Kedysi vrchol zábavy vo fitness cvičení predstavoval aerobik. Dnes vládu preberá nový štýl, ktorý sa volá zumba fitness a stavil viac na zábavu a tanec ako na drinu. Rozšíril sa len v poslednom desaťročí, no napriek tomu ho už pravidelne cvičia milióny ľudí po celom svete. Jednoduché kroky, ktoré využívajú tanečné prvky na rôznorodú latinskoamerickú hudbu, zvládnu aj menej zdatní účastníci a účastníčky, hoci sa zapotia rovnako ako pri aerobiku. Cieľom je podobne ako pri iných cvičeniach spaľovať tuky a formovať telo.
Vznikla z improvizácie
Zumba pritom, ak máme veriť jej zakladateľovi, vznikla náhodou. Fitnes tréner celebrít Alberto Perez si v polovici osemdesiatych rokov na hodinu aerobiku vo svojom rodnom Cali v juhoamerickej Kolumbii zabudol zobrať kazetu s hudbou na aerobik. Musel teda improvizovať s kazetami, čo mal so sebou. Boli to hlavne jeho obľúbené rýchle skladby v latinskoamerickom štýle salsa a merengue. Zimprovizoval hodinu na túto hudbu a vymyslel tak základ nového cvičenia.
Zumba (slovo, ktoré v španielčine znamená bzučanie včely alebo rýchly pohyb) sa u neho hneď stala najobľúbenejším kurzom. Postupne teda kurzy rozšíril aj do Spojených štátov. V roku 2001 podnikatelia Alberto Perlman a Alberto Aghion založili spoločnosť, ktorá začala šíriť zumbu do celého sveta. A úspech prišiel rýchlo.
Tento rok sa zumba vyučovala podľa serveru zumba.com na vyše šesťdesiattisíc miestach v sto piatich krajinách a každý týždeň sa na kurzoch zúčastňovalo sedem a pol milióna účastníkov. Zakladateľ zumby Perez (39) pre New York Times pred dvoma rokmi tvrdil, že jej úspechu úplne nerozumie. „Pamätáte si, ako Forrest Gump začal bežať a ľudia ho nasledovali? Ja sa cítim ako Forrest Gump tanca,“ hovorí Perez.
Aj pre starších
Na väčšine klasických a fyzicky náročnejších cvičení stretnete skôr mladšie a vytrvalejšie ročníky, na zumbe sú vekové rozdiely výraznejšie. Dokonca vo svete existujú aj špeciálne kurzy pre starších Zumba Gold (Zlatá zumba). Energické deti majú špeciálny kurz ZumbAtomic. Pre tých, ktorí majú radi pomalšie cvičenie, je aj zumba vo vode.
Podobne ako na aerobiku na zumbe stretnete hlavne ženy. Každý tréner má trochu iný štýl, ale v tanci sa využívajú rýchlejšie salsa, merengue, samba, no aj pomalšia bachata, hip-hop, reggaeton či brušný tanec. Rýchlosť a štýl hudby sa menia z jednej skladby na druhú v rámci hodiny, je teda aj čas na oddych.
Ruky stále vo vzduchu
Inštruktori kroky takmer vôbec nevysvetľujú, účastníci ich hlavne odpozerajú. Ak nestíhate alebo hneď nechápete choreografiu, neopravujú vás, hlavné je, aby ste sa hýbali. Namáhajú sa svaly na ramenách, ktoré sú skoro stále vo vzduchu a v pohybe.
Rovnako aj lýtka a brušká prstov na nohách, na ktorých takmer celý čas poskakujete. Na kurze v Európskom parlamente v Bruseli pre zamestnancov a euroúradníkov bolo z cvičení suverénne najviac ľudí vždy na zumbe. Mali od dvadsať do päťdesiat rokov a rôzne tanečné skúsenosti. Vzdala to iba jedna z účastníčok, ktorej sa tanca zdalo v cvičení priveľa.
Populárna aj na Slovensku
Na Slovensku zumbu ponúkajú na mnohých miestach. V Bratislave ju nájdete aj v dvadsiatich fitness alebo tanečných štúdiách, v ďalších väčších mestách je aj do desať rôznych centier s kurzmi, ale nájdu sa aj v menších mestách.
Tí, ktorých straší predstava sál plných potiacich sa účastníkov, nájdu všetko aj na DVD. Ukážkové videá z hodín aj na Slovensku nájdete na internete.
V americkom štýle je zumba nielen cvičením, ale aj celosvetovým biznisom. Podľa amerického vzoru zoženiete v krikľavom zumba štýle všetko - od kľúčeniek cez ponožky a nohavice až po slúchadlá.