Označujú sa anglickým slovom „size-plus models“. V posledných rokoch sa čoraz častejšie objavujú na stránkach prestížnych magazínov o móde či na mólach módnych šou. Nedávno sa počas newyorského týždňa módy uskutočnila prehliadka, ktorá patrila výnimočne len ženám s konfekčnou veľkosťou 42 a vyššou. Bolo to po prvý raz v histórii takejto vysoko profilovej módnej udalosti, keď sa na móle pohybovali iba moletky.
Akciu organizovala v USA veľmi obľúbená spoločnosť OneStopPlus, ktorá sa špecializuje na navrhovanie a predaj oblečenia vrátane spodnej bielizne od veľkosti 42 a vyššie. Netradičnosť prehliadky vyvolala záujem médií i celebrít, ktoré nepatria k najchudším. Niet divu, veď v Spojených štátoch je okolo 62 percent žien, ktoré majú veľkosť vyššiu než L.
Medzi predvádzajúcimi XXL modelkami bola aj úspešná Lizzie Millerová, ktorá sa už objavila v talianskom magazíne Vogue, vo francúzskom Elle, Glamour a Marie Claire. „Ľudia si mylne spájajú size-plus modelky s nadváhou alebo nezdravou životosprávou. Chyba. Tak, ako vyzerám, som celkom zdravá. Cvičím tri- až päťkrát do týždňa a jem zdravo,“ povedala po prehliadke.
Millerová mimochodom minulý rok pozitívne šokovala mnohé ženy, keď sa nechala vyfotiť pre magazín Glamour úplne nahá. S krivkami veľkosti 42 a so žiarivým úsmevom na tvári chcela ukázať, že aj žena, ktorá má brucho a na ktorej nie sú vidieť kosti, môže byť krásna a šťastná.
S rovnakým posolstvom bola naplánovaná aj prehliadka moletiek v New Yorku. „Je to veľký krok k akceptácii ľudí s väčšou veľkosťou. Myslím, že veľa návrhárov sa v tomto smere nesnaží. Je oveľa jednoduchšie spraviť šaty pre veľkosť nula, ale priemerná žena nemá takúto postavu. Ide o to, aby sa ženy všetkých tvarov a veľkostí cítili pohodlne,“ uviedla Gabourney Sidibeová, mladá herečka, minulý rok nominovaná na Oscara za drámu Precious, ktorá váži 114 kíl.
Zamerané na zábavu
Vraví sa, že v móde je dovolené všetko. Otázkou je, či sa trend modeliek-moletiek udrží, prípadne rozšíri, alebo pôjde len o prechodné spestrenie módnych šou, ktoré chcú predovšetkým baviť. Názory sa rôznia. Podľa luxusného módneho domu Luxa Luxa ide o trend, ktorý sa len tak nestratí.
„Je zdravé mať krivky,“ vraví prezidentka spoločnosti Yildiz Blackstonová. S presadením moletnejších modeliek i oblečenia pre väčšie ženy do vysokej módy to však nie je také jednoduché. Ide o dobre zabehaný svet, ktorý funguje podľa istých pravidiel. Kolekcia s moletkami zaujala nedávno aj na pražskom týždni módy „Mali neskutočný aplauz, lebo ženy sa v ich veľkostiach videli a povedali si – krása, konečne. A tým sa to končí.
Keď spravíte niečo podobné druhýkrát, už to stratí vtip, šmrnc. Podstatou šou je skrátka zaujať, ale nie samoúčelne. Ide aj o jasnú správu pre ženy, že v každej veľkosti môžu vyzerať dobre. Ale nemyslím, že tento trend vydrží dlhšie,“ dodáva slovenský návrhár Boris Hanečka. Podobný názor má aj Saša Jány, manažér česko-slovenskej pobočky modelingovej agentúry Elite Model Management.
„XXL modelky považujem skôr za spestrenie módneho priemyslu, a nie za nový trend. Je to však škoda, keď si uvedomíme, že väčšina ľudí vo svete má väčšiu konfekčnú veľkosť.“ Aj keď sa poprední svetoví dizajnéri dlho bránili a v podstate sa stále bránia využívaniu moletiek na mólach, bývajú práve tieto ženy akousi čerešničkou na torte ich prehliadok.
Ide o zdôraznenie témy kolekcie, ale aj poukázanie na to, že aj veľký návrhár vie príťažlivo obliecť ženu iných proporcií, čím zároveň dáva najavo, že ju rešpektuje takú, aká je. Väčšie modelky využili tento rok Chanel, Luis Vuitton i Jean Paul Gaultier, ktorý, mimochodom, angažuje XXL modelky do svojich šou už niekoľko rokov a vždy s veľkým úspechom.
Tú poslednú, na ktorej predstavoval kolekciu na jar/leto 2011, napríklad otvárala i zatvárala americká rokerka Beth Dittová, ktorá už presahuje aj miery moletky. „Počíta sa osobnosť. Neexistuje len jedna forma stereotypnej krásy. Kolekciu môže nosiť akékoľvek číslo a prispôsobí sa akémukoľvek tvaru tela,“ uviedol Gaultier. Veľkosti jeho modelov sa pohybovali od XXS do XXL.
Ktorá je správna veľkosť?
Zaužívané čísla modeliek sú 32 až 38. „Ide najmä o miery v bokoch. Na prehliadky prêt-à-porter musí mať modelka v bokoch 90 cm, na vysokú módu je to 88 cm a 60 cm v páse,“ uvádza Jány. Od veľkosti modeliek závisí tvorba a štýl módnych dizajnérov. „Na chudé dievčatá, ktoré majú minimálne poprsie, sa šije veľmi dobre. Môžete na nich urobiť ohromné kreácie a nejde pritom o veľkú plochu.
Zákazníčky však mávajú oblejšie tvary s väčším poprsím. Obliekam ich veľmi rád, ale sústreďujem sa už pri nich na iné veci, nálada kolekcie, ktorú predvádzam na veľkostiach 34 – 36, sa tam len mihne. Ale to je dobre,“ priznáva Boris Hanečka. Treba si uvedomiť, že modelky sú iba figuríny, vešiaky, ich úlohou je predviesť výtvory návrhárov, a nie svoje telo.
Pri moletkách však krivky nemožno prehliadať, u nich už ide o vyzdvihovanie určitých proporcií. Podľa Roseanne Morrisonovej, módnej riaditeľky konzultantskej spoločnosti Th e Doneger Group, sa momentálne kladie dôraz na prsia. Je chybou očakávať, že všetko, čo sa objaví na prehliadkovom móle, putuje automaticky do značkových butikov.
Len 60 percent modelov, ktoré predstaví napríklad módny dom Prada alebo Gaultier na prehliadke, sa neskôr realizuje a budú sa predávať. Ostatných 40 percent sa nebude vyrábať, lebo sa hodia len na jeden typ ženy. Šaty, ktoré dobre vyzerajú len na androgýnnej albínke veľkosti 34, nie sú komerčnou záležitosťou, a preto sa z móla do obchodu nedostanú. Vytvárajú však náladu, atmosféru prehliadky. Módne šou sú skrátka divadlo a nie všetko, čo ukážu, má uplatnenie aj v reálnom svete.
Ideál krásy
O presadení reálnych žien rôznych veľkostí do vysokej módy sa hovorí na viacerých úrovniach. Napríklad V magazín, ktorý rád prekračuje zaužívané hranice zobrazovania módneho priemyslu, prišiel nedávno so špeciálnym dvojobálkovým vydaním zameraným na veľkosť. Na jednej titulke bola herečka Dakota Fanningová vážiaca 45 kíl, na druhej už spomínaná Gabourney Sidibeová.
Magazín sa tým snaží oslavovať všetky ženy bez rozdielu. Sidibeová sa dokonca dostala aj do októbrového vydania amerického Elle, ktorý patrí k špičke módnych magazínov. Najďalej sa zatiaľ dostal Madridský týždeň módy, na ktorom musia modelky spĺňať určité minimálne váhové kritériá. Príliš chudé majú zakázané predvádzať.
Podobné obmedzenia sa však neuchytili nikde inde. „Zatiaľ je utópia chcieť presadiť silnejšie dievčatá na móla v New Yorku a Paríži. Pritom len tieto dve mestá určujú módne trendy. A podporuje ich napokon aj hollywoodska filmová produkcia, veď chudé herečky na nás padajú zo všetkých tituliek časopisov. Je to začarovaný kruh, ale kým sa nezmení, pôjde len o boj s veternými mlynmi,“ vraví Jány. Ideál krásy sa rokmi vyvíja a mení.
Útle, vychudnuté postavy už leteli v 60. rokoch vďaka Twiggy. Ale napríklad v 90. rokoch za éry supermodeliek sa zdôrazňovala klasická ženskosť. „Cindy Crawfordová alebo Linda Evangelista boli krásne ženy s krivkami. Vtedy bol podľa mňa ideál krásy na správnom mieste,“ uvádza Saša Jány.
Pozor na tuky
Pri oslave „plus-size“ žien je však dobré nezabúdať na jednu vec – celosvetovú epidémiu obezity, choroby, ktorá so zdravým životným štýlom a geneticky vyššou hmotnosťou tela nemá nič spoločné. „V modelingu nám občas vyčítajú anorexiu dievčat, ale keď na kastingoch vidím to množstvo obéznejších detí vo veku 15 – 16 rokov, myslím, že ide o závažnejší a rozšírenejší problém,“ dodáva Jány. Preto treba rozlišovať medzi nadváhou a zdravým telom veľkosti XL. V oblasti kozmetiky, módy a módnych magazínov sú prvé náznaky, že by sa všeobecná pozornosť mohla preniesť aj na zaoblené ženy. Kam až zájdu a či ovplyvnia trendy vo svete, uvidíme v nasledujúcich rokoch.
Prestala hladovať a prišiel úspech
Jednou z najvychytenejších XXL modeliek v módnom biznise je dvadsaťštyriročná Američanka Crystal Rennová. Vo vysokej móde sa pohybuje už od štrnástich. Roky však bojovala so svojou hmotnosťou. Ak chcela predvádzať u popredných návrhárov, musela schudnúť takmer tretinu svojej hmotnosti. Stratila vtedy až štyridsať kíl. S tým prišli vážne zdravotné problémy.
Podľa vlastných slov nemohla spraviť krok bez toho, aby ju to neunavilo, začali jej vypadávať vlasy. Uvedomila si, že potrebuje mať telo v takej veľkosti, aká je pre ňu prirodzená, a to je veľkosť 42. Toto krízové obdobie popísala v svojej knihe nazvanej Hlad z roku 2009. Keď pribrala naspäť tridsaťdva kíl, vrátila sa do módneho biznisu ako modelka XXL a žne úspechy.
Objavuje sa na obálkach medzinárodných vydaní Vogue, Elle, Harper´s Bazar, Vanity Fair. Robila kampane pre Chanel, D&G, H&M alebo Mango po boku Penelope Cruzovej a nedávno aj pre Jeana Paula Gautiera, s ktorým už viackrát spolupracovala aj na prehliadkach. Pamätná je módna šou z roku 2005, ktorú uzavierala vo svadobných šatách s kvetmi.
„Bola by som rada, keby si všetci uvedomili, že ženy rôznych figúr a veľkostí sú ideálom krásy a že to nie je len ten alebo len onen typ. Niektoré ženy majú prirodzene veľkosť 32, na to nezabúdajme, to by bola diskriminácia z druhej strany. Všetky ženy prinášajú niečo odlišné a my by sme to mali vedieť oceniť,“ povedala Rennová.
Trendy 20. storočia
20. ROKY – ženská móda sa zjednodušuje, šaty majú rovný, jednoduchý, ale voľný strih, pod ktorým sa strácajú krivky tela. Trendové sú úzke, chlapčenské boky, vlasy celkom nakrátko, plochý hrudník. Takže postava 15-ročného dievčaťa sa stáva všeobecne uznávaným ideálom krásy.
50. ROKY – nastal úplný opak, ženská silueta a útly pás sa zvýrazňoval bohato riasenou sukňou po kolená so spodničkou. Nosia sa korzety, ktoré zdôrazňujú pás a zvýrazňujú prsia.
60. ROKY – na začiatku sa línia zjednodušuje, šaty a sukne sú úzke, kopírujú siluetu, ale zvýrazňujú pás. Neskôr prišla do obľuby silueta do A, ktorá bola oveľa pohodlnejšia. Od polovice 60. rokov sa dostáva do popredia minisukňa a úzke línie. Nastupuje obdobie androgýnnej Twiggy, s ktorou sa vrátil ideál chlapčenskej postavy a krátkych vlasov.
80. ROKY – podstatné je mať veľké ramená, a to doslovne. Vypchávajú sa saká, blúzky, svetre i tričká.
90. ROKY – éra supermodeliek. Claudia Schifferová, Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová alebo Linda Evangelista predvádzajú dlhé úzke saká alebo kabáty, zdôrazňuje sa ženskosť, čomu napomáha aj Wonderbra.
K téma sa vyjadrujú Boris Hanečka, návrhár a Saša Jány, manažér česko-slovenskej pobočky modelingovej agentúry Elite Model Management.
Je konfekčná veľkosť vašim nepriateľom?
V našej ankete nás zaujímalo, akú konfekčnú veľkosť máte, a či viete na seba bez problémov zohnať oblečenie, ktoré sa vám páči. Prinášame vám výber z najzaujímavejších odpovedí.
Mám 30 rokov a konfekčnú veľkosť 42. Nie vždy mi všetko sedí tak, ako by malo, väčšinou je niekde niečo priúzke, alebo naopak odstáva. Na Slovensku si oblečenie neviem tak dobre nakúpiť, ako v zahraničí. Ponuka v našich obchodoch je často úbohá nielen kvalitou, ale aj kolekciami a za neprimerané ceny. Zvyknem nakupovať v Peek&Cloppenburg, H&M, Mango a Zara. Najviac však obľubujem nákupy v Londýne, kde sa vyžívam v rôznorodých značkách, širokom sortimente a mnohokrát za neporovnateľné výpredajové ceny.
Nikoleta D., Košice
Mám 56 rokov a oblečenie nosím vo veľkosti 44 až 46. Za vkusným, trendovým a farebnejším oblečením mojej veľkosti si treba zodrať nohy. Ak aj niečo štýlové nájdem, je to len v čiernej farbe. Prečo si všetci myslia, že k väčšiemu číslu sa hodí len čierna? Na nákupy mám vytipované dve predajne. Jednu využívam na oblečenie pre bežné nosenie. V druhej, ktorá je vlastne ateliér, si vyberiem látku, strih i doplnky a šaty potom využívam na náročnejšie spoločenské príležitosti.
Gabriela O., Košice
Mám 32 rokov, veľkosť 44 – 46, čo je ale podstatnejšie, meriam 183 cm. Oblečenie si vďaka tomu neviem zohnať skoro vôbec. Takmer všetko si dávam šiť, lebo mávam rukávy i nohavice krátke. Obliekanie ma stojí neskutočne veľa. Sem-tam si viem nájsť oblečenie vo väčších európskych mestách. Väčšinou si však v obchodoch len beriem nápady, ktoré si potom nechám ušiť u krajčírok. Občas si niečo nájdem v obchodoch pre moletky.
Blanka Š., Veľký Krtíš
Mám 26 rokov a veľkosť približne 36. S konfekciou však bojujem vďaka svojej „nížke“ 155 cm. Skúste si na takúto výšku kúpiť dospelácke nohavice a bundy. A aby toho nebolo málo, tak mám krásnu gitarovú postavu. Potrebovala by som viac nohavíc so skrátenou dĺžkou a nejakou úpravou pása, aby mi neodstávali. Veď napríklad na detských nohaviciach je nádherný systém, ktorým si môžete pásik zúžiť. Najradšej nakupujem v secondhandoch, kde nájdete kvalitné oblečenie za prijateľné ceny. Mám tiež rada C&A, kde som natrafila na pekné nohavice aj rifle v kratších dĺžkach. Ale chcelo by to väčší výber so skráteným oblečením či už sú to nohavice, alebo rukávy na bundách a podobne. Zatiaľ tento problém rieši stále moja maminka skracovaním a podhýňaním.
Anna N., Bratislava
Výherkyňou súťažnej ankety o dámsku vôňu Playboy PLAY IT SEXY sa stávaAnna Nosáľová. Srdečne gratulujeme.