SME

Intímne problémy

Svrbenie, pálenie a nepríjemné pocity v intímnych partiách. Takto sa prejavujú príznaky gynekologického zápalu.

Zápal je v podstate obrannou reakciou ľudského organizmu proti škodlivine, ktorá ho ohrozuje. „Zápal poznáme infekčný a neinfekčný, pričom pod pojmom neinfekčný rozumieme rôzne alergické reakcie, napríklad na prostriedky intímnej hygieny alebo lieky,“ vysvetľuje gynekológ Mikuláš Magdolinič z gynekologickej ambulancie Maggyn v Snine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je dobré vedieť, že gynekologický zápal sa netýka len oblasti pohlavných orgánov, ale celého ženského organizmu. Môže postihnúť vonkajšie pohlavné orgány, ženské lono a jeho okolie, teda pošvový vchod a pošvu, ale rovnako aj jej vnútorné časti. Napadnuté môžu byť maternica, vajcovody a vaječníky. Gynekologickým problémom je aj zápal prsnej žľazy, ktorý sa najčastejšie vyskytuje po pôrode, v období dojčenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvláštnu skupinu tvoria zápaly ženských pohlavných orgánov počas tehotenstva, keď je zápalovým procesom ohrozená nielen matka, ale aj vyvíjajúci sa plod,“ upozorňuje Magdolinič. „V takýchto prípadoch môže dôjsť k potratu či predčasnému pôrodu.“

Keď niečo nie je v poriadku

Ak ste spozorovali v oblasti pohlavných orgánov nejaké zdravotné ťažkosti, buďte ostražití. Zápal sa najčastejšie prejavuje opuchom, bolesťou, svrbením, pálením a začervenaním postihnutého miesta. Sprevádzaný je tiež výtokom z pošvy rôzneho sfarbenia a zápachu, závisí to od pôvodcu infekcie.

Môže sa tiež objaviť zimnica, pichanie v podbrušku, nepríjemné pocity pri močení a bolestivý až nemožný pohlavný styk. Príčinou vzniku týchto nepríjemností sú najčastejšie mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami rôznych infekčných ochorení. Buď ide o vírusy ako napríklad Herpes virus a ľudský Papilloma virus, alebo baktérie, kvasinky, prípadne parazity.

SkryťVypnúť reklamu

„Podľa spôsobu vstupu škodlivých mikroorganizmov do reprodukčného systému rozoznávame takzvanú ascendentnú infekciu, ktorá vniká do tela cez pošvový vchod a pošvu, a descendentnú, ktorá sa šíri z iného, zápalom postihnutého orgánu v tele, najčastejšie krvnou cestou,“ hovorí Magdolinič. Znamená to napríklad, že infekčné ložisko v zubnom lôžku sa vám môže preniesť do vaječníkov a spôsobiť tam zápal.

Zápalom trpia aj deti

Nielen dospelé ženy, ale aj detskí pacienti trpia gynekologickými problémami. Najčastejším zápalovým ochorením detského veku sú zápaly vulvy a pošvy. „Zápaly vulvy, teda rodidiel, vznikajú po mechanickom či chemickom podráždení, často pri nedostatočnej alebo opačne, pri prehnanej starostlivosti o osobnú hygienu dievčaťa,“ tvrdí Magdolinič. „Spôsobujú ich baktérie, ktoré sa pôvodne, bez toho, aby spôsobovali ťažkosti, vyskytujú v črevnom trakte.“

SkryťVypnúť reklamu

Hrozba neplodnosti

Pri podozrení, že trpíte na zápal, treba navštíviť gynekológa. „Pri zápalovom ochorení je dôležité čo najskôr stanoviť diagnózu a následnú liečbu cielene, podľa pôvodcu ochorenia, podávaním liekov s antibiotickým, antifl ogistickým (lieky potláčajúce rozvoj a prehlbovanie zápalu) a analgetickým (lieky proti bolesti) účinkom,“ vysvetľuje Magdolinič. Neliečenie zápalu môže prerásť do väčších komplikácií. Zápalový proces je sprevádzaný vznikom takzvaného jazvovatenia, čiže zrastami.

Zrasty v maternici vedú k neschopnosti prijať oplodnené vajíčko, a teda otehotnieť, zrasty vo vajíčkovodoch k neplodnosti či rozvoju mimomaternicového tehotenstva. Dokonca sa hovorí aj o nebezpečenstve vzniku rakoviny. „Samozrejme, nie vždy je ženský reprodukčný systém ohrozovaný takýmito agresívnymi mikroorganizmami, ale keďže je pacient laik, nevie posúdiť závažnosť prebiehajúcich zmien,“ upozorňuje Magdolinič.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samoliečba nestačí

Liečba gynekologických zápalov je rôznorodá, závisí od závažnosti ochorenia. „V počiatočných štádiách nie príliš nebezpečných povrchových infekcií, akými sú najčastejšie lonové či pošvové mykózy, stačí miestna aplikácia antimykotických krémov alebo pošvových čapíkov či tabliet,“ vysvetľuje Magdolinič. „Ak daný postup nie je dostatočne účinný, podávame aj celkovú liečbu v perorálnej forme, teda podaním tabletky do ústnej dutiny.“

Pri rozšírenejšom zápale je často potrebné podrobiť sa celkovej antibiotickej liečbe vo forme injekcií a infúzií. Podľa slov lekára nie je vhodné spoliehať sa na domácu samoliečbu: „Pri menej závažných infekciách sa môže organizmus so zápalovým ochorením vyrovnať aj sám, ale väčšinou to dlhšie trvá. Nikdy však žena sama nevie, aký priebeh bude mať jej ochorenie, preto netreba zbytočne riskovať.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor na hygienu u detí

Príčinou gynekologických zápalov u detí môžu byť nevhodné hygienické prípravky, prísady do kúpeľa, pracie prášky, prostriedky na dezinfekciu, ktoré sa dostanú do kontaktu s citlivou detskou pokožkou, napríklad v nedostatočne vypláchnutých plienkach či spodnej bielizni. Taktiež, ak nie sú plienky a spodná bielizeň vymieňané včas, dochádza k množeniu škodlivých baktérií, ktoré sa správajú agresívne k tkanivu vulvy.

Ďalšou možnou príčinou býva nesprávne vykonávaná očista po absolvovaní veľkej potreby, keď si ju deti často zjednodušujú a konečník utierajú smerom napred, pričom prechádzajú cez oblasť vulvy a pošvy. Preto je dôležité naučiť dievčatá už od útleho veku správnemu návyku vykonávania daného úkonu, a to vedením ruky smerom od vonkajších rodidiel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa dá vyhnúť gynekologickému zápalu

Dôležitá je prevencia - tak ako pri každom inom ochorení, aj tu platí, že včasné odhalenie problému vedie k úspešnejšej liečbe. Samozrejmosťou sú pravidelné každoročné prehliadky u gynekológa.

Chráňme sa pred chladom - najmä v období, keď sa teploty pohybujú na nižších stupňoch, by sme mali dbať na to, aby sme sa teplo obliekali. Okrem gynekologického zápalu sa totiž môžu pri prechladnutí objaviť aj zápal obličiek alebo močového mechúra.

Nosme voľné a vzdušné oblečenie - tesné džínsy a tangá nohavičky sú síce sexi, ale nášmu intímnemu zdraviu neprospejú. Vhodnejšia je bavlnená bielizeň a vzdušné voľné strihy nohavíc.

Dbajme na intímnu hygienu - pri umývaní intímnych partií je dobré používať neparfumované mydlo s kyslým pH a pravidelne si meniť spodnú bielizeň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor na holenie - príliš časté holenie intímnych partií môže viesť k oslabeniu obranyschopnosti pokožky s následným rozvojom bakteriálnych či plesňových infekcií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 911
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 690
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 471
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 491
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 665
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 319
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 589
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu