa s otcom porozprávať, položiť mu otázky, ktoré vás zaujímajú a spýtať sa ho, ako celú situáciu vníma s odstupom času. Manželská nevera nie je vždy len otázkou biológie či nedostatku sexu, aj keď je to samozrejme, jeden z variantov. Často sú v hre aj rôzne iné motívy a vnútorné konfl ikty, pričom práve cez ne by ste mohli otca pochopiť a prelomiť vzniknuté zábrany. Zároveň si vyhraďte päť minút úplného pokoja a sama sebe položte otázku – čo mi bráni v tom, aby som odpustila? Pozorne vnímajte, čo sa vo vás v tých chvíľach začne ozývať. S vyvolanými pocitmi, ktorými môže byť hnev, strach, nenaplnené túžby alebo čokoľvek iné, sa dá potom ďalej pracovať.
Nechcem stratiť priateľa
Mám veľmi dobrého priateľa, o ktorom som sa nedávno od iných ľudí dozvedela, že je homosexuál. Vôbec mi nenapadlo, že jeho sexuálna orientácia môže byť preňho citlivou témou, s ktorou sa nedokáže vyrovnať. Povedala som mu, že o tom viem, a odvtedy sa mi začal vyhýbať. Naše priateľstvo ochladlo, čo ma trápi, pretože ho mám naozaj úprimne rada. Ako by sa dal náš kamarátsky vzťah zachrániť?
Petra Šefčíková, Žilina
Skúsili ste vášmu kamarátovi napísať alebo povedať veci, ktoré ste vyjadrili v tejto otázke? Ak mu dáte vedieť, že vás súčasný stav, ktorý medzi vami vznikol, trápi, že ho máte úprimne rada a že by ste chceli vaše kamarátstvo zachrániť, podáte mu tým pomocnú ruku a to, či ju prijme, bude už na ňom. Viac urobiť nemôžete a súčasne tým urobíte veľmi veľa. Proces vyrovnávania sa s inou sexuálnou orientáciou býva zložitý a trvá často dosť dlho. Je náročné byť nedobrovoľne „iným“. V prípade, že ste ochotná mu pomôcť s tým, aby sa so svojou homosexualitou vyrovnal, jednorazové rady typu, „zmier sa s tým“ alebo „je to v pohode“, nepomôžu. Kým je človek schopný prijať niektoré skutočnosti o sebe, potrebuje si vybojovať vlastné vnútorné konflikty, stráviť sklamania a nabrať silu aj na presadenie sa vo svete. Musíte dať kamarátovi čas a byť trpezlivá, až kým sa on sám bude schopný k vám vrátiť.
Na vaše otázky odpovedá: psychoterapeutka a klinická psychologička Lucia Čierňavová, www.luciaciernavova.sk
Autor: Simona Horváthová