V dnešnej dobe si mladí ľudia nevedia bez internetu predstaviť život. Na chatoch, Twitteri a Facebooku trávia celý svoj voľný čas. Keď však príde prvá ponuka do zamestnania, mali by si dávať veľký pozor, ak chcú dobrý "džob" získať.
Americký portál Moneywatch.bnet.com priniesol pár základných pravidiel, na ktoré by ste určite pred uchádzaním sa do zamestnania nemali zabudnúť. Najmä, ak ste náruživá fanúšička internetového sveta.
Facebook vás zradí
Keď Mark Zuckerberg zakladal v roku 2004 univerzitný webový systém, netušil, že z Harvardu sa rozšíri do celého sveta a jeho Facebooku sa stane novodobým fenoménom. Veď kto už v dnešnej dobe nie je na Facebooku.
A to je to najhoršie. Že na Facebooku sú všetci. Vrátane vašich budúcich šéfov. Ak ste zaregistrovaná pod vlastným menom, už pred pohovorom si vás môžu na Facebooku "oťuknúť". A čo si asi tak pomyslia, keď tam nájdu vašu podnapitú tváričku na diskotéke s kamarátmi?
Pravidlo číslo jeden znie, všetko kompromitujúce musí ísť z Facebooku preč. Fotografie, videá a nevhodné statusy. Tiež sa pozrite, či ste sa niekedy nepridali do skupiny, ktorá by mohla byť v konflikte s vašim budúcim zamestnaním.
Dôkladne si zabezpečte súkromie, aby obsah vášho konta nevideli cudzí ľudia. Hovorí sa síce, že nech si to zablokujete akokoľvek, nepomôže vám to a váš profil uvidí ktokoľvek, ale my budeme veriť tomu, že náš Facebook uvidia iba priatelia.
Google vám povie všetko
Neviete, čo môžete od budúceho šéfa očakávať? "Vygooglite" si to. Keď môžu oni zisťovať o vás, čo samozrejme aj robia, môžete aj vy. Hľadajte ľudí, ktorí pre nich už pracovali, aké sú reakcie na firmu, do ktorej sa chystáte a podobne. Čím viac informácii budete poznať, tým lepšie.
Na pracovnom pohovore vás budú pokladať za inteligentnú mladú dámu, keď budú vidieť, že máte o firme, v ktorej máte záujem pracovať dostatok vedomostí. Zároveň im to bude imponovať.
Zabudnite na internetový slang
Vieme, že na internete trávite mnoho času a skratky ako "jj", "omg", "lol", "wtf", či "btw" bežne používate v on-line komunikácii s kamarátmi, ale nech vás v žiadnom prípade nenapadne napísať niečo podobné vášmu budúcemu zamestnávateľovi. Forma e-mailu by mala byť oficiálna, slušná a zdvorilá.
Predtým ako stlačíte tlačítko "odoslať", poriadne skontrolujte, či máte všetko správne napísané. Určite sa nechcete strápniť tým, že neovládate základy gramatiky.
Pri e-mailovej komunikácii určite nepoužívajte mailove schránky typu "nikuska814@xy.sk" alebo "sexigirl69@xy.sk". Vytvorte si seriózne konto, ktoré sa bude skladať z vášho reálneho mena a priezviska.