Muži a peniaze sa akosi viac priťahujú, a to platí nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Keď sa pozrieme na zoznam dvadsiatich najbohatších ľudí sveta, zistíme, že sú medzi nimi len tri ženy - Francúzka Liliane Bettencourtová, ktorá rozprávkovo zbohatla na kozmetickom koncerne L‘Oreal a sestry Alice a Christy Waltonové, dedičky maloobchodného impéria Wal-Mart.
Vo všeobecnosti platí, že ženy majú na celom svete nižšie platy ako muži, ako matky sú kratšie zárobkovo činné, a keďže žijú dlhšie, z dôchodkov, ktoré majú tiež menšie než muži, musia vyžiť v priemere o tri až osem rokov dlhšie. Preto sa častejšie stávajú obeťami chudoby. Aktivisti za ženské práva tvrdia, že by mali byť tieto nevýhody aspoň čiastočne vykompenzované určitými finančnými úľavami, napríklad na cestovnom, pre mamičky na materskej a dôchodkyne.
Lenže, takéto opatrenia nás aj tak z biedy nevytrhnú. Jediné, čo môžeme urobiť, ak nechceme na staré kolená chrúmať suché rožky a zúfalo šetriť na kúrení a teplej vode, je postarať sa o svoje peniaze, ktoré máme k dispozícii tak, aby sme ich čo najlepšie zhodnotili. A v tom sa môžeme veľa priučiť od mužov.
Zodpovedná, ale chudobná
„Pokiaľ ide o investície, muži majú väčšiu sebadôveru a svoje skúsenosti hodnotia vyššie ako ženy,“ tvrdí členka predstavenstva VÚB Asset Management Sylvia Havlíková.

„Neboja sa rizikovejších či špekulatívnych investícií. Ženy si naopak myslia, že na investovanie majú málo vedomostí a skúseností. Uprednostňujú viac konzervatívne produkty, zamerané na deti, rodinu a dôchodok. Sú váhavejšie. Svoje investičné rozhodnutia stále odkladajú, často až do poslednej chvíle, keď už im nezostáva veľa možností. Mnohé kopírujú rozhodnutia svojich dobrých známych, lebo veria, že ak je niečo dobré pre nich, musí to byť dobré aj pre ne. Oslobodia sa tak síce z dilemy voľby, ale výsledok nemusí zodpovedať ich očakávaniam.“
Celkovo to vyzerá tak, že muži neberú peniaze až tak vážne ako ženy, investovanie nie je pre nich otázkou života a smrti, a preto k nemu pristupujú viac s ľahkosťou. Pri takomto postoji im síce hrozia väčšie straty, ale zároveň majú aj väčšiu šancu na zisky. Lebo, či sa nám to páči, alebo nie, pri investovaní existuje vždy priama úmera medzi potencionálnym rizikom a zárobkom.
Kde začať?
Sylvia Havlíková tvrdí, že prvým krokom na zlepšenie fi nančnej situácie by malo byť vyčlenenie sumy, ktorú si dokážeme usporiť z výplaty: „Každá žena pozná svoj mesačný rozpočet a vie si zrátať, koľko peňazí mesačne potrebuje na nevyhnutné výdavky za bývanie, stravu, cestovné, a tiež vie, ktoré výdavky sa dajú zredukovať, čiže kde môže ušetriť.
Keď dostane výplatu, mala by si ju rozdeliť na peniaze na zaplatenie nevyhnutných nákladov a peniaze, ktoré jej zostanú. Ideálne je, ak táto suma predstavuje asi desať percent z príjmu. Túto sumu treba odložiť.“ Čakať, kým sa skončí mesiac a dva dni pred výplatou vyčleniť na sporenie to, čo nám zostalo, nie je dobrá stratégia. S najväčšou pravdepodobnosťou nám totiž nezostane nič. A to aj keby nám zrazu niekto zázrakom zvýšil zo dňa na deň plat. Je totiž dokázané, že čím viac ľudia zarábajú, tým viac míňajú.
Hľadajme informácie
Keď sa nám podarí postúpiť do štádia, v ktorom dokážeme mesiac čo mesiac ušetriť určitú sumu, môžeme začať rozmýšľať o tom, ako túto sumu zhodnotiť. Ak nepatríme medzi zdatných fi nančníkov, mali by sme si nechať urobiť investičný profil u experta v banke. Takéto profily sú bežne dostupné aj na internete, napríklad na webových stránkach rôznych bánk a správcovských spoločností.
Stačí si ich naklikať, vyplniť a potom si prečítať, čo z toho pre nás vyplýva. Investičný profi l zohľadňuje náš vek, vzdelanie, skúsenosti s investovaním a postoj k riziku, na základe čoho by sa nám malo ľahšie rozhodovať, akú sumu do ktorého produktu vložíme. Keď sa nám takáto analýza zdá nedostačujúca, môžeme si informácie doplniť napríklad na internetových stránkach venovaných špeciálne peniazom.
Jednoduchý prehľad pre začiatočníkov nájdeme napríklad na www.finance.sk. Našou ambíciou by malo byť dopracovať sa postupne k fi nančnej nezávislosti - to znamená nebyť závislá od peňazí svojho partnera, nemať dlhy a vybudovať si finančnú rezervu na staré kolená.
Ženy, ktoré sa správajú ako muži, viac zarobia
Podľa rozsiahlej štúdie Essexskej univerzity si ženy, ktoré na pracovisku prijali stereotypy mužského správania, zarobia o štyri percentá viac ako ich nenáročné kolegyne, ktoré sa vyhýbajú konfliktom, viac-menej vždy súhlasia s mienkou iných a nekladú do popredia svoje ego.

Vďaka svojmu milému ženskému správaniu sú viac obľúbené, a to pre ne často znamená viac ako tučné konto. Spoločnosť totiž ambiciózne ženy, zamerané na kariéru bežne označuje za sebecké a neženské, s čím sa len máloktorá z nás dokáže bez problémov vyrovnať. Na najnižšom rebríčku v zárobkoch, o tri percentá nižšie ako je priemer, sú zase neurotické ženy so sklonom k výkyvom nálad.
„V zárobku ženy sa tak jednoznačne odrážajú okrem inteligencie a schopnosti tvrdo pracovať aj jej povahové vlastnosti, pričom toto kritérium vôbec neplatí pre mužov,“ tvrdí šéf štúdie Guido Heneck a dodáva, že vlastnosti mužov nemajú prakticky žiadny vplyv na výšku ich platu.
Skôr než sa pustíte do sporenia...
- Stanovte si dosiahnuteľný cieľ a uvedomte si, čo je pre vás prioritou - potreba zabezpečenia rodiny a detí, kúpa nového auta alebo rekonštrukcia bytu?
- Uvedomte si, že peniaze potrebujú čas na zhodnotenie. Určite si časové obdobie na dosiahnutie svojho cieľa.
- Buďte trpezlivá a disciplinovaná. Nemeňte svoj vytýčený cieľ, neskracujte lehotu sporenia alebo predčasne nevyberajte nasporené prostriedky, ak to nie je skutočne nevyhnutné.
- Vyberte si vhodný sporiaci produkt a zhodnoťte v ňom tieto dôležité faktory: výnos, riziko, likviditu a poplatky.
K téme sa vyjadruje: členka predstavenstva VÚB Asset Managment Sylvia Havlíková, www.vubam.sk