SME

Keď cukor kolíše

Cukrovka je ochorenie, ktoré si človek nesie so sebou celý život. Riziko jeho vzniku pritom neohrozuje len tých, ktorí majú diabetes v rodine, ale „zarobiť“ si naň môžeme aj sami – nesprávnym životným štýlom.

Zázračný inzulín

Diabetes prvého typu sa v najväčšej miere vyskytuje u mladých ľudí do 35 rokov, aj keď dnes už nie je výnimkou ani u starších ľudí. Je podmienený autoimunitne a jeho vznik nevieme ovplyvniť. Organizmus ničí svoje vlastné bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín, preto je základom liečby podávanie inzulínu. Bez neho by pacientovi hladina cukru neustále stúpala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemenej dôležitá je aj úprava stravovacieho režimu, ktorý musí pacient dodržiavať. Pri cukrovke druhého typu spočíva liečba predovšetkým v úprave stravovania, redukcii hmotnosti, zavedení fyzickej aktivity a tabletiek, takzvaných perorálnych antidiabetík. Ak nepostačujú, pristúpi sa na liečbu inzulínom. Diabetes druhého typu sa vyskytuje zvýšene najmä po štyridsiatom roku života. „Vekom vzniká inzulínová rezistencia, keď sa inzulín síce tvorí, ale periférne krvotvorné bunky sú naň menej citlivé.

SkryťVypnúť reklamu

Potom prichádza k prírastku hmotnosti, zvýšenej tvorbe inzulínu a zvýšeniu hladiny množstva cukru v krvi. Nejakú formu poruchy glukózovej tolerancie alebo cukrovky má nad 70 rokov takmer 25 % populácie, pričom diabetici nad 65 rokov tvoria 40 % všetkých diabetikov,“ vysvetľuje diabetologička Žákovičová.

Ach, zase tá životospráva

Skloňuje sa asi pri všetkých ochoreniach a inak to nie je ani pri diabete. Zdravá strava a dostatočný pohyb sú alfou a omegou prevencie cukrovky druhého typu, ktorá je najrozšírenejšia. Potvrdzuje to aj diabetologička a endokrinologička Eva Žákovičová:

„V deväťdesiatych rokoch sa robili štúdie na prevenciu cukrovky. Výskumníci porovnávali rizikové skupiny – ľudí, ktorí majú istú poruchu tolerancie cukrov, ale cukrovku ešte nemajú. Skúmali sa režimové opatrenia, medikamentózna liečba aj placebo efekt. Z výskumu vyšla najlepšie skupina režimových opatrení, čo znamená správne stravovanie a pravidelná fyzická aktivita. Treba jesť malé dávky päťkrát denne a dávať si pozor na obsah tukov. Ak budete jesť klobásy a slaninu, tak to, že vynecháte sladké, vás nespasí.“

SkryťVypnúť reklamu

Práve naberanie hmotnosti zvyšuje riziko ochorenia na cukrovku. Medzi ďalšie prevenčné body patrí vyhýbanie sa ponocovaniu, stresu, fajčeniu, pitiu alkoholu, v kuchyni treba zaviesť striedme solenie, vysadiť konzumáciu jednoduchých sacharidov, dodržiavať pitný režim, prijímať dostatočné množstvo vlákniny v zelenine, vymeniť biele pečivo za celozrné a obmedziť konzumáciu príliš sladkého ovocia.

„Dôležité je neprejedať sa, nejesť sladkosti, ale ani potraviny s vysokým energetickým obsahom, ktoré obr_1.jpgspôsobujú, že sa energia premieňa na tuk, čo potom zvyšuje inzulínovú rezistenciu. Najlepšie je stravovať sa zdravo po celý život, nielen od istého veku,“ radí diabetologička.

Čo ju spôsobuje

Na vzniku cukrovky druhého typu sa podieľajú genetické vplyvy, zlé stravovacie návyky, nedostatok pohybu či fajčenie. Dedičnosť zohráva dôležitú úlohu, ale nie je rozhodujúca. Veľký význam majú aj faktory prostredia. A čo stres? Životná trauma alebo prílišná stresová situácia nie sú dôvodom na vznik tohto ochorenia, ale práve prostredníctvom nich sa môže cukrovka prejaviť o niečo skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je, že sa zistil zvýšený výskyt diabetu po vírusových infekčných ochoreniach. Ako píšu na internetovej stránke www.dia.sk, dôvodom môže byť to, že vírusy obsahujú bielkovinu veľmi podobnú bielkovinám, ktoré sa nachádzajú v betabunkách pankreasu a majú na starosti vytváranie inzulínu. Vírusové infekčné ochorenie spustí v organizme akciu proti týmto bielkovinám, pričom zničí aj vlastné štruktúry betabuniek, ktoré obsahujú podobné bielkoviny.

Z toho sa potom vyvinie strata schopnosti človeka vyrábať inzulín a cukrovka prvého typu je na svete. Je známe, že diabetes môže odhaliť zvýšená hladina cukru v krvi. Možno aj vás niekto strašil a varoval, aby ste nejedli veľké porcie sladkostí, lebo dostanete cukrovku. Ako to teda je? „Diabetes nie je primárne spôsobený tým, že človek konzumuje veľa sladkého alebo je obézny. Na druhej strane, prejedanie sa zvyšuje hmotnosť a v kombinácii s nedostatkom pohybu sa výrazne zvyšuje aj riziko vzniku cukrovky druhého typu,“ dodáva Žákovičová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mám cukrovku?

Toto chronické ochorenie nepatrí práve k tým, ktoré by ste odhalili hneď, ako sa objaví. Cukrovku totiž nesprevádza bolesť, ktorá je typická pre väčšinu iných ochorení. Jej príznaky sa nemusia vyskytnúť všetky naraz a môžu byť rôzne. Veľký smäd, časté močenie a únava spojená s chudnutím sú základnými signálmi, že v našom organizme nie je niečo v poriadku a príčinou môže byť práve diabetes mellitus.

Pri cukrovke prvého typu sú prejavy výraznejšie a pri ich odhalení by človek nemal váhať a zájsť čo najskôr k odborníkovi. Diabetes druhého typu je menej nápadný. Spočiatku môže dokonca prebiehať aj bez uvedených príznakov. Tie sa väčšinou začnú prejavovať až v neskoršom štádiu ochorenia. Cukrovku druhého typu preto nezriedka odhalí náhodný odber krvi alebo moču.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do ordinácie prídu často pacienti až s príznakmi komplikácií. Môže ísť o kožné problémy, poruchy videnia, zle sa hojace rany alebo mravenčenie či bolesť v nohách. Neliečená cukrovka môže spôsobiť aj celý rad iných zdravotných ťažkostí. Nie nadarmo sa nazýva tichým zabijakom...

Nová nádej, nová liečba

Cukrovka sprevádza pacienta od jej vypuknutia po celý život. Aké sú najnovšie medicínske objavy v liečbe tohto ochorenia? „Najnovšou a našim pacientom dostupnou skupinou liečiv diabetu druhého typu sú inkretíny, hormóny produkované črevnou sliznicou po požití potravy, ktoré majú zásadný význam pri regulácii metabolizmu glukózy.

Zavedenie liečby využívajúcej tento princíp predstavuje nový smer v terapii diabetu druhého typu. Oproti ostatným liečebným možnostiam má isté výhody, napríklad, že znižuje glykémie, pomáha pri úbytku hmotnosti a nespôsobuje hypoglykémiu, teda zníženú hladinu cukru v krvi,“ vysvetľuje Eva Žákovičová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyhnite sa komplikáciám

Ľudia s cukrovkou sú náchylnejší aj na iné ochorenia. Na čo by si mali dávať pozor? Diabetikov ohrozujú viac ako iných ľudí kardiovaskulárne choroby, vysoký krvný tlak, arteroskleróza, ochorenie obličiek, poškodenie zraku až slepota či rôzne infekcie. „U diabetikov je častejší výskyt kožných ochorení, ktorými trpí až 30 % pacientov.

Častejší je aj výskyt niektorých infekcií, ako napríklad stafylokokové infekcie, kvasinkové infekcie, infekcie močových ciest a syndróm diabetickej nohy,“ upozorňuje Žákovičová. Aby sa cukrovkári vyhli infekciám, mali by venovať zvýšenú starostlivosť zubom, ďasnám a príkladne sa starať o nohy. Tiež by si mali dávať pozor na voľnopredajné lieky, aby neobsahovali cukor alebo iné zložky, ktoré by mohli ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Pred ich užívaním by sa mali informovať u lekárnika alebo lekára.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadruje: diabetologička a endokrinologička Eva Žákovičová, www.medissimo.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 630
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 880
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 684
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 822
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 237
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 147
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 325
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 291
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 889
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 801
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 580
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu